Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Priessnitzův obklad uleví od horečky i bolesti kloubů. Víte, jak ho připravit?

Priessnitzův obklad či také Priessnitzův zábal je lidový recept, který se nejčastěji používá k léčbě či zmírnění symptomů respiračních a revmatických onemocnění. Vynálezcem této metody byl Vinzenz Priessnitz, zakladatel přírodního léčitelství a hydroterapie. Jak Priessnitzův obklad připravit, na jakém principu funguje a na co všechno ho můžete využít?

Jak udělat Priessnitzův obklad?

Priessnitzův obklad má široké využití. Nejčastěji se přikládá na krk, hrudník a dolní končetiny. Pomáhá zmírňovat bolesti kloubů, uvolňuje ztuhlé svaly a přispívá k léčbě laryngitidy, angíny, zánětu nosohltanu a dalších respiračních onemocnění.

Obklad sestává ze tří částí. Na postižené místo se přiloží nejprve látka namočená ve studené vodě, která se překryje neprodyšnou vrstvou, například igelitem. Poslední vrstvou je suchá látka, například šátek nebo utěrka. V této podobě by se měl Priessnitzův obklad nechat působit přibližně 2 hodiny. Mezi jednotlivými zábaly by měly být alespoň tříhodinové rozestupy.

Priessnitzův obklad můžete dát i dětem, nicméně před jeho aplikací se raději poraďte s lékařem.

Jak zjistím, že mám zápal plic. Léčba může trvat i déle jak 2 měsíce

Jak Priessnitzův obklad funguje?

Během působení Priessnitzova obkladu postupně nastávají tři fáze fáze hypotermická, izotermická a hypertermická. Pod studeným obkladem nejprve dochází k zúžení cév. Po asi 30 minutách se teplota stabilizuje a cévy se začnou pomalu rozšiřovat. Nakonec se tělo v místě obkladu prohřeje, cévy se dále rozšíří a postižené místo je díky tomu dokonale prokrvené. Právě prokrvení je účelem Priessnitzova zapařovacího obkladu.

Využití Priessnitzova obkladu

Priessnitzův obklad se již řadu let používá při napětí svalů, bolestech kloubů a onemocněních, jako je například angína, nachlazení, suchý a dráždivý kašel, zánět průdušek nebo zánět nosohltanu. Obklad pomáhá zmírnit horečku, bolest v krku a další nepříjemné symptomy, které tyto nemoci doprovázejí.

Nejčastěji se Priessnitzův zábal používá při těchto obtížích:

  • angína
  • laryngitida
  • horečka (nad 38 °C)
  • zánět průdušek
  • zánět nosohltanu
  • revmatoidní artritida
  • nedostatečné prokrvení končetin
  • podkožní hematomy a otoky
  • pohmožděné nebo ztuhlé svalstvo
  • poranění kloubů

Právě Priessnitzův obklad může být tím, co vám od zmíněných potíží uleví. Lze jej přikládat na krk, hrudník, klouby, dolní končetiny, čelo (při ucpaných dutinách) nebo bolestivý sval. Pokud problémy neodeznívají, neotálejte s návštěvou lékaře.

Co pomůže na bolest v krku a při polykání? Nejen babské rady!

Kdy Priessnitzův obklad nepoužívat?

Platí, že Priessnitzův obklad by se nikdy neměl používat na infikovaná místa a hojící se rány. Jeho aplikace není vhodná ani na kůži s chronickým onemocněním, jako je například ekzém či lupénka. Lidé trpící epilepsií nebo chronickými srdečními chorobami by se před použitím Priessnitzova obkladu měli poradit s lékařem, stejně tak senioři.

Legenda o zázračném vyléčení aneb jak to všechno začalo

Vinzenz Priessnitz, zakladatel vodoléčby a přírodního léčitelství, se narodil 4. října 1799 v Gräfenberku u Frývaldova. Jeho jméno nesou kromě obkladu také světoznámé lázně, v nichž se léčilo mnoho významných historických osobností.

Říká se, že k léčbě pomocí mokrých zábalů Priessnitze inspirovala zraněná srna, která si svou ránu chodila omývat do lesní studánky tak dlouho, dokud se jí zcela nezahojila. Když později utrpěl těžký úraz hrudníku, vyléčil se právě pomocí studených obkladů a vody, ačkoliv ranhojič jeho zranění prohlásil za nevyléčitelná.

Postupem času se zpráva o jeho podivuhodných schopnostech rozšířila a Priessnitz začal léčit občany z blízkého i dalekého okolí. O pár let později v přízemí svého domu umístil necky, čímž vznikl první vodoléčebný ústav na světě.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Priessnitzův obklad uleví od horečky i bolesti kloubů. Víte, jak ho připravit?