×
WomanOnly

Porodní asistentka může mít pro nastávající maminku nenahraditelný přínos

Porodní asistentky pomáhají nastávajícím maminkám už celá staletí. Dříve často úplně nahrazovaly lékaře a říkalo se jim porodní báby. Moderní společnost je uznává natolik, že už od roku 1992 slaví v květnu Mezinárodní den porodních asistentek. Jejich povolání má totiž pro mnoho nastávajících maminek velký přínos. 

Porodní asistentka je jedno z nejstarších povolání vůbec a svůj význam potvrzuje dodnes. Tyto ženy předávají nastávajícím maminkám důležité zkušenosti a jsou jim fyzickou i psychickou oporou před porodem, během něj i po něm.

Porodní asistentka je hlavně velkou oporou

„Pro prvorodičku, ale i zkušenou matku, jsou vědomosti, které jim asistentka předává, velice důležité. Zároveň je jim i velkou oporou,“ konstatuje vrchní sestra gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Neratovice Jitka Blažková.

Poskytuje informace v průběhu těhotenství

Porodní asistentka hraje v životě nastávající maminky významnou roli. Je jí průvodkyní v těhotenství, kdy poskytuje důležité informace o průběhu gravidity a upozorňuje na možná rizika. Také v tomto období připravuje ženu na porod. „Její role je nezastupitelná, protože porodní asistentka dodává svými znalostmi mamince tolik potřebný klid a zásobí ji nezbytnými informacemi,“ tvdí Jitka Blažková.

Pomáhá u porodu i v šestinedělí

Porodní asistentka pak také vede porod. Pokud rodí žena přirozenou cestou, tak o ni asistentka celou dobu pečuje a pomáhá jí.

Role porodní asistentky se ale neomezuje jen na dobu porodu. Je matce nápomocná také v průběhu celého šestineděli. Navštěvuje rodiny a radí se správnou technikou kojení, přebalování nebo třeba koupání. Může tak čerstvé mamince ušetřit spoutu starostí a usnadnit novou životní roli.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*