Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

Poradíme vám proč nejíst margarín, ale přírodní máslo

Už téměř dvacet let probíhá otevřený boj mezi odpůrci margarínů a odpůrci másla. Nejprve tento boj vyhrávali ti, co se rozhodli máslo nahradit margaríny. Dnes už se ale vědci shodují na tom, že klasické máslo je mnohem zdravější a chutnější než margaríny, a proto bychom měli sázet na přírodní máslo. Proč bychom ale margaríny nakonec neměli konzumovat? V našem článku se to dozvíte!

Rozdíl mezi margarínem a máslem

Oproti máslu je margarín tuk čistě rostlinného původu. Jeho původ sahá až do období druhé světové války, kdy byl nedostatek pravého másla a tak byla vyvinuta jeho náhražka, tedy margarín. To je podstata věci, margarín je náhražka másla, proč bychom tedy měli v době, kdy je všeho dostatek jíst náhražky?

Možná se vám na první pohled zdá máslo a margarín stejné, to je ale zásluha chemie, kterou je margarín nasáklý! Sázejte tedy raději na přírodu a maže si na chleba raději máslo.

Margarín je olej a chemie!

Základem každého margarínu jsou rostlinné oleje. Proto se také margarín nesmí nazývat máslem, jelikož nemá základ v mléce a stát tak chrání spotřebitele před nepoctivými obchodníky, kteří by vydávali margarín za máslo. Margaríny tak musí obsahovat spoustu konzervačních látek, aby se ztužený rostlinný olej nekazil.

Zjednodušeně řečeno jíte pouze olej se spoustou chemikálií, a proto není chuť margarínu nijak vábná. A tak se někteří výrobci rozhodli přidávat do margarínů určitou část másla, aby jejich výrobky dostali alespoň částečně ucházející chuť. Tím se ale nenechte oklamat!

Margarín může mít vliv na reprodukci!

Některé studie prokazují, že margaríny mohou mít neblahý účinek na náš reprodukční systém a také na nenarozené děti. Margaríny totiž našemu tělu dodávají  pouze některé druhy tuků, které nejsou příliš vhodné pro množení buněk a rozvoj nenarozeného plodu.

Přebytek rostlinných olejů může také způsobit hormonální disbalanci u žen, což může vést až k neplodnosti! Ale není se čeho obávat, pouze byste měla konzumovat i jiné druhy tuků, které vašemu tělu dodají potřebné látky.

Drsný test pro nedůvěřivé

Pokud nám nevěříte, že margaríny nejsou příliš zdravé, vyzkoušejte si udělat jednoduchý test. Kupte si krabičku margarínu a nechte jí otevřenou třeba v garáži. Uvidíte, že ani po týdnu nezmění svou barvu a nezačne páchnout. Také se do něj nepustí žádní hlodavci ani hmyz a dokonce se mu vyhne i plíseň. Proto byste měla do svého jídelníčku zařadit spíše přírodní máslo a ne margaríny.

 

Ohodnoťte tento článek:
3
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Poradíme vám proč nejíst margarín, ale přírodní máslo