Menu
WomanOnly
Sex

Pansexualita jako nová sexuální orientace předčí i bisexualitu

Máte pocit, že dnes je možné mít sexuální zájem takřka o všechno, co kolem běhá, lítá ve vzduchu nebo roste ze země? A co víc – ten váš zájem se dá i hezky popsat, nazvat a zaškatulkovat? Jednou z poměrně nových sexuálních orientací je takzvaná pansexualita, která vlastně tak nějak shrnuje všechno dohromady – pansexuál se totiž zajímá o všechny osoby bez rozdílu pohlaví či sexuální identity.

Co je to pansexualita?

Pansexualita je poměrně mladou škatulkou pro takovou sexuální orientaci, která se vykazuje jako přitažlivost vůči všem osobám bez ohledu na jejich pohlaví či sexuální identitu. V podstatě to znamená, že se může jednat o romantickou či platonickou lásku, náklonnost, zamilovanost nebo sexuální přitažlivost ke komukoliv, ať už je to žena, muž, transsexuál, homosexuál, bisexuál nebo androgyn.

Jde především o lásku člověka k člověku, nebere se v úvahu jeho biologické pohlaví, sexuální identita a sexuální orientace. Pansexuál se tedy může zamilovat naprosto do kohokoliv a nemusí jít nutně zrovna o ryze sexuální vztah. Slůvko “pan” totiž znamená z řečtiny “všechno”.

Bisexualita. Proč spolu spí ženy, které mají rády muže?

Jaký je rozdíl mezi bisexualitou a pansexualitou?

Ačkoli popis obou sexuálních orientací vypadá velmi podobně, rozdíl je velmi jednoduchý. Zatímco bisexualita zohledňuje pouze obě pohlaví a bisexuál je fyzicky i duševně přitahován k oběma pohlavím bez rozdílu, a často dokonce pro svou celistvost potřebuje obojí, pansexuál pohlaví neřeší a nerozlišuje vůbec. Jeho láska nemusí mít sexuální charakter a zamilovává se do člověka jako takového, i kdyby měl obě pohlaví zároveň, anebo třeba žádné.

Pansexualita bývá hodně spojována s transsexuální orientací a přeměnou pohlaví, anebo se středním rodem “it”, kterým se rádi označují jedinci, kteří nemají jasno v tom, zda se cítí být více ženou nebo mužem, samozřejmě bez ohledu na své biologické pohlaví, se kterým se narodili.

TEST: Jste pansexuál?

Pokud jste si vždycky mysleli, že v tom máte jasno a ono najednou ne, zkuste si udělat následující testík, ať už jen pro pobavení, anebo k lepšímu uvědomění si toho, kým vlastně jste, a co doopravdy ve vztazích chcete. Otázky jsou jenom pro vás a nemají žádné vyhodnocení, pomohou vám zorientovat se ve vašem nitru….

 1. Jaké je vaše biologické pohlaví?
 2. Kdybyste si měli vybrat, zvolili byste si raději jiné pohlaví? A proč?
 3. Cítíte se často být někým jiným a připadáte si někdy, že nejste úplně ve své kůži?
 4. Jakou roli nejčastěji zaujímáte ve společnosti a jakou v partnerském vztahu?
 5. Jaké pohlaví vás během života vždy nejvíce přitahovalo?
 6. Stalo se vám někdy, že jste se zamilovali nebo tajně mysleli na osobu zcela jiného pohlaví, než by se u vaší sexuální orientace očekávalo?
 7. Míváte erotické sny? O jakém pohlaví se vám nejčastěji zdá?
 8. Přitahují vás transsexuálové a osoby stejného pohlaví s opačnou polaritou? Například ženu žena mužského typu nebo transsexuál FtM nebo muže muž transsexuál MtF?
 9. Přitahují vás transsexuálové a osoby opačného pohlaví se stejnou polaritou? Například ženu muž ženského typu nebo transsexuál MtF a muže žena mužského typu nebo transsexuál FtM?
 10. Přitahuje vás konkrétní osoba stejného pohlaví a jste z toho v šoku, protože se vám to za celou půlku vašeho života nikdy nestalo?
 11. Co nejvíce oceňujete na druhém člověku? Preferujete společné zájmy a pohled na svět, splynutí duší nebo prudkou inteligenci?
 12. Nakolik je pro vás důležitá chemie a fyzická přitažlivost?
 13. Hraje roli při seznamování to, jaké má žena prsa a boky, zda je krásná nebo jaké má muž svaly a nakolik je mužný nebo hezký?
 14. Jste spokojení ve svém současném partnerském vztahu nebo máte pocit, že vám něco chybí?
 15. Je pro vás ve vztahu důležitý sex? Na které místo byste jej zařadili? Určete si bodově žebříček svých priorit.

Ohodnoťte tento článek:
3,7
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Pansexualita jako nová sexuální orientace předčí i bisexualitu