Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Octové ponožky jsou skvělým pomocníkem v prvních dnech vysoké horečky

V lidovém léčitelství se traduje, že různé obklady jsou účinným nástrojem, jak snížit horečku. Jedním ze starách receptů jsou i octové ponožky. V tomto článku se dozvíte, zda jsou skutečně účinné a nakolik snižují horečku u dospělých, zda jsou vhodné také pro děti a jak si takový zábal připravit.

Princip horečky

Horečka je reakcí těla na onemocnění způsobené pyrogeny, které působí na centru termoregulace v mozku a je charakterizována zvýšením nad běžnou teplotu těla. Za horečku je považována tělesná teplota nad 38°C, kdy jedinec pociťuje mírné přehřátí organismu. Nemocnice Agel doporučuje začít snižovat teplotu až když přesahuje právě tuto hodnotu. Pokud se jedná pouze o zvýšenou teplotu (do 37,9°C), necháváme tělo projevit imunitní systém a jeho přirozené mechanismy (například pocení).

Priessnitzův obklad uleví od horečky i bolesti kloubů. Víte, jak ho připravit?

Zábaly při vysoké teplotě

Když ještě nebyla na trhu dostupná žádná antibiotika ani antipyrotika, nezbývalo našim předkům než snižovat vysoké horečky pomocí různých zábalů. Zábaly je dobré použít ze začátku nemoci. Pokud vysoká horečka trvá delší dobu a neklesá, je vhodné vyhledat lékaře a mezitím zkusit použít prášky na snižování horečky, pokud zábaly neuspějí.

Jak udělat octové ponožky

  • Vyberte nějaké tlusté ponožky, nejlépe vlněné.

  • Použijeme dva díly studené vody a jeden díl octa. Může být vinný, ale lepší je jablečný, neboť je o něco šetrnější k pokožce.

  • Ponořte ponožky do připraveného roztoku, ať cele nasáknout a potom je vytáhněte a vyždímejte.

  • Ponožky oblečte a na ně si vezměte ještě jedny suché a nechte působit 20 minut. Počkejte 15 minut a po té celý octový cyklus opakujte.

Ocet je antiseptikum a proto má protizánětlivé účinky a vytahuje horko z těla. Také má částečně protisvědivé a mírně desinfekční účinky. Nicméně tyto vlastnosti má pouze v místě aplikace, říká PharmDr. Tomáš Arndt. Octový zábal či octové ponožky rozhodně nenecháváme více jak půl hodiny – ocet totiž obsahuje kyselinu octovou a ta vám může podráždit kůži, byť je octový nálev na ponožce zředěný.

V těhotenství se nemohou příliš užívat léky a bylinky jsou také omezené. Teplotu by vám měly stáhnout právě octové ponožky.

Experiment dokazující účinnost octových zábalů

Klinická studie zkoumající efekt octových a studených zábalů se prováděla na Univerzitě Zagazig v Egyptě. Porovnávala účinky studené vody a studené vody s octem. Experimentální studie se prováděla na 45 pacientech, kteří trpěli břišním tyfem, který se projevuje mimo jiné vysokou horečkou.

Nemocní byli rozděleni do tří skupin po 15 lidech, všichni byli léčeni stejnými léky a po stejný čas, jen se jim podávaly odlišné obklady. U první testované skupiny se k léčbě užívaly pouze léky na tyfus, u druhé skupiny se aplikovaly studené obklady s vodou a třetí skupina byla léčena octovými obklady se studenou vodou.

Teplota nemocných se měřila po jedné hodině a bylo zjištěno, že studené obklady jsou pro snížení vysoké teploty lepší než žádné. Experiment ale také dokázal, že octové zábaly se studenou vodou jsou ještě více účinné než běžné obklady ze studené vody. Egyptský univerzitní výzkum tedy potvrzuje babské rady na snížení teploty. Horečka by se měla vlivem octového zábalu snížit o cca jeden stupeň během hodiny až dvou.

Balsamico je vzácný ocet , který zraje 12 let. Jak si vyrobit jeho náhražku?

Octové zábaly pro děti

U jakýchkoli zábalů pro děti (tedy i octových) doporučuje nemocnice Agel namočit osušku do vlažné vody o teplotě přibližně 18°C. Do zábalů dětem balíme pouze hrudník a břicho, nohy a ruce se nechávají volné. Děti mají mít zábal 10-15 minut. Následně zábal odděláme a dítě přikryjeme. Asi po 20 minutách změříme teplotu a pokud neklesá, můžeme zábal zopakovat během dvou hodin až třikrát.

Nemocnice doporučuje děti nesprchovat a nebalit žádnou část těla dítěte do igelitu či jiného neprodyšného materiálu. Igelit by neměl být ani pod ním, pokud nechcete mít mokrou postel, zabalte dítě ještě do suché osušky.

Dětská lékařka Pavlína Zemánková doporučuje recept na octové ponožky pro děti: vlněné ponožky se namočí do studeného roztoku o poměru půl litru vody na šest lžic octa, ponožky vyždímáme a oblečeme je dítěti. Potom oblékneme ještě jedny suché a necháme působit. Zábal se opakuje po 20 minutách.

Dětem rozhodně nepodáváme aspyrin, neboť může vyvolat tzv. Reyův syndrom (abnormální hromadění lipidů v buňkách jater, ledvin, srdce a dochází k otoku mozku).

Octové ponožky na plíseň

Octové ponožky se také mohou použít na mírnější projevy plísňového onemocnění na nohách. Ocet totiž mění pH na kyselé a v takovém prostředí se plísním špatně daří. Octové zábaly však nepoužívejte příliš dlouho, abyste si nenarušili integraci kůže.

Při rozsáhlejším postižení plísněmi octové ponožky nepoužíváme a raději vyhledáme dermatologa.

Ohodnoťte tento článek:
4,5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Octové ponožky jsou skvělým pomocníkem v prvních dnech vysoké horečky