Menu
WomanOnly
Rodina

Porodní asistentka může mít pro nastávající maminku nenahraditelný přínos

Adéla Beranová

Adéla Beranová

13. 5. 2014

Porodní asistentky pomáhají nastávajícím maminkám už celá staletí. Dříve často úplně nahrazovaly lékaře a říkalo se jim porodní báby. Moderní společnost je uznává natolik, že už od roku 1992 slaví v květnu Mezinárodní den porodních asistentek. Jejich povolání má totiž pro mnoho nastávajících maminek velký přínos. 

Porodní asistentka je jedno z nejstarších povolání vůbec a svůj význam potvrzuje dodnes. Tyto ženy předávají nastávajícím maminkám důležité zkušenosti a jsou jim fyzickou i psychickou oporou před porodem, během něj i po něm.

Porodní asistentka je hlavně velkou oporou

„Pro prvorodičku, ale i zkušenou matku, jsou vědomosti, které jim asistentka předává, velice důležité. Zároveň je jim i velkou oporou,“ konstatuje vrchní sestra gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Neratovice Jitka Blažková.

Poskytuje informace v průběhu těhotenství

Porodní asistentka hraje v životě nastávající maminky významnou roli. Je jí průvodkyní v těhotenství, kdy poskytuje důležité informace o průběhu gravidity a upozorňuje na možná rizika. Také v tomto období připravuje ženu na porod. „Její role je nezastupitelná, protože porodní asistentka dodává svými znalostmi mamince tolik potřebný klid a zásobí ji nezbytnými informacemi,“ tvdí Jitka Blažková.

Pomáhá u porodu i v šestinedělí

Porodní asistentka pak také vede porod. Pokud rodí žena přirozenou cestou, tak o ni asistentka celou dobu pečuje a pomáhá jí.

Role porodní asistentky se ale neomezuje jen na dobu porodu. Je matce nápomocná také v průběhu celého šestineděli. Navštěvuje rodiny a radí se správnou technikou kojení, přebalování nebo třeba koupání. Může tak čerstvé mamince ušetřit spoutu starostí a usnadnit novou životní roli.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Porodní asistentka může mít pro nastávající maminku nenahraditelný přínos