Menu
WomanOnly
Zahrada

Ořešák černý je velký rozložitý strom, jehož plody mají vícero využití

Ořešák černý je vhodný strom do velké zahrady a navíc se jedná o strom, který je odolný vůči teplu i mrazu. Oproti klasickému ořešáku má sice vyšší nároky na pěstování, ale pokud mu vhodné podmínky dopřejete, bude rychle a zdravě růst. A navíc budete mít jeho jedlé plody k dispozici každý podzim.

Charakteristika ořešáku černého

Ořešák černý je listnatý opadavý strom, který má v mládí šedo-hnědou borku, která je hladká. Až v pozdějších letech se zbarvuje do tmavé až černé barvy a borka specificky popraská. Strom se výborně hodí do velkých zahrad, kde bude v dospělosti opravdu impozantní, neboť jeho koruna je opravdu mohutná a rozkladitá.

Patří do čeledi vlašských a původem je ze Severní Ameriky. Do Evropy se pak dostal v 17. století. S postupující klimatickou změnou se z něj stává čím dál oblíbenější strom, neboť preferuje teplejší klima. Vyznačuje se odolností proti silnému větru i vůči suchu. Ořešák černý je samosprašný. Pro co největší produkci ořechů vysaďte dva a více stromů. Mají překrývající se pylové období a mohou se navzájem opylovat.

Ačkoli je ořešák černý (Junglans nigra) náročnější verze ořešáku královského (Junglans regia), nejedná se nakonec o nic, co by vyžadovalo přespříliš speciální podmínky – potřebuje jen výživnou půdu a zásobu vody. Jestliže má vhodné podmínky a vyroste, je znám svými nároky na minimální údržbu.

Vlašské ořechy jsou dobré pro mozek. Na co vše můžeme plody ořešáku využít?

Víte, proč jíst ořechy? Zkuste ořechovou pomazánku a recepty na další ořechová jídla

Ořešák černý a jeho umístění

Preferuje mírně kyselou půdu, ale bude prospívat i v neutrální půdě. Výborně se mu daří v dobře odvodněné či vlhké půdě. Naopak jej nevolte, pokud se vaše zahrada nachází na neúrodné půdě nebo v půdě se špatnou drenáží.

Možné mínusy v jeho vysazení mohou být takové, že ořešák černý potlačuje růst jiných rostlin. Doporučuje se nevysazovat poblíž jabloní, neboť pro ně je tento strom přímo toxický. Rizikem také může být pro fazole, hrách a rajčata. Tyto plodiny jsou citlivé na sekrety ořešáku a poblíž něj vám nebudou příliš prosperovat.

Jedná se o světlomilnou rostlinu a tedy vyžaduje maximálně polostín, ale zpravidla spíše plné slunce. Naopak se mu příliš nedaří v oblastech, kde je velmi málo srážek, nicméně v dospělosti má hluboký kůlový kořen podobný mrkvi směřující přímo dolů, který jej činí velmi odolnými vůči suchu, jakmile se usadí.

Pylový kalendář po celý rok. Na jaké alergeny dávat pozor?

Jak pěstovat ořešák černý

Výsev ořešáku černého

Ořešák černý lze sázet přímo z plodů, které jsou zralé. Sázejte do větších květináčů a hraňte jej pak před myšmi, ptáky a třeba veverkami, aby vám v květináči něco zbylo. Semena klíčí zpravidla koncem zimy či na jaře. Sazenice následně nasaďte na začátku léta, na již trvalé stanoviště. Netolerují narušení kořenů, takže pozor na přesazování. První dvě zimy bude potřeba ochránit před mrazem, posléze je již plně mrazuvzdorný a nemusíte se o něj strachovat.

Požadavky na vodu

Voda je klíčovou živinou při raném růstu ořešáku černého. Nedostatek vody poznáte tak, že strom roste pomalu a zanedbatelně. Největší spotřebu má během května i června, kdy mu rostou plody. Při suchu tedy zvyšte přísun zálivky.

Hnojení ořešáku černého

Jednou za dva tři roky hnojte přídavkem kompostu či hnoje. Každý rok pak přidávejte především hnojivo s obsahem draslíku a fosforu. Draslík lze nahradit i přidáním slídy, ale počítejte s delším časem k absorpci.

Nejlépe také uděláte, pokud si hnojení rozdělíte na dvě části – první v dubnu, nebo začátkem května, druhou dávku dejte do konce června. Stejně jako u přísunu vody potřebuje ořešák největší výživu při růstu plodů.

Hmyzí hotel – jak si jej vyrobit a jak se o něj starat?

Prostříhávání ořešáku černého

Jakýkoli řez by měl být prováděn pouze koncem léta až začátkem podzimu nebo v době, kdy je rostlina plně v klidu, jinak budou rány silně krvácet a to strom vážně oslabí a můžete o něj i přijít. Rozhodně nikdy neprovádějte střih ani řez v zimě či na jaře, nevhodnější je zkrátka řez letní.

Můžete provádět také omlazovací řez, kdy odstraníte všechny poškozené a suché větve, nebo větve, které příliš zahušťují korunu.

Přezimování

Sice je ořešák černý plně mrazuvzdorný, avšak mladý stromek je třeba na podzim mulčovat, aby se předešlo škodě způsobené pozdními jarními mrazíky. Mulčujte použitím rákosu, nebo můžete kmen obalit jutou.

Dechberoucí katalpa. Strom, který odpuzuje komáry a zvlhčuje své okolí

Možné choroby a škůdci

Nejčastějšími problémy, které postihují ořešák černý jsou mšice a svilušky vlašské a také vrtule ořechová.

Dalšími problémy mohou být rozličná skvrnitost listů, kterou způsobují různé druhy bakterií, avšak lze tyto choroby léčit dostupnými postřiky. Jinak se jedná o poměrně dlouhožijící strom (běžně 130 let), který nepostihují vážná onemocnění.

Zajímavosti ořešáku černého

Z ořešáku černého se vyrábí tinktura, která se používá pro své antiparazitické účinky na trávicí trakt. Lze si jej samozřejmě vyrobit i doma z vlastních plodů.

Ořešák černý, stejně jako ořešák vlašský neboli královský lze použít na barvení textilií. Obsahuje totiž barvící chemikálii juglon. Podle použitého mořidla lze pak docílit barev od zelené, žluté až po hnědou nebo dokonce červenou.

Jeho skořápka se často používá pro různé dekorace a výrobu šperků, neboť je bytelná a tvrdší než u vlašských ořechů.

Dřevo ořešáku černého se také využívá na dřevěný nábytek, jelikož jeho dřevo má okrasnou strukturu a také je tvrdé a trvanlivé.

Zdroje: www.iucnredlist.org, archive.org, growitbuildit.com, gardenia.net, sazenicka.cz, arborday.org, zahradnictvi-spomysl.cz, pfaf.org, prima-receptar.cz, levnepostriky.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Ořešák černý je velký rozložitý strom, jehož plody mají vícero využití