Menu
WomanOnly
Krása

Opravdu praskají? 5 mýtů o plastické operaci prsou

Redakce

Redakce

9. 10. 2018

Čím více se plastika prsou stává dostupnější, tím více žen o ní uvažuje. S rozhodnutím podstoupit zvětšení poprsí zároveň přichází na řadu spousta otázek a obav, které mohou ženy od zákroku odradit. Jakých 5 nejčastějších mýtů o plastice prsou koluje?

1. Prsa po operaci vypadají nepřirozeně

Snad nejdiskutovanější téma na letních koupalištích. Pravdou je, že špatně operovaná prsa poznáte na první pohled. Důvodem může být příliš velký, nepřirozený objem implantátu nebo materiál, který se v těle nedokáže přizpůsobit. Pokud ale zvolíte profesionálního plastického chirurga, který vám poradí s výběrem správného objemu i materiálu, máte jistotu, že tomuto problému se vyhnete.

MUDr. Karel Urban z pražské kliniky plastické chirurgie Esthé doporučuje svým klientkám anatomické implantáty s pevnějším gelem, jedná se o tzv. form-stable gel. “Tento typ výplně

je vhodný pro ženy, které chtějí docílit přirozeného vzhledu, jelikož s ním dokážeme nejen zvětšovat objem, ale prso také krásně vytvarovat. Máme zkušenost, že tvar navíc dlouho vydrží a není tak nutná brzká reoperace.”

2. Silikony často praskají

Velmi záleží na zvolené značce implantátu. Skutečně prvotřídní silikony jsou prověřené jak rozsáhlými testy, tak i zkušenostmi ze strany samotných plastických chirurgů. “Kvalitnější implantáty znamenají mnohem menší riziko pooperačních komplikací.” říká MUDr. Karel Urban a dodává: “Všem ženám proto radím si vybrat značku implantátů s širokým záručním programem. Na klinikách Esthé používáme implantáty značky MENTOR, který klientkám poskytuje doživotní garanci na výměnu výplně v případě prasknutí zapříčiněné výrobní vadou.”

Stejně jako při výběru vhodného objemu by vám měl s výběrem značky pomoci váš plastický chirurg. Proto při výběru kliniky dávejte pozor, zda má nejen špičkové vybavení a kvalitního dodavatele implantátů, ale také zkušené atestované odborníky. “Ačkoliv klinika vybraná podle těchto kritérií může mít vyšší ceny, rozhodně se to vyplatí. Investujete do svého zdraví a vaší bezpečnosti jak během zákroku, tak i po něm, a máte mnohem vyšší pravděpodobnost, že se splní váš sen o krásných prsou”, radí MUDr. Urban.

3. Po operaci nebudu moct kojit

Pokud po operaci plánujete dítě, nemusíte se ničeho obávat. Při operaci není mléčná žláza narušena ani při umístění implantátu pod sval, tak ani pod mléčnou žlázu. Přesné umístění chirurg určí podle vaší individuální indikace. Určité riziko ohrožení schopnosti kojení dochází

pouze v případě, že podstoupíte zmenšení prsou.

V souvislosti s otěhotněním přichází také otázka, zda je nutné před ním nebo po implantáty vyjmout. “Ani jedno není nutné, jelikož plod nijak neohrožují a případná výměna po porodu probíhá jen kvůli estetice, jelikož se ženské tělo během jiného stavu mění.” ujišťuje nás MUDr. Urban.

Plastická operace prsou Esthé

4. Po operaci mi hrozí riziko vzniku rakoviny prsu

Dosud se neprokázalo, že by pacientky s prsními implantáty byly náchylnější ke vzniku rakoviny prsu. Nicméně každá žena, ať už má zvětšená prsa nebo ne, by si jednou za měsíc měla provést samovyšetření prsu a pravidelně absolvovat doporučená preventivní vyšetření u lékaře.

Obávaným tématem je také to, zda silikony v těle neuvolňují škodlivé látky. Implantát však přináší stejně velké riziko jako jiná běžně používaná cizí tělesa – umělý zub nebo fixační

kovový šroub.

Díky přísnému testování bezpečnosti a spolehlivosti kvalitních implantátů je jejich využití bezpečné. Jediným rizikem, ke kterému může dojít, je uvolňování nízkého množství nízkomolekulárního silikonu. Denně ale do těla přijmeme milionkrát vyšší dávku z běžně používané kosmetiky. Pokud tedy máte ze silikonu obavy, zaměřte se spíše na své pleťové krémy a šampony na vlasy a vyměňte je za produkty bez silikonu.

5. Operace bolí a provádí se jen v zimě

Musíme počítat s tím, že zvětšení prsou je operace, tedy zásah do těla. Každá jsme jiná a tím pádem má každá z nás svůj “práh bolesti” jinde. Proto pár dní po zákroku někdo může  pociťovat větší bolesti, někdo bude cítit jen menší tlak v oblasti jizvy a hrudníku. Vždy bychom měli dodržovat doporučení našeho lékaře a v případě velkých bolestí ho ihned kontaktovat.

V souvislosti s hojením jizev souvisí roční období. MUDR. Karel Urban ze své zkušenosti říká: “Není pravda, že se plastika provádí pouze v zimě, na klinice Esthé máme i v letních měsících plno. Nicméně je známo, že horké počasí hojení příliš nesvědčí. Jediným omezením operace v létě je však vyhýbání se slunečnímu záření, které hojení zpomaluje.”

MUDr. Karel Urban

MUDr. Karel Urban

MUDr. Karel Urban je absolventem 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Kromě své činnosti na soukromé Klinice plastické chirurgie Esthé, kde se specializuje především na estetickou chirurgii, pracuje od roku 1998 také na Klinice plastické chirurgie Nemocnice Na Bulovce, kde se zaměřuje hlavně na rekonstrukční plastickou chirurgii. Zde téměř sedm let působil i ve funkci primáře kliniky a současně zde provádí i výuku studentů 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. V téže nemocnici je také nepostradatelnou součástí týmu Centra komplexní chirurgické péče o ženy s onemocněním prsu.

Je jedním z nejúspěšnějších plastických chirurgů v oblasti rekonstrukce prsů u žen, které prodělaly mastektomii v souvislosti s nádorovým onemocněním prsu. V rámci univerzitní kliniky je zapojen do všech jejích činností a patří k nejlepším plastickým chirurgům pracoviště.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Opravdu praskají? 5 mýtů o plastické operaci prsou