Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Poruchy růstu dětí může způsobit nemoc, hlídejte si grafy a tabulky!

Adéla Beranová

Adéla Beranová

1. 7. 2014

Růst dětí je naprosto specifický a změny v jeho dynamice mohou mít velkou vypovídací hodnotu. Poruchy v růstu dítěte mohou upozorňovat na různá onemocnění daleko dříve, než se projeví jakékoli jiné příznaky. Je proto potřeba věnovat všem změnám dostatečnou pozornost. 

Růst dítěte by měl sledovat lékař

Příčina poruchy růstu může mít u dětí příčinu v kostech, ledvinách, hormonech, ale také ve výživě. V krajním případě může být na vině i nádor. Ke sledování všech neobvyklých změn slouží u dětí takzvané růstové grafy, které byly dřívě součástí Zdravotního a očkovacího průkazu dítěte, dnes už je na každém praktickém lékaři aby si tyto údaje evidoval.

„Dětští praktičtí lékaři jsou podle vyhlášky povinni při preventivních prohlídkách nejen zjišťovat, ale také hodnotit důležité tělesné charakteristiky. Mezi nimi zejména hmotnost, tělesnou výšku a u dětí do osmnácti měsíců také obvod hlavy. Vše musí vyhodnocovat podle růstových grafů,“ upozorňuje Markéta Paulová ze Státního zdravotního ústavu.

Tip: Růstový graf i tabulka jsou volně ke stažení

Celkem 19 tělesných charakteristik dítěte můžete sledovat pomocí volně dostupných růstových grafů. Jsou zdarma ke stažení třeba zde. Na stránkách Státního zdravotnického ústavu najdete kromě tabulek také šikovný růstový software, který mohou využívat lékaři stejně jako rodiče.

Obezita roste, růstové grafy mohou odhalit i chyby ve výživě

V době, kdy se zvyšuje počet dětí ohrožených obezitou, mohou růstové grafy odhalit i chybné výživové návyky vedoucí k těmto problémům. Růstové grafy mohou včas odhalit i takové poruchy jako je Crohnova choroba nebo celiakie.

„U dětí s nadváhou je potřeba sledovat kromě hmotnosti i výšku, protože obézní mohou být řekněme jen opticky. Pokud se u dítěte z nějakého zdravotního důvodu zpomalí růst, bude mít na svůj věk malou výšku, ale odpovídající váhu. Proto z něj bude cvalík,“ upozorňuje nutriční terapeutka Jitka Tomešová z Poradenského centra Výživa dětí.

Crohnova choroba: život s ní nekončí

Kdy je potřeba zpozornět

Lékař by měl poslat dítě na další vyšetření při každé náhlé změně směru individuální růstové křivky dítěte, a to zejména pokud tato změna přetrvává i při opakovaném měření v odstupu několika měsíců. Čím dříve se příčinu podaří objevit, tím lépe je možné eliminovat případné dopady na dětšký organismus.

„Při posuzování křivky růstu je však nutné zohlednit i genetické dispozice, jako je výška rodičů.“ upozorňuje dětská endokrinoložka a obezitoložka Alexandra Moravcová.

Důkladnější kontrola nedonošených dětí

„Zvláštní pozornost by měl lékař věnovat nedonošeným dětem. V jejich případě platí při posuzování výšky a váhy úplně jiná pravidla. Při nízké růstové rychlosti je u nich důležité včasné endokrinologické vyšetření, případně i léčba růstovým hormonem, jinak u nich může kromě jiného proběhnout dříve puberta. Po ní se u všech dětí růst zpomaluje a úplně končí, nedonošené děti pak můžou zůstat malé,“ varuje Alexandra Moravcová.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Poruchy růstu dětí může způsobit nemoc, hlídejte si grafy a tabulky!