Menu
WomanOnly
Rodina

Poradíme vám, co s sebou do porodnice, aby vám nic nechybělo

Pokud se zanedlouho stanete novopečenou maminkou a momentálně se celý váš svět točí okolo nadcházejícího porodu, určitě jste trochu nervózní. To je samozřejmě naprosto normální, protože musíte vyřešit spoustu otázek. Jednou z nich je i ta, co si s sebou vzít do porodnice tak, aby vám nic nechybělo. Proto vám poradíme, co byste si určitě měla sbalit, abyste měla o jednu starost méně.

Kdy je vhodná doba na balení

Tašku s věcmi, bez kterých se v porodnici neobejdete, byste si měla sbalit nejpozději dva týdny před vaším termínem porodu. Jedině tak se totiž vyvarujete balení ve stresu a tím pádem také tomu, že něco důležitého zapomenete doma. Proto si sbalte v klidu a pohodě nad šálkem čaje a ne s již prasklou vodou! Ušetříte si tak spoustu nervů a sil, které se vám později budou určitě hodit.

Myslete prakticky

Další zásadou, které byste se měla řídit, je, že méně je někdy více. Proto si s sebou neberte zbytečně moc oblečení, které byste nakonec stejně nevyužila. Myslete také na to, že se vám po porodu určitě nebude chtít přehrabovat v jedné obrovské tašce, ve které budete mít všechny věci pomíchané.

Sbalte si tedy dvě menší tašky, v jedné budete mít své věci a v druhé věci pro miminko. Uvidíte, že když nebudete hledat dudlík mezi svými kalhotkami, budete si gratulovat, že jste si všechno pěkně roztřídila.

Osobní věci a doklady

Byrokracie je všudypřítomná, a proto se jí nevyhnete ani v porodnici. Všechny vaše doklady a dokumenty se snažte mít pohromadě a hlavně v pořádku, tak abyste je měla v den D po ruce.

Neměl by vám chybět váš těhotenský a občanský průkaz. Dále si nezapomeňte vzít průkaz zdravotní pojišťovny a také váš poporodní plán, pokud jste si ho nechala předem sestavit. Budete potřebovat i oddací list a rodné listy vás i vašeho partnera a prohlášení o jménu dítěte. Není od věci mít také sepsanou i rodinnou anamnézu, abyste nemusela zdlouhavě vzpomínat při předporodních bolestech.

Odchod hlenové zátky před porodem. Jak ho poznám?

Zjistěte si, jak to je ve vaší porodnici

Určitě najdete spoustu rad, co si sebou zabalit, v první řadě ale vycházejte z doporučení porodnice, ve které budete rodit. V detailech se totiž porodnice mohou lišit. Mnoho porodnic poskytuje i dostatečné zázemí pro čerstvé maminky a naopak budou vyžadovat, abyste některé věci používala jejich, nebo vám to přinejmenším umožní. Může to být pro vás v prvních dnech komfortnější.

Porodnice často poskytují noční košile pro matky, balení vložek a oblečení a kosmetiku pro novorozené děti.

Hygienické potřeby

Vezměte si s sebou do porodnice klasicky všechny hygienické potřeby, které si berete třeba na dovolenou. Všechny věci by ale měli být neparfémované, aby vás mohlo miminko poznat po čichu. Dále si přibalte také zvlhčené ubrousky na dětský zadeček, gelové obklady na bolavá prsa a mastičku na opruzený zadeček miminka nebo na vaše rozpraskané bradavky po kojení.

Nezapomeňte si vzít také dostatek poporodních vložek, kterých budete potřebovat minimálně čtyřicet (krvácení po porodu bývá silné). Myslete také na zásadní maličkosti, jako jsou plenky, vatové tyčinky do uší a dětský olejíček!

Dostatek oblečení, ale všeho s mírou!

Určitě myslete na to, že většinu času strávíte v posteli a přizpůsobte tomu svůj seznam. Vezměte si dvě volné noční košile, župan a teplé ponožky, abyste byla pořád v teple. Vezměte si s sebou dostatek kalhotek, pozor, kalhotky by měly být jednorázové, první dny po porodu je velmi důležitá hygiena, a také speciální podprsenku pro kojící ženy a vložky do ní. Nezapomeňte také na pantofle, které si vezměte alespoň dvoje (jedny do sprchy).

Kruh – může se hodit

Zejména po přirozeném porodu pro vás může být v prvních dnech velmi nepříjemné sezení. Určitou úlevou pro vás může být nafukovací kruh. Myslete proto i na takovou eventualitu a raději si ho přibalte. Někdy bývá i k zapůjčení v porodnici.

Nezbytné maličkosti

  dudlík
  oblečení pro miminko (dupačky, košilky a ponožky, zavinovačku)
  vitaminy a léky, které užíváte
  pytel nebo tašku na špinavé prádlo
  mobil s nabíječkou
  nějaké drobné na nákup nápojů a cukrovinek z automatu
  láhev vody, do které si můžete rozpustit šumivý vitamin C – dodá vám energii

časopis nebo knížku

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Poradíme vám, co s sebou do porodnice, aby vám nic nechybělo