Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Pět tibeťanů pro zdraví a krásu každý den. Jak se cvičí?

Možná už jste slyšeli o cvičebním systému nazvaném Pět tibeťanů, který je u nás známý už od doby první republiky. Povědomí o tomto blahodárném cvičení se opět zvýšilo v době po roce 1989, kdy se opět začaly dostávat do popředí různé alternativní metody léčby. Pokud vás toto cvičení zajímá a chtěli byste ho vyzkoušet, sežeňte si patřičnou literaturu nebo mrkněte na videa a naučte se 5 jednoduchých cviků, které mohou zcela změnit váš život. My vám Pět tibeťanů představíme alespoň stručně.

Co je Pět tibeťanů a odkud cviky pochází?

Pověstné cvičení Pět tibeťanů se k nám dostalo z tibetských klášterů, kde údajně tyto cviky každodenně prováděli mniši znající tajemství věčného mládí. Angličan plukovník Bradford o tomto tajemství slyšel a vydal se do Tibetu, kde s mnichy nějakou dobu střídmě žil a věnoval se těmto cvikům. Po svém návratu všechno vyprávěl svému příteli Kelderovi, který jej nemohl ani poznat, jak dobře po tolika letech vypadal. Kelder pak vše o cestě do Tibetu svého přítele sepsal a tak vznikl světový bestseller, díky němuž toto cvičení známe dnes.

Pět tibeťanů si můžete zacvičit doma, ale pokud se chcete tyto cviky nejprve dobře naučit a provádět je pod odborným dohledem, nabízí je i řada fitness a jógových klubů. A v čem nám může toto cvičení pomoci?

Hormonální jóga aneb jak ovládnout hormony a zbavit se problémů s váhou i kosmetickými strašáky

Pět tibeťanů a účinky na organismus

Z hlediska jógy jde o soubor cviků, které otevírají čakry a podporují správné proudění energie, čímž zajišťují celkové fyzické i psychické zdraví, odolnost a spokojenost. Cvičení samozřejmě také umožňuje dokonalé protažení těla, pomáhá zvyšovat pružnost, odstraňuje napětí ve svalech a bolesti páteře, dochází i k lehkému posilování svalů a shazování hmotnosti jako u každého tělesného cvičení. Pět tibeťanů má ale jistý duchovní a energetický aspekt, který cvičení dodává něco navíc. Po zdravotní stránce dochází k rozproudění krve v těle, podpoře metabolismu, odblokování stresu a napětí, zlepšení dýchání a správné produkci hormonů žláz s vnitřní sekrecí.

Pět tibeťanů a čakry

Velký účinek mají cviky na samotné čakry. Pokud o nich nic nevíte, stručně si to vysvětlíme. Tělo má 7 základních čaker, které slouží jako taková energetická centra. Podle svého umístění každá čakra odpovídá konkrétním tělesným orgánům a jejich zdraví. Základní neboli kořenová čakra se nachází v úrovni samotného začátku páteře u kostrče a konečníku. Odpovídá celkové vitalitě, uzemnění, váže se k ní červená barva a bývá spojována s pohlavními žlázami z hlediska tvorby hormonů. Druhá čakra je v úrovni pohlavních orgánů, má oranžovou barvu a souvisí se sexualitou, vztahy a nadledvinkami.

Třetí čakra se nachází v úrovni solar plexu, souvisí s vnímáním vlastního Já, má žlutou barvu a náleží k ní slinivka břišní. Čtvrtá čakra je srdeční, nachází se v úrovni srdce a pojí se s brzlíkem. Má růžovou nebo zelenou barvu a souvisí s láskou. Pátá čakra je v úrovni krku a pojí se se štítnou žlázou, má modrou barvu a týká se komunikace. Šestá čakra bývá v úrovni třetího oka a váže se k hypofýze, souvisí s intuicí a může mít indigo, bílou nebo zlatou barvu sedmá korunní čakra se nachází nejvýše, souvisí se spiritualitou a vnímáním jednoty vesmíru, spojuje se také s epifýzou a její barva bývá fialová. Tato centra jsou zdrojem otáčení energie a právě cvičení Pět tibeťanů k jejich správné funkci výrazně přispívá.

Jak cvičit Pět tibeťanů

5 tibeťanů

Zdroj: Shutterstock

Dostáváme se k důležitému bodu: jak správně cvičit Pět tibeťanů a kdo vlastně může tyto cviky provádět? Cvičení se doporučuje provádět nejlépe každé ráno ještě před snídaní. Cvičit může každý, kdo nemá nějaké zdravotní omezení. Najděte si svou čtvrthodinku a cvičte pravidelně každý den. Jen tak můžete již brzy uvidět první výsledky. Cvičení se nedoporučuje lidem, kteří mají vážnější problémy s krční páteří a rovnováhou. Cvičte pomalu, soustředěně a opatrně. Cvičení by nemělo být o rychlosti a výkonu, ale o dechu, soustředění a plynulém opakování v pomalém tempu. Zpočátku začínejte opakováním třikrát od každého cviku, nejvíce se může každý cvik opakovat 21krát.

Důležité je také správné dýchání. Při provádění cviku udělejte nádech, když se budete vracet do základní polohy, vydechněte. Začněte prvním cvikem, skončíte pátým cvikem. A nyní si pojďme jednotlivé cviky blíže představit.

1. tibeťan (Káča)

Ve stoji spatném upažíme dlaněmi dolů. Pomalu se začneme otáčet drobnými bočními kroky ve směru hodinových ručiček. Snažíme se zrychlit otáčení tak, aby ruce rotovaly v horizontu odstředivou silou. Postupně pak zpomalujeme cvičení tak, aby se nám netočila hlava. Nezapomínáme správně dýchat. Tento první cvik je jako jediný pohyblivý, který nevyžaduje výdrž v nějaké statické poloze.

2. tibeťan (Svíčka)

Lehneme si na podložku, paže dáme rovně podél těla. Zvedneme pomalu hlavu na prsa a poté i nohy kolmo vzhůru se špičkami u sebe. Při tomto pohybu se nadechneme, při položení hlavy a nohou vydechneme.

3. tibeťan (Půlměsíc)

Klekneme si a rukama se přidržíme hýždí. Špičky bosých nohou jsou ohnuty a zapřeny o zem. Hlavu i tělo zakloníme a přitom se nadechneme. Když vracíme tělo do kolmé polohy, skloníme hlavu na prsa a vydechneme.

Jóga a stres. Jaké má jóga blahodárné účincích na naši psychiku?

4. tibeťan (Most)

Tento cvik je považován za nejobtížnější. Sedneme si na podložku, ruce položíme dlaněmi dolů těsně vedle hýždí. S nádechem zdviháme břicho vzhůru, zakláníme hlavu dozadu a došlapujeme na plná chodidla. Ruce a nohy jsou stále na stejném místě.

5. tibeťan (Hora)

Opřeme nohy o špičky nohou a dlaně v poloze kliku, prohneme tělo tak, aby se nedotýkalo země, s nádechem skloníme hlavu na prsa a vystrčíme zadek co nejvíce vzhůru. Nohy jsou napjaté a s tělem tvoří pomyslnou střechu. Do základní polohy se vracíme s výdechem a během cvičení se nedotýkáme země trupem.

Zdroje: wikipedie, fyzioklinika.cz, oblicejovajoga.cz

Ohodnoťte tento článek:
3,5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Pět tibeťanů pro zdraví a krásu každý den. Jak se cvičí?