Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Co pomůže na bolest v krku a při polykání? Nejen babské rady!

Adéla Lišková

Adéla Lišková

27. 9. 2018

Nachlazení, zánět, únava anebo třeba stres. To vše může vyvolat nepříjemné škrábání, otok v krku či bolestivé polykání. Jak se bránit?

Co způsobuje bolest v krku?

Bolest v krku je projevem velké řady onemocnění, avšak může být spojena i s jinými věcmi, jako je například pobývání v prašném prostředí, zakouřených místech nebo vyčerpání hlasivek. Potíže mohou souviset také s alergií.

Nejčastěji však bývá na vině nachlazení, chřipka či angína, jinými slovy virová nebo bakteriální infekce. K aplikaci vhodného postupu je dobré vědět, co vaše potíže vlastně způsobuje. Nejlepším řešením je samozřejmě návštěva lékaře, nejčastější příčiny však většinou zvládnete rozpoznat sami.

Jak poznat příčinu?

Jestliže se ke škrábání v krku přidává kašel, rýma, mírně zvýšená teplota, bolest hlavy a případně i svalů, nejspíše se jedná o nachlazení způsobené virem. Zde bývají potíže s bolestí v krku obvykle mírné a po pár dnech odezní. Bolest při polykání a suchý pocit v krku při normální teplotě obvykle ukazuje na zánět hrtanu neboli laryngitidu, která je většinou rovněž virového původu.

Pokud je bolest v krku opravdu intenzivní a vystřeluje až do uší, polykání je velmi nepříjemné, máte zvětšené mandle a krční uzliny a trpíte pocitem „knedlíku v krku“, pravděpodobně se jedná o angínu či jinou streptokokovou infekci. U těchto bakteriálních onemocnění se také často objevuje teplota zvýšená nad 38 stupňů a celková slabost.

Varovným znamením by pro vás mělo být, pokud je bolest přítomna jen a pouze při polknutí. To totiž může ukazovat na mnohem vážnější problémy, konkrétně na nádory v oblasti krku, jako jsou nádory hrtanu nebo jícnu.

Jak léčit bolest v krku? Zkuste jen domácí suroviny

Co na bolest v krku?

V případě příznaků angíny dlouho neotálejte s návštěvou lékaře. Ten vám zpravidla předepíše antibiotika, která brzy poskytnou úlevu. Na virová onemocnění však antibiotika bohužel nezaberou, léčba se tak dá provádět pouze tlumením příznaků.

Klasickými prostředky ke zmírnění bolesti v krku, ke kterým většina z nás sahá jako k prvnímu řešení, jsou léky s ibuprofenem, paracetamolem a kyselinou acetylsalicylovou. K okamžitému utlumení potíží a zaléčení dobře poslouží dezinfekční pastilky a spreje.

Při bolesti zejména při polykání si vybírejte prostředky s lokálními anestetiky, například s lidokainem. Vyhnout by se jim naopak měli těhotné ženy a lidé, kteří mají problémy se srdcem.

Jak se zbavit bolesti bez léků. Většinu těchto ingrediencí máte doma

Babské recepty na bolest v krku

Při zahánění bolesti v krku se však nemusíme spoléhat jen na chemikálie. Oblíbené jsou tzv. Priessnitzovy obklady, kdy se na krk aplikuje nejprve mokrý obklad a přes něj následně suchý šátek.

Zábal na krk, který potlačí zánět, můžete vyrobit z cibulové šťávy a tvarohu. Směs rozetřete na gázu a dvakrát denně přikládejte na krk. Jako účinný obklad pomohou také zelné listy, spařené v horké vodě, které si na 30 minut přiložíte na bolestivý krk a připevníte šátkem.

Na akutní bolest v krku pomáhá kloktání vody se solí. Kloktadlo si můžete vylepšit šalvějem – dvě kávové lžičky sušené byliny zalijte vroucí vodou a nechte 15-20 minut louhovat. Přeceďte, přidejte lžičku soli a kloktejte.

Vitamín C, česnek a hodně tekutin

Pro vyplavení škodlivin z těla se doporučuje hodně pít, nejlépe teplý (ne horký) čaj s citronem. Potřebný vitamín C lze doplnit šípkovým čajem, spoustu ho najdete také v ovoci, například v jablkách či pomerančích. Výborné bakteriální účinky má zázvorový čaj.

Nezapomínejte také na dostatečnou vlhkost vzduchu. Jako pomoc rovněž poslouží rozdrcený česnek, který je výborný i pro dlouhodobé posílení imunity, stejně jako bylinka echinacea.

Ohodnoťte tento článek:
3,5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Co pomůže na bolest v krku a při polykání? Nejen babské rady!