Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

Paleo dieta: vraťte se do pravěku a zhubněte

Adéla Beranová

Adéla Beranová

26. 4. 2014

Návratem do pravěku se rozhodně nemyslí, že byste se měla přestat mýt a oblékat. Paleo životní styl se zakládá na vzorech stravování člověka z období paleolitu. Znamená to vyřadit z jídelníčku zemědělské produkty a zpracované potraviny. Jí se tedy zejména maso, ryby, zelenina, ovoce, houby a vejce.

Ač je paleo dieta neboli dieta doby kamenné poměrně nová, vrací se svou filosofií asi tři miliony let zpátky v dějinách lidstva. Zakládá svoje principy na stravovacích návycích našich předků z doby paleolitu. Ti ještě neznali zemědělství a byli tudíž lovci a sběrači. Živili se lovem divokých zvířat, jako jsou ptáci, koně, jeleni, ryby, ale také sběrem jedlých rostlin.

Nezvládá náš organismus tempo evoluce?

Každý, kdo chce žít ve stylo paleo zastává názor, že bude konzumovat pouze potraviny, pro které bylo lidské tělo vyvinuto. Paleolit trval 2 až 3 miliony let a za posledních několik tisíc let se lidské geny nestihly tolik změnit, zatímco naše stravovací návyky ano.

Se vznikem zemědělství přibyly do našeho jídelníčku takové potraviny, se kterými si neumíme při trávení poradit. Mezi nimi třeba mléko, luštěniny, obiloviny, oleje a cukry.

Paleo dieta je proto založena na konzumaci ovoce, zeleniny, libového masa, ryb, mořských plodů či ořechů. Podstatné je vyřazení sacharidů jako hlavního zdroje energie, nahrazují se příjmem zdravých tuků.

Výhody pravěkého života

Změna životního stylu po vzoru pravěkých předků není primárně určená k hubnutí, ačkoli většina lidí nějaké to kilo shodí. Vede ale k celkovému zlepšení výkonnosti a zdravotního stavu.

Objevují se dokonce názory, že paleolitičtí lidé neznali artritidu, cukrovku, vysoký krevní tlak, onemocnění srdce, rakovinu, ale ani akné, deprese nebo schizofrenii. Zastánci paleo životního stylu tvrdí, že důvodem je jejich stravování.

Pohyb jako základ života

Jedním ze stavebních kamenů diety podle doby kamenné je také zvýšená fyzická aktivita, která má být v souladu s příjmem potravy. Zátěž našich předků byla obrovská. Aby byl proto nový životní styl účinný, je potřeba zařadit do každodenního života také paleo trénink, který je zaměřený na celkovou kondici, sílu, rychlost, výbušnost a ohebnost.

Paleo dieta zajistí přirozené hubnutí

Díky kombinaci upraveného jídelníčku a zvýšené aktivity vede paleo dieta téměř u každého ke ztrátě na váze. Navíc dosáhnete pevné postavy a zbavíte se mnoha civilizačních chorob.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Paleo dieta: vraťte se do pravěku a zhubněte