Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Celiakie a alergie na lepek, jaký je mezi nimi rozdíl?

Alena Zelová

Alena Zelová

18. 5. 2014

Alergie na lepek a celiakie jsou dvě odlišná onemocnění, avšak něco mají společného – nesnášenlivost lepku a léčbu pomocí bezlepkové diety. Jak se tato onemocnění projevují? Jak je od sebe odlišíme?

Co je to lepek neboli gluten?

Lepek je látka, která se nachází v některých obilovinách. Gluten obsahuje ječmen, pšenice, žito, oves. Alergie na nej je tedy pro evropskou kuchyni velká překážka, jelikož je víceméně založena na těchto obilovinách. Čím více lepku, tím je, po mlynářské stránce, obilovina kvalitnější. Avšak pro alergika platí opak.

Hubnutí a lepek. Je bezlepková dieta zdravá?

Jak se projevuje alergie na lepek?

Alergie na lepek přichází ihned po konzumaci. Typickými projevy jsou kopřivka, ekzém, svědění v ústech a krku. Dále jsou to znaky, které alergii doprovází, ale je dosti možné, že nás hned nenapadne, že může jít o alergii na lepek – bolesti břicha, plynatost, průjem nebo zvracení.

Pokud se tyto reakce opakují, navštivte alergologa, který vám provede krevní nebo kožní testy na základě nichž zjistí, zda jde opravdu o alergii na lepek nebo jen náhodné projevy. Pokud se zjistí alergie, řeší se medikamenty, vakcinací, avšak stává se, že časem odezní sama. Což o celiakii neplatí!

Celiakie je závažnější onemocnění než alergie na lepek!

Celiakie je chronický zánět tenkého střeva a destrukce klků. Tenké střevo tak přestává fungovat, jak by mělo. Nastávají poruchy s trávením cukrů, bílkovin, tuků, tělo nemusí trávit ani některé vitaminy a železo.

Oproti „pouhé“ alergii na lepek se celiakie projevuje po několika hodinách až dnech od požití lepku. Projevy celiakie nám asi moc neřeknou, jedná se o běžné reakce těla, které potkají každého. Jsou to průjmy, nadýmání, únava. Více nás však upozorní, projeví-li se další příznaky jako jsou problémy se zuby (kazy), afty, chudokrevnost, poruchy se vstřebáváním živin. U dětí se projevují poruchy růstu.

Kopřivka u dětí. Příčiny, příznaky a vhodná léčba

Pozorujete na sobě tyto znaky? Navštivte gastroenterologa, který vám provede speciální vyšetření střev a také krve. Tato vyšetření byste neměli podceňovat a raději je podstoupit. Nemusíte mít zrovna celiaki, ale lékař může odhalit další, mnohem závažnější onemocnění, rakovinu střeva, která je v České republice na špici!

Celiakie je na celý život!

Nemoci se nelze úplně zbavit, ale lze zmírnit její účinky pomocí medikamentů a bezlepkové diety.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Celiakie a alergie na lepek, jaký je mezi nimi rozdíl?