Menu
WomanOnly
Domácí zvířata

Ohaři jsou láskyplní psi, kteří potřebují dostatek pohybu. Kterého vybrat?

Ohaři představují velice rozmanitou skupinu psích plemen. Pokud bychom měli ve stručnosti vyjmenovat, co mají zástupci jednotlivých plemen společného, byl by to silně vyvinutý lovecký instinkt, láska k aportování a dobrý vztah k lidem včetně dětí. Pojďme si nyní představit několik nejoblíbenějších ohařů a jejich základní charakteristiky.

Ohaři – co mají společného?

Pokud jde o povahu, obecně jsou ohaři velmi aktivní, nadšení a inteligentní psi, kteří se rádi zavděčí svým páníčkům. Mají vynikající čich a milují stopování, aportování a vodu. Z toho vyplývá, že jsou velmi nároční na pohyb – denně potřebují velké množství aktivity včetně běhání, proto se nehodí k lidem, kteří jsou hodně zaneprázdnění. Kromě toho potřebují také důsledný výcvik a duševní stimulaci, jinak budou strádat, což dají najevo destruktivním chováním.

Mezinárodní kynologická federace (FCI) dělí ohaře do dvou základních skupin:

  • kontinentální ohaři
  • ohaři britských ostrovů

Kontinentální ohaři se dále rozlišují na krátkosrsté (typ brague), dlouhosrsté (typ španěl) a hrubosrsté (typ griffon). Do skupiny ohařů typu griffon patří i české národní lovecké plemeno, český fousek.

Český fousek v sobě lovecké pudy nezapře. Hodí se ale i k dětem

Charakteristické chování ohařů

Specifickým rysem ohařů je tzv. stavění. Jedná se o pozici, kterou pes zaujme poté, co na základě sledování pachové stopy najde kořist. Ohař instinktivně ztuhne, jednu přední nohu drží ve vzduchu, ocas nasměruje vzhůru a čenich namíří směrem k lovenému zvířeti, které po celou dobu upřeně pozoruje. Toto chování se objevilo již u předchůdce ohařů, španělského větřícího psa, který se choval v 16. století na území dnešního Španělska.

1. Výmarský ohař

Výmarský ohař v tomto výběru rozhodně nesmí chybět. Jedná se o velice populární plemeno původem z Německa, které bylo a je využíváno k lovu. Výmarští ohaři jsou známí především svou vysokou inteligencí a schopností poradit si i ve složitých situacích. Potřebují hodně pohybu i duševní aktivity, jinak hrozí, že budou frustrovaní a začnou ničit vybavení domácnosti.

Pro výmarské ohaře je charakteristická obrovská výdrž a odhodlání. Svému pánu jsou naprosto oddaní a snaží se dělat vše pro to, aby se mu zavděčili. Na výchovu jsou poměrně nároční a nejsou proto vhodní pro začátečníky.

Výmarský ohař má krátkou a hustou srst bez podsady ve stříbrné barvě či barvě myší šedi. Dorůstají do výšky 57 až 70 cm a váží od 25 do 40 kg. Mezi zdravotní problémy, kterými často trpí, patří epilepsie, onemocnění nervové soustavy, onemocnění reprodukčních orgánů, hypospadie a nemoci pohybového aparátu.

Jack Russell teriér je psík, který překvapí. Pozor na jeho lovecké pudy

2. Německý ohař

Dalším plemenem pocházejícím z Německa je německý ohař, který existuje v krátkosrsté a drátosrsté variantě. Němečtí ohaři jsou velmi inteligentní, učenliví, láskyplní, vytrvalí a snaží se za každou cenu potěšit své páníčky.

Němečtí ohaří milují vodu a jsou vynikajícími lovci, proto patří mezi vůbec nejvyužívanější lovecká plemena. Vzhledem k jejich vysoce vyvinutému loveckému pudu se není čemu divit. Výhodou je, že nejsou příliš dominantní ani temperamentní, a tak je poměrně jednoduché je vycvičit. Německý ohař bude milovat jak dospělé členy domácnosti, tak děti.

Srst krátkosrstého německého ohaře je hnědo-bílá s různými variantami kresby, u drátosrsté varianty se objevuje také černá. Průměrná výška v kohoutku je 58 až 66 cm a váha se pohybuje mezi 27 a 32 kg. Drátosrstí němečtí ohaři dorůstají do výšky 57 až 68 cm a váží 20 až 25 kg.

3. Anglický setr

Dalším oblíbeným druhem ohaře je anglický setr, který se hodí jak pro lov, tak pro různé psí sporty. Pochází se Spojeného království, kde má velmi dlouhou tradici – psi, kteří vypadají jako angličtí setři, se objevují už na obrazech z 15. století. Nejvíce však jejich obliba vzrostla během 18. století, kdy si je pořizovali angličtí majitelé velkostatků na lov.

Angličtí setři mají skvělý čich, jsou vytrvalí, spolehliví a klidní. Díky tomu nejsou nároční na výcvik. Důslednost ve výchově je i přesto klíčová, stejně jako u jiných druhů ohařů. Milují hry, aportování i všechny ostatní druhy pohybu, proto mohou být například perfektním parťákem na běhání. Výhodou je, že se obecně jedná o zdravé plemeno a není tedy nutné mít přílišný strach z případných onemocnění.

Kohoutková výška anglického setra je od 61 do 68 cm a váha se pohybuje v rozmezí 25 až 30 kg. Srst je hedvábná, delší a má buď dvě, nebo tři barvy (různé kombinace černé, bílé, játrové a citronové).

Kokršpaněl je veselý a akční pes, který vyžaduje důslednou výchovu

4. Francouzský ohař

Francouzský ohař existuje v krátkosrsté a dlouhosrsté variantě. Vyniká svou odolností, přesností a vytrvalostí. Zvládne práci v různých podnebných podmínkách a nevadí mu ani drsnější prostředí. Je výkonný, otužilý a robustní, což z něj dělá skutečně vynikajícího lovce.

Zároveň je podobně jako mnoho jiných ohařů dobře ovladatelný a nenáročný na výcvik, za což vděčíme jeho vysoké inteligenci, učenlivosti a touze potěšit pána. Kromě toho, že jsou tito psi znamenitými lovci, jsou také velmi milými společníky. Zajímavostí je, že dlouhosrstý francouzský ohař je považován za předchůdce všech ostatních dlouhosrstých ohařů.

Průměrná kohoutková výška krátkosrstého francouzského ohaře je 47 až 58 cm a váha 20 až 32 kg. Dlouhosrstý francouzský ohař dorůstá 56 až 61 cm a váží 25 až 30 kg.

5. Bretaňský ohař

Bretaňský ohař je dalším plemenem pocházejícím z Francie. Jedná se o všestranného, středně velkého loveckého psa, který je oblíbený především díky svému temperamentu a kompaktní velikosti. Velmi dobře vychází s ostatními psy a hodí se také do rodin s dětmi. Vzhledem k tomu, že jsou bretaňští ohaři poměrně citliví, mohou trpět separační úzkostí.

Dobrou zprávou je, že výcvik tohoto plemene není nijak náročný. Bretaňští ohaři mají touhu se zavděčit a výborně reagují na pozitivní motivaci a klidný přístup.

Výška v kohoutku je u bretaňských ohařů mezi 47 a 51 cm a váha se pohybuje kolem 14 kg. Srst je středně dlouhá a hebká. Zbarvení mohou být různá, nicméně nejčastěji se setkáváme s černo-bílou nebo bílo-oranžovou variantou.

Pudl: Hravý, inteligentní a poslušný pes, který se hodí do aktivních rodin

6. Pikardský ohař

Pikardský ohař je dalším ohařem původem z Francie, tentokrát z území Pikardie na severu země. Jedná se o všestranného loveckého psa, který je šlechtěn už od roku 1908. Má klidnou povahu, díky čemuž se dobře cvičí a vychovává.

Mezi další typické znaky pikardských ohařů patří vysoká inteligence, vytrvalost, cílevědomost a spolehlivost. Milují aportování a spoustu dalších druhů pohybu včetně plavání. Zároveň jsou velmi laskaví a láskyplní, alespoň pokud jsou naplněny všechny jejich potřeby.

Přestože jsou pikardští ohaři poměrně nenároční na výcvik, nejsou vhodní pro začínající a nezkušené chovatele. Potřebují pána, ideálně myslivce, který jim dokáže zajistit dostatek příležitostí k lovu.

Kohoutková výška pikardských ohařů je 55 až 62 cm a váha 19,5 až 26 kg. Srst je dlouhá a jemná, kromě vyčesávání však nevyžaduje žádnou zvláštní péči.

7. Maďarský ohař

Existují dvě varianty maďarského ohaře – krátkosrstá a drátosrstá. I v tomto případě jde o velmi bystré a všestranně využitelné psy, pro které je typická vytrvalost, láska k pohybu, cílevědomost a oddanost pánu. Jde o maďarské a poměrně starobylé plemeno – nejstarší zmínky o maďarských ohařích pocházejí ze 14. století, je však pravděpodobné, že tito psi existovali už mnohem dříve. Jsou citliví a láskyplní, kvůli čemuž mohou trpět separační úzkostí.

I v tomto případě se jedná o plemeno velmi náročné na pohyb, což je nutné brát v potaz před jeho pořízením. Ideální je, když může okusit různé druhy pohybové aktivity od plavání a aportování po běh či dlouhé a náročnější túry. Zároveň potřebuje také duševní stimulaci, jinak hrozí frustrace a v jejím důsledku i destruktivní chování.

Krátkosrstý i drátosrstý maďarský ohař dosahuje kohoutkové výšky od 53 do 64 cm a váží 22 až 30 kg. Srst je žemlově zbarvená. Obecně je možné doporučit maďarského ohaře i lidem bez větších zkušeností s chovem psa.

Zdroje: thesprucepets.com, akc.org, wikipedia.org, frenchpointer.com, chovzvirat.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Ohaři jsou láskyplní psi, kteří potřebují dostatek pohybu. Kterého vybrat?