Menu
WomanOnly
Zahrada

Platan se hodí na vysazení do měnících se klimatických podmínek

Platan je vysoký strom s dlouhou životností, který zdobí parky a ulice. Tyto dřeviny jsou široce oblíbené díky svým nárokům na pěstování – téměř žádné totiž nemají. Stromy poskytují stín a jsou i silně tolerantní ke znečištění ovzduší, v našich klimatických podmínkách je zřídkakdy napadají choroby nebo škůdci. Zkuste si je vysadit na své zahradě, poradíme, jak na to.

Charakteristika platanu

Jedná se o velmi velký a rozložitý listnatý strom. Rychle roste, třeba i půl metru za rok, pokud k tomu má příznivé podmínky. Výborně se přesazuje na jiné stanoviště a navíc ho lze sázet po celý rok. Často se vysazuje na plochy, kde není tolik místa pro jiné stromy. Dobře slouží pro výsadbové pásy a výborně zvládá malý prostor pro kořeny s těžkou půdou. Jejich životnost se počítá kolem 400 let. Dřevo je středně tvrdé, špatně štípatelné a málo trvanlivé. Opylovány jsou větrem a to i na velké vzdálenosti. Kmeny větších stromů jsou často duté.

Jeho vzhled je charakteristický tím, že se mu kůra specificky olupuje – jak strom stárne, kůra se rozpínáním olupuje a jelikož je málo pružná, v nepravidelných tenkých plátech odpadává a odhaluje tím pak krémově zelenou vnitřní kůru. Listy má velké od 10-25 cm s třemi až pěti výběžky, které běžně známe například u javoru. Na podzim se mu listy zbarvují do žluto-hněda. Kvete drobnými vínovými květy, které rostou ve tvaru koule a později je z nich kulatý plod na dlouhé stopce. Na stromě plody zůstávají i přes zimu – jedná se o samičí plody. Samčí jsou více nenápadné a menší.

Platan se vyskytuje od jihovýchodní Evropy, přes Asii až po Střední a Severní Ameriku, největší druhové bohatství platanu se pak nachází přímo v Mexiku.

Pryskyřníky: Jak se jich zbavit na zahradě a které druhy naopak pěstovat?

Druhy platanu

Platan západní (Platanus occidentalis) známý pod pojmem platan americký, nebo také vodní buk. Přirozeně se vyskytuje na východu USA a severovýchodě Mexika. V Česku je pěstován spíše v teplých oblastech. Na podzim se mu listí zbarvuje krásným žíháním do žluto-zelené barvy.

Platan východní (Platanus orientalis) se přirozeně vyskytuje v oblasti jihovýchodní Evropy a západní Asie. Tento druh je možný potkat i s neolupující se kůrou, je pak tlustá a drsná. Na podzim se jeho sytě zelené listy mohou změnit na krvavě červené, jantarové a žluté. V Česku se vyskytuje spíše raritně na nejteplejších místech.

Platan javorolistý (Platanus acerifolia) je široce znám jako londýnský platan, neboť byl hojně vysazován v tamějších parcích. Jedná se o hybrid platanu západního a východního. V našich východoevropských podmínkách je nejrozšířenějším platanem a v Česku je to jediný druh platanu, který je možno pěstovat i mimo teplé oblasti.

Jak pěstovat platan

Jak už bylo řečeno, není platan nijak náročný na podmínky pěstování. Ideální je pro něj stanoviště s plným sluncem, ale nevadí mu ani částečný stín – potřebuje minimálně čtyři hodiny světla denně, ideálně šest a více.

Není náročný ani na půdu – dokáže se přizpůsobit na většinu podmínek pěstování, ale nejlépe se mu daří v průměrně úrodné zemině, která je dobře odvodněná a hluboká pro jeho kořeny. Pokud pro něj nebude dostatečně hluboká, může kořeny větvit více na povrchu a tím tak poškodit základy domů a silnic. Nemá žádnou preferenci na složení půdy – vhodná je hlinitá, písčitá a jílovitá. Navíc dokáže zvládnout kyselé a zásadité hodnoty pH, stejně jako zhutnělé půdy.

Požadavky na vodu a zavlažování jsou střední až poměrně vysoké, a to hlavně v prvních letech jeho života. Platan má rád trvale vlhkou půdu, ale když řádné zakoření, je také poměrně tolerantní k suchu – záleží, jak dlouho ve vaší oblasti neprší. Při dlouhotrvajícím suchu je vhodné jej dostatečně zavlažit. Jestliže půda kolem něj bude vlhká, dokáže prosperovat ve velmi horkém létě a nespálí se. V zimě zase bude odolný vůči mrazům. Proto se doporučuje aplikovat kolem základny mulč, aby se zabránilo odpařování vlhkosti.

Hnojení se orientuje podle úrodnosti půdy. Pokud platan vysadíte do průměrné úrodné zeminy, hnojit již nemusíte. Pouze pokud sázíte do velmi neúrodné půdy, nebo třeba do omezeného prostoru, doporučuje se hnojit, aby neskončil s nedostatkem živin.

Pylový kalendář po celý rok. Na jaké alergeny dávat pozor?

Prořezávání platanu na několik způsobů

Prořezávání se doporučuje hlavně kvůli rychlému rozrůstání, popřípadě jako základní péče o zdravé dřevo. Není na řez nijak zvlášť náchylný, jen jej provádějte čistě a ostře, následně větší plochy ošetřete prořezávací pastou na stromy, abyste eliminovali napadení houbovým onemocněním. Jestliže chcete svůj platan držet v mezích, prořezávejte každý rok. Zpravidla se rozrůstá do šířky i výšky 30 metrů.

Prořezávání také napomáhá udržovat tvar – tvrdý řez platanů se nazývá „pollarding“ a docílí se tím menšího vzrůstu a větší hustoty větví a tedy i listů. Provádí se také tzv. „pleaching“, kdy se větve splétají dohromady a může se tak vytvořit živý plot.

Množení platanu

Množit lze semeny, řízky, hřížením či výlomky. Roubování se používá k zachování vlastností pěstovaných odrůd.

Nejčastěji se jedná o množení prostřednictvím dřevitých řízků nebo skrze semena (to však vyžaduje vhodné podmínky pro růst). Skrze výlomky je nutné množit pomocí proutku, který obsahuje minimálně dvouleté dřevo.

Dřevnaté řízky o tloušťce tužky odeberte ze stromu na začátku podzimu. Přes zimu nechte v zapíchnuté ve stále vlhkém písku a uschované v chladu. Na jaře je zapíchněte rovnou do připravené zeminy. Během roku by vám měla většina z řízků zakořenit. Kolem třetího až čtvrtého roku jej můžete přesadit na trvalé stanoviště.

Sázení ze semen

Jestliže chcete zasadit platan ze semen, není to nijak těžké, jen počítejte s delší dobou, než vám strom vyroste, naproti takovému řízkování či hřížení. Sázení semen je možné hned několika způsoby – buď na podzim, nebo brzy na jaře. Jednak můžete sázet semena bezprostředně do zeminy, ale také je nechat předem naklíčit (semena namočte na 24-48 hodin, poté je před výsadbou nechte okapat).

Místo, kam chcete sázet semena, by mělo být chráněno před větrem – zdí, živým plotem nebo nějakou jinou zábranou. Při přípravě na množení platanů začněte na jaře nebo v létě se záhonem, před výsadbou na podzim. Semena sbírejte na podzim, jakmile zhnědnou. Budete je muset ze stromu utrhnout, neboť neopadávají a zůstávají na stromě přes zimu. Pokud chcete sázet platan v brzkém jaru, uschovejte si semena v chladu a suchu a před vysázením je dejte na čtyři týdny do lednice.

Dechberoucí katalpa. Strom, který odpuzuje komáry a zvlhčuje své okolí

Nejlepší půda pro množení semeny je volná a vlhká, při sázení semen se vyhněte těžkému jílu. Vyčistěte oblast od veškerého plevele, poté tence vysejte na povrch půdy s příměsí semenného kompostu. Dobře zapracujte do půdy, ale semena nezakrývejte.

Záhon zalévejte mírně, ale často. Pravidelně hnojte přípravkem určeným pro sazenice. Vrstva mulče zmírní teplotu půdy, ale také ji pomůže udržet rovnoměrně vlhkou. Jako materiál na mulč se nedoporučují větve, velké listy a kůra, je tu totiž riziko škůdců a jejich larev. Pokud se mladé platany uchytí, budou připraveny k přesazení do pěti let. Případně je můžete samozřejmě nechat nadále růst, tam kde jsou.

Možné choroby a škůdci

Jak jsme zmiňovali na začátku, platan není náchylný ani na nemoci ani na škůdce. Riziko působí jen skvrnitost listů, které může být pro strom až smrtelné. Platan postihuje i padlí, různé housenky a nejčastěji ploštice. U tohoto stromu je důležitá především prevence pomocí fungicidů, jakmile se totiž napadení rozšíří, obtížně se jich platan zbavuje.

Zdroje: gardeningknowhow.com, rpseeds.co.uk, thespruce.com, nature-and-garden.com, rayagarden.com

Ohodnoťte tento článek:
3
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Platan se hodí na vysazení do měnících se klimatických podmínek