Menu
WomanOnly
Domácnost

Jak se zbavit rybenek? Jde to i ekologicky!

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

27. 2. 2021

Je to malé, podlouhlé a hbité, co to je? Rybenky! Jak se jich zbavit, když vám rejdí po domě? Nasnadě jsou různé biocidní přípravky, ale ne každému se zamlouvá rozstřikovat po domě tvrdou chemii. Tento hmyz jde vyhnat i přírodní cestou. Poradíme vám, jak se s rybenkami vypořádat jednou provždy.

Proč mám rybenky v kuchyni a koupelně?

Rybenky se nejčastěji vyskytují v koupelnách, na toaletách či v chodbách, kde je pro ně příznivé prostředí. Milují totiž vlhkost, tmu a teplo, a to i přes naprostou čistotu. Nikdo nechce mít domácnost plnou hmyzu. Zvlášť když rybenky rády okusují knihy, textil a potraviny.

Máte rybenky v ložnici a místnostech, které obecně pokládáme za suchá místa domu? Zde je příčina úplně jasná. A nemusí to ani dojít tak daleko – rybenky jsou zkrátka indikátorem většího problému. Taková vlhkost v domě, ve které se snadno množí rybenky, je také velmi příznivá pro růst plísně, množení roztočů. Nehledě na to, že i samotný stavební materiál se vlhkem nahlodává.

Prevence proti množení rybenek – udržujte sucho

Prvním krokem v boji proti rybenkám je udržování místnosti suché a vzdušné. Rybenky milují temná a vlhká zákoutí a teploty nad 22 °C. Pokud vytíráte zem, snažte se nenechávat například v rozích mokrá místa, důkladně je vysušujte.

Zkontrolujte, zda nemáte někde ve zdivu či podlaze skuliny. Nejenže tudy přichází hmyz a schovává se tam, ale také se tam může držet voda. Proto je důkladně utěsněte tmelem nebo silikonem. Ovzduší kontrolujte vlhkoměrem, hodně větrejte, případně do boje zapojte také odvlhčovací prostředky.

Pro případ, že se objeví rybenky nebo jiní nezvaní hosté, pečlivě zavírejte všechny sklenice či otevřené pytlíky s potravinami. Nepoužívejte koupelnové předložky nebo je denně větrejte.

Na noc zavírejte výlevky umyvadel a van špuntem, občas se je navíc vyplatí prolít vroucí vodou. Neskladujte zbytečně nepoužívané noviny a papíry, rybenky se tam rády schovávají.

Když vás trápí rybenky: Hubení a vyhánění přírodní cestou

Větrání zamezí návratu rybenek, ale jak se zbavit těch, které už jsou uvnitř? Jestli něco rybenky opravdu nesnášejí, jsou to některé vůně. Provoňte si koupelnu i záchod vanilkou, levandulí či citrusy a máte po problému! Výborné jsou například esenciální olejíčky, kterých stačí pár kapek na vatičku a nechat je uvolňovat, po pár dnech budete mít po rybenkách.

Pozor však. Nevýhodou vyhánění rybenek vůněmi je, že vajíčka zůstanou netknutá. Aromatické látky musíte po domě rozmisťovat ještě nějakou dobu poté, co už to vypadá, že je dobojováno, než odejdou také nově vylíhnuté rybenky. Doufejte, že nestihnou někde do spár ve zdi naklást vajíčka. Pokud ale stihnete upravit prostředí (viz výše) a vytrváte v provoňování, počet rybenek se výrazně sníží.

Další možnost, která může vypadat jednoduše, je použít sůl. Některé rybenky si na ní zkusí pochutnat, ale budou vysušeny k smrti. Sůl navíc absorbuje lokální vlhkost. Stihnete-li to, než vám uteče, rybenku můžete také pokapat cedrovým olejem, který hmyz dokáže jak odpudit, tak zabít. Fungují i naftalínové kuličky.

Když nezbývá nic než zlikvidovat rybenky chemií…

Pokud nic z výše uvedených rad nepomáhá, vypravte se do obchodu s domácími potřebami nebo do hobby marketu. Najděte si speciální přípravky na hubení rybenek a bojujte dál. Nejznámější jsou třeba Formitox nebo Liquid Gel Fortox. Pokud spoléháte na generacemi prověřené výrobky, sáhněte po boraxu, který doma smíchejte jedna ku jedné s cukrem a směsí posypejte podlahu. Ráno zem umyjte vodou s trochou sava.

Nechce-li se vám uklízet tělíčka zabitá sprejem, připravte na rybenky past. Dají se koupit speciální balíčky, které obsahují jak lákadlo, tak také vražednou chemikálii. Spousta rybenek se tak soustředí na jedno místo, odkud se pak dají snadno odklidit.

Přírodní alternativa pastí na rybenky

Rybenky ale můžeme nalákat a vyhodit i ekologičtějším způsobem. Na postižená místa nasypejte na papír nastrouhaný brambor, pres noc do něj nechte rybenky zahrabat a ráno je odneste do popelnice. Některé zdroje doporučují umístit sklenici s kouskem chleba. Rybenky prý nejsou po kluzkém skle schopné vylézt ven. Dovnitř se dostanou tak, že povrch sklenice zvenku upravíme lepicí páskou.

Další jednoduchá možnost, jak nastražit rybenkám past, je položit na dané místo vlhké srolované noviny. Ty pak můžete dle svého uvážení odnést nebo spálit. Pokud jsou ale moc vlhké, rybenky před ohněm stihnou utéct.

Ohodnoťte tento článek:
4,5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak se zbavit rybenek? Jde to i ekologicky!