Menu
WomanOnly
Zábava a volný čas

Oslavte den dětí s filmem. Vybrali jsme 5 skvělých snímků pro děti

Veronika Jílková

Veronika Jílková

30. 5. 2013

Na 1. června připadá každoročně Mezinárodní den dětí. Právě děti jsou jedni z nejvášnivějších filmových diváků. Přinášíme 5 filmů, u nichž se mohou pobavit malí i velcí, a to nejen na den dětí.

Mach a Šebestová

Česká klasika, která se začala vysílat v roce 1982, vypráví o spolužácích Machovi a Šebestové a jejich společném psím kamarádovi Jonatánovi, kterého si často půjčují od sousedky paní Kadrnožkové. Jejich přátelství nepojí pouze společná třída, dům, kde bydlí, ale hlavně utržené sluchátko – jakýsi mobilní telefon, který splní každé přání. Díky němu zažívají neskutečná dobrodružství. Společně se mohli vydat do pravěku, Machovi udělali dvojníka, Jonatánovu blechu zvětšili do obrovské velikosti, z nudného cirkusu udělali parádní představení a dokonce se koupali v Amazonce. To všechno pouze při vyřčení „Prosím, my bysme si přáli…“

FOTO: Mach a Šebestová

Zdroj: Ústřední půjčovna filmů

Série o nerozlučných kamarádech se po mnohá léta uváděla ve Večerníčku, má svou knižní i audio podobu a dokonce hraný film z roku 2001. Tvůrci kresleného seriálu jsou scenárista Miloš Macourek a malíř Adolf Born. Osobností, jež k tomuto výtvoru také dost přispěla, je Petr Nárožný, který veškeré pohádky nadaboval.

Karlík a továrna na čokoládu

S původní knižní předlohou přišel Roald Dahl v roce 1964. K napsání příběhu ho vedly vlastní zkušenosti z dětství, které se točily kolem dvou největších výrobců čokolády tehdejší doby v Anglii – Cadbury a Rowntree’s. Jak je v knize popsáno, i ve skutečnosti se tyto dvě firmy snažily vzájemně konkurovat a ukrást tajné výrobní postupy. Špehové, komplikované výrobní stroje a složité recepty přinesly Dahlovi inspiraci pro vytvoření vlastního příběhu.

FOTO: Karlík a továrna na čokoládu

Zdroj: Warner Bros

Ten vypráví o Karlíkovi (Freddie Highmore), chlapci z chudé rodiny, který nezná jiné jídlo než zelí nebo zelnou polévku. Pouze jednou v roce, na své narozeniny, dostane tabulku čokolády. Tentokrát získá rovnou dvě a v druhé z nich nalezne jeden z pěti zlatých kupónů, které držitele opravňují k návštěvě místní čokoládové továrny, kterou vlastní Willy Wonka, kterého osobitě ztvárnil Johnny Depp.

Šmoulové

Šmoulí historie sahá do roku 1958, kdy byl uveřejněn v belgickém časopise komiks s malými modrými trpaslíky. Stal se z nich takový fenomén, že následovaly další příběhy, krátké animované pohádky, hudební alba, krátké štědrovečerní speciály, až se nakonec v roce 2011 spojila animace s reálným světem, kdy se po boku Šmoulů objevil herec Neil Patrick Harris, který nebude chybět ani v letošním srpnovém pokračování. V roce 2015 by se měla uskutečnit premiéra dílu třetího.

FOTO: Šmoulové

Zdroj: Peyo

Obecně se vypráví o šmoulí vesničce uprostřed lesa, kde všichni nájemníci pobývají v míru a vzájemnými silami bojují proti nepříteli Gargamelovi a jeho kocourovi Azraelovi. Charakteristickými znaky jsou modrá tělíčka, bílé čapky, muchomůrková obydlí a Taťka Šmoula – nejstarší člen s plnovousem a červenými kalhotami.

Spider-Man

První zmínka o této fiktivní postavě pochází až z roku 1962, kdy se Spider-Man poprvé objevil v komiksu Amazing Fantasy #15. O rok později byl vydán The Amazing Spider-Man, který se v loňském roce také dočkal filmového zpracování a v příštím roce ho čeká pokračování. V roce 2010 přišel Spider-Manův úspěch i s muzikálovým představením na Broadwayi, a to pod názvem Spider-Man: Turn Off the Dark.

FOTO: Spider-Man

Zdroj: Bontonfilm

Příběh je jednoduchý: nevýrazného studenta Petera Parkera (Tobey Maguire) kousne jedovatý pavouk, což má za následek přeměnu lidského těla na tělo s pavoučími schopnostmi. Peter může lézt po stěnách bez toho, aby spadl, může létat po celém New Yorku díky pavoučím sítím a zachránit kdejakou situaci včetně své lásky Mary Jane (Kirsten Dunst).

Alvin a Chipmunkové

Spojení animovaného a hraného filmu s mluvícími Chipmunky dokáže dětem do hlavy přinést pěkné šílenství, které pokračuje nákupem v hračkářství a návštěvou dalších natočených dílů. Trojici mluvících, ale hlavně zpívajících Chipmunků tvoří Theodore, Simon a věčně problémový Alvin. Tito bráškové se v prvním díle z roku 2007 usídlili v domě Davida a zachránili jeho práci tím, že se předvedli svým vokálovým zpěvem. David z nich udělal hvězdy a v následujících dílech nám předvedl, jaké to je být otcem tří Chipmunků.

FOTO: Alvin a Chipmunkové

Zdroj: Bontonfilm

Filmové šílenství má na svědomí také transpozici několika světoznámých i českých písní, například Šrouby a matice nebo taneční hit Ai Se Eu Te Pego. Na internetu si v dnešní době můžete v jejich podání vyhledat snad každý slavný song. Ten, který nebude k nalezení, si můžete sami vytvořit. Není na tom nic složitého, stačí mít program na mixování a upravování písniček, zvýšit rychlost a máte obdobu Šmoulů.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Oslavte den dětí s filmem. Vybrali jsme 5 skvělých snímků pro děti