Menu
WomanOnly
Péče o vlasy

Postrach jménem alopecie. Babské rady proti padání vlasů u žen

Redakce

Redakce

8. 8. 2017

Berete do rukou hřeben pokaždé s obavou, že postupně přijdete o svou bohatou kštici? Trápí vás potíže s vypadávání vlasů? Řekneme si, zda je váš strach opravdu opodstatněný nebo se trápíte něčím, co ochromuje váš život zcela zbytečně.

Vlasy totiž rostou a vypadávají, stejně jako třeba řasy, po celý váš život. Jde o zcela přirozený proces, protože i vlasová pokožka i vlasy se prostě obměňují. Odborníci by vám sdělili, že jde o proces nevratný a dynamický a začíná již v průběhu embryonálního vývoje. Pokud jsou zachovány zdravé folikuly, ze kterých vlas roste, vlasy potom stejně jako řasy nebo obočí znovu dorostou. Uvádí se, že každý den, se jejich délka prodlouží o 0,2 – 0,4 mm. Za rok jde tedy průměrně o nárůst 15 – 17 cm. Celý vlasový porost se vymění zhruba 1x za 4– 6 let.

Jakmile se však několik týdnů budete probouzet s tím, že je váš polštář plný vlasů a neúměrné množství vlasů nacházíte i na hřebenu, na podlaze nebo na vašich šatech, je dobré začít něco dělat. Je jedno, zda jste muž nebo žena, kouty nebo pleš, může život znepříjemnit oběma pohlavím.

Jaké jsou příčiny nadměrného padání vlasů?

Důvodů, proč ztrácíme vlasy víc, než je žádoucí, může být celá řada. Někdy je na vině zdravotní problém, jindy psychické nebo fyzické vyčerpání, nedostatek vitamínů ve stravě, hormonální potíže a někdy dokonce, světe div se, jen tak prostý fakt, že jsou vlasy, po drtivou část dne, svazovány gumičkou těsně k hlavě. U žen se velmi často jedná o poporodní potíže, kdy opravdu u většiny šestinedělek, dochází k větší ztrátě vlasů.  Příčinnou však může být porucha štítné žlázy, špatná jednostranná životospráva například při dietách. Občas se můžete setkat s názorem, že vlasům „nedělá dobře“ potit se pod čepicí a jindy, že Tonda má hlavu jako koleno, protože i jeho táta s dědou, na tom byli podobně. Ano, genetika i zde může hrát podstatnou roli, pokrývku hlavy však ve spojitosti ztrátou vlasů berte raději s rezervou.

Jak uzdravit zničené vlasy? Vyzkoušejte náš recept na olejový zábal

Souhrn nejčastějších příčin ztráty vlasů u žen:

  • Nízká hladina železa v krvi
  • Onemocnění štítné žlázy
  • Nízká hladina estrogenu
  • Hormonální nerovnováha
  • Stres, alkohol, kouření
  • Užívání některých léků a jejich kontraindikace
  • Vysoké dávky vitamínu A nebo selenu

Ale pozor! Někdy si ženy ubližují samy. Přílišnou péčí opravdu mohou poškozovat a oslabovat strukturu vlasu a ani to netuší.  I v péči o vlasy a vlasovou pokožku platí staré známé, že: „Někdy méně, znamená více!“ Každodenní mytí vlasů a aplikace různých přípravků, fénování, natáčení, kulmování, barvení a další experimenty dívek a žen, mohou být opravdu spouštěčem k enormnímu vypadávání vlasů. Ke všem těmto úkonům proto přistupujte zodpovědně, ať pak nemusíte pátrat a hledat nejbližšího dermatologa.

Jaká existuje pomoc při ztrátě vlasů a jak se proti tomu bránit?

Nějaká pomoc prý existuje vždycky. Alespoň to tak tvrdí moudré knihy, ale vždy je lepší začínat s prevencí a vzniku potíží raději předcházet. Vyhýbat se, pokud možno, stresu, kouření, nedostatečné životosprávě, těsným ohonům nebo drdolům, do jídelníčku zařazovat ovoce a zeleninu, bílé maso, ryby, luštěniny, jogurty, sýry a tvaroh. Jednoduše potraviny, které jsou našemu tělu prospěšné.

Někdy vám mohou pomoci i bylinky, které můžete používat nejen vnitřně jako tinktury nebo odvary, ale také jako přelivy na vlasy.  Širokospektré použití najdeme třeba u kopřivy. Můžete ji vylouhovat a používat pro oplach vlasů, dále jako vlasovou tinkturu, kterou vetřete a následně vmasírujete přímo do vlasové pokožky, necháte působit a už neoplachujete. Konec konců, účinky kopřivy už znali naši předci.

Domácí masky na vlasy a správné suroviny pro různé poškození vlasů

Stejně se v lidovém léčitelství používá i cibulová šťáva smíchaná se lžící medu nebo masáž kefírem. Zda jsou tyto metody účinné, opravdu nevím, vím jen, že někdy nezbývá, než se po všech pokusech a omylech smířit s tím, že vlasy, už zřejmě nikdy, nenarostou.

Pomohou přípravky proti padání vlasů na trhu a vitamíny?

Pokud už se se ztrátou vlasů v určitém životním období potýkáte, je dobré porozhlédnout se na trhu po nabízených přípravcích. Je jich celá škála. Většina z nich je volně prodejná. S výběrem vám může pomoci kadeřnice, kamarádka nebo lékárnice. Většinou se jedná o vlasové kůry nebo potravinové doplňky. Také se můžete pokusit porozhlédnout na internetu nebo se přímo zapojit do diskuzí, které vedou ženy na toto téma.

Přípravků proti padání vlasů naleznete nepřeberné množství. Ať už se jedná o vlasové kůry nebo doplňky stravy s vyšším obsahem železa, lysinu, extrakty sóji, minerálních látek, stopových prvků a nenasycených mastných kyselin, které účinně působí na kvalitu i strukturu vlasu. Je doporučeno, současné zvýšení vitamínu B a pokusit se zkombinovat změnu životního stylu, zdravého jídelníčku a vyloučení stresu. Některé přípravky zakoupíte ve vlasových studiích, jiné v lékárně.

Pokud je ztráta vlasového podrostu způsobena vlivem nemoci, vždy se obraťte na ošetřujícího lékaře a vše s ním pečlivě konzultujte.

Nemoc jako příčina vypadávání vlasů – alopecie

Za vypadáváním vlasů nalezneme mnoho různých důvodů, od těch naprosto banálních, po ty opravdu závažné, kterým je potřeba věnovat pozornost. Jednou z příčin mohou být nejen přibývající roky a s tím spojená hormonální nerovnováha, dále některá autoimunitní nebo onkologická onemocnění, porucha štítné žlázy, lupénka nebo naše genetická predispozice. Dědičnost ovlivňuje opravdu mnohé, tudíž nejen samotnou ztrátu vlasu, ale i jejich kvalitu, strukturu a barvu.

Na celém světě stále přibývá lidí, kteří trpí vypadáváním vlasů. Totéž platí i pro zvyšující se procento žen. Dříve se mělo za to, že tento problém je výsadou pouze můžu, což jak vidno, se zvyšujícími se čísly statistických údajů, dávno není pravda. Žen je pořád mnohem méně a většinou jde u nich o přechodný jev, který časem odezní.

Příznaky alopecie:

  • vypadávání vlasů a chlupů
  • plešatost
  • kouty
  • vykřičníkové vlasy
  • šupiny na kůži

Alopecii lze nejlépe vysvětlit jako ztrátu vlasů nebo ochlupení na lidském těle. Jedná se o místa, která jsou běžně pokryta vlasy nebo chlupy. Jde o závažné onemocnění, vyžadující si odbornou léčbu, nejde však o onemocnění infekční. Alopecie má mnoho podob. Může být zasažena celá pokožka hlavy nebo může jít o ložiskové vypadávání. Dále jí můžeme dělit na ty, které vznikly akutně, tedy náhle a ty, které trvají delší dobu, tedy chronické.

Jste po porodu a padají vám vlasy? Nebojte se!

Během těhotenství a po porodu prochází ženské tělo velkými hormonálními změnami, které mají výrazný vliv na kůži celého těla, pokožku hlavy, podkoží a samozřejmě na vlasy a jejich kvalitu. U většiny žen se v těhotenství kvalita jejich vlasů zlepší, po porodu pak může docházet k jejich vypadávání. Není důvod k nadměrným obavám a panice. Vypadávání vlasů v době šestinedělí, někdy se uvádí až 9 měsíců po porodu, je celkem běžnou součástí nemalého procenta maminek a nejedná se o problémy trvalého rázu. Na tuto dobu se však lze už předem připravit a dopřát svému tělu a vlasům preventivní péči navíc.

Používat kvalitní přípravky a šampony. Vlasy po každém umytí ošetřit vlasovou kůrou, enzymatickým sérem, kolagenovou emulzí pro zvýšenou hydrataci a šetrným kondicionérem. Vlasy zbytečně nenamáhat sponkami, těsnými účesy, gumičkami, fénováním horkým vzduchem, žehlením a kulmováním. Nechat je raději volně proschnout až do úplného vysušení. Pokožce hlavy dopřát jemnou masáž, buď na sucho v průběhu dne, nebo s výživnou vlasovou vodou.

Samotná starost o vlasy a vlasovou pokožku nemusí stačit. Vždy jde alespoň o dvě či více cest. Zároveň s touto péčí se zaměřte i na správnou životosprávu, dostatek vitamínů, minerálů, přirozený pohyb, klid, snažte se vyvarovat stresu a dopřejte si dostatek spánku. Pokud se vám podaří propojit preventivní péči vnější s tou vnitřní, prospějete nejen svým vlasům, ale celému svému tělu.

Za vypadáváním vlasů se skrývá mnoho různých příčin, jak je popsáno výše. Je jedno, zda jde o lokální ztrátu vlasů nebo o celkovou plešatost. Cest jak zamezit nebo oddálit tento proces je celá škála, někdy jde ovšem o jev nevratný, spojený s trvalou ztrátou vlasů nebo ochlupení, které více postihuje muže, ale nevyhýbá se ani ženám. U žen však jde většinou o ztrátu dočasnou, přesto velmi nepříjemnou a citlivou.

Pokud do této kategorie patříte i vy, nezoufejte a řiďte se našimi radami, dbejte na prevenci a pokud je potřeba, nevyhýbejte se odborným lékařům. A teď se usmějte, protože v životě se stávají horší věci, než je vypadávání vlasů.

Ohodnoťte tento článek:
3,6
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Postrach jménem alopecie. Babské rady proti padání vlasů u žen