Menu
WomanOnly
Apetit

Ořechovka – tradiční český likér, který chutná i léčí

Redakce

Redakce

8. 8. 2018

Ořechovka je tradiční český likér, který se vyrábí macerací nezralých plodů ořešáku v jakostním lihu. Do výluhu se pak podle chuti přidávají byliny, koření, ovoce, med a další ingredience. Fantazii se meze nekladou. Vzhledem k široké oblibě ořechového likéru, existuje mnoho receptů a variant na její výrobu. Ořechovka má antibakteriální účinky, napomáhá trávení a posiluje nervový i kardiovaskulární systém.

Odkud se vzala ořechovka?

Ořechovka se ve střední Evropě začala objevovat už ve středověku, ale její původ zůstává zahalen tajemstvím. Jisté je, že lidé v minulosti zjistili, že ořešáky odpuzují hmyz a zmenšují riziko vzniku plísní. Zároveň také objevili kouzlo olejnatých plodů a jejich blahodárný vliv na lidský organismus. Odtud byl už jen krůček k naložení ořechů do alkoholu a ořechovka byla na světě.

Na zdraví!

Vlašské ořechy se řadí mezi takzvané superpotraviny. Obsahují nenasycené mastné kyseliny, vitamíny B1, B6 a E, kyselinu listovou, hořčík a zinek. Jsou nutričně bohaté, a přesto neobsahují žádné prázdné kalorie. Macerování je metoda, která umí z plodů vytáhnout nejen chuť, ale také požadované látky. Právě díky nim je ořechový likér dobrý na pročištění a posílení organismu. Při umírněné konzumaci má ořechový likér blahodárný vliv na žaludek, střeva, játra, srdce i nervovou a oběhovou soustavu. Slupky nezralých ořechů, které obsahuje například Sudličkova ořechovka, fungují jako prevence před nádorovými onemocněními.

Kvalitní ořechovka online

Pokud se vám nechce experimentovat, není nic snazšího, než si objednat lahev ořechovky přes internet. České výrobky z prověřených pálenic pořídíte například v internetovém obchodě Pan Alfréd. Výhodu mají Pražané, kterým dovezou při objednávce nad 500 korun nákup až domů. Na stránkách tohoto e-shopu najdete také podrobné informace o nabízených destilátech a jejich výrobcích, tipy na recepty, koktejly a výrobu domácích likérů. Samozřejmě zde nechybí ani zajímavosti o ořechovce.

Ohodnoťte tento článek:
3,1
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Ořechovka – tradiční český likér, který chutná i léčí