Menu
WomanOnly
Zahrada

Potos je rostlina vhodná pro začátečníky, pokud chcete začít s pokojovkami

Potos, jinak také šplhavnice zlatá či Scindapsus, je naprosto nenáročná rostlina do interiéru, klidně i pro úplné začátečníky v oblasti pěstování. Hodí se na takřka každé místo v bytě, nemá skoro žádné nároky a lze ji pěstovat jak v květináči, tak i ve vodě.

Charakteristika potosu

Potos je ten druh rostliny, které nebude vadit téměř nic a bude prospívat v široké škále podmínek a prostředí. Daří se jí v hodně světlé místnosti, ale i tam, kam příliš světla nezavítá. Lze ji pěstovat v suché půdě nebo v nádobách s vodou. Bude prospívat v půdě bohaté na živiny, ale také v půdě chudé. Hodí se do koupelny bez okna, ale i do slunného obýváku.

Potos se může vyskytovat ve dvou formách – jako mladistvá pokojovka nebo jako dřevnatá liána. V českých domácnostech nejčastěji převládá první varianta této rostliny, která má bylinný stonek a malé listy. Dospělá forma, která má dřevnatý stonek a velké listy, se objevuje především v tropických oblastech, kde je pěstována venku. Často se pak jedná o invazivní rostlinu, neboť je zkrátka nenáročná a nadprůměrně adaptabilní.

Potos je z čeledi árónovitých, což znamená, že je lehce toxický. Obsahuje oxaláty vápenaté, jež jsou dráždivé pro zažívají trakt. U citlivých lidí může způsobit vyrážku. Pozornost byste pak měli věnovat hlavně kočkám, psům a dětem, pokud si pochutnávají na rostlinách v bytě.

7 prudce jedovatých rostlin, které můžete mít na zahradě a ani o tom nevědět!

Jak potos pěstovat

Potos je mimo jiné oblíbený právě kvůli rozličným možnostem pěstování. Lze jej udržovat v suché půdě, ale i v nádobě s vodou. Lze jej dělit pomocí řízků, které se odebírají z mateřské rostliny a ve vodě následně zakoření – následně je lze v nádobě s vodou rovnou pěstovat nebo také přesadit do běžné půdy či do substrátu. Prospívat pak bude takřka kdekoli. Stačí mu opravdu málo světla – čím méně světla bude mít, tím více budou listy jen zelené bez bílé kresby.

Dejte však pozor na to, jakým způsobem potos pěstujete. Hned ze začátku byste se měli rozhodnou, zda budete šplhavnici dlouhodobě pěstovat v půdě či ve vodě. Co totiž nemá potos příliš rád, je dlouhodobé pěstování ve vodě a následné přesunutí do půdy, případně opak. Jestliže se ale bude jednat o krátkodobé zakořenění ve vodě a následné přesazení do půdy, potos s tímto nemá problém. Stejně tak jestliže pěstujete potos ve vodě a budete jej řízkovat, počítejte s tím, že řízky vám budou prospívat zase jen je vodě a totéž platí o nařízkované rostlině pěstované v květináči.

Rozmnožování potosu je možné každé tři měsíce pomocí řízků. Zároveň tak podpoříte i růst mateřské rostliny, která bude produkovat více výhonků na množení, a to i bez hnojení.

Šplhavnice zlatá. Popínavá pokojovka vhodná pro začínající pěstitele

Umístění potosu

Nejvhodnější nádobou pro zasazení do půdy je květináč s drenážním otvorem. Nepříliš se jim totiž daří v dlouhodobě vlhké půdě, kde jejich kořeny můžou začít hnít. Substrát by měl dobře odvodňovat, pro lepší odvádění vody lze přidat kokosové vlákna z ořechu nebo i perlit. Šplhavnici lze nasadit do závěsných košů a jiných nádob, z nichž se bude popínat. Rostlinu lze umístit na popínavou domácí zeď, po které bude lézt a napodobovat vinnou révu. Jen mějte na paměti, že se potos nechová jako břečťan a nemá úponky, kterými se přichytí. Je ale možné jej do podpěr naplétat či přivazovat, časem se přizpůsobí.

Jelikož se původem jedná o tropickou liánu, nejlépe se šplhavnici bude dařit na teplém místě, ale postačí běžná pokojová teplota. Potos by neměl být vystaven průvanu a měnícím se teplotám, neboť to ovlivňuje jeho růst. Jestliže mu chcete nabídnout to nejlepší, umístěte jej na jasné, ale nepřímé světlo. Nebude se mu dařit na dlouhém a přímém slunci, kde se pravděpodobně spálí. Na druhou stranu počítejte, že čím více světla, tím více bude mít potos výraznější kresbu a žíhání.

Břečťan patří mezi nejsnadněji pěstované dřeviny vůbec, jen pozor na jeho invazivnost

Zimolez je popínavka, jedovatý strom, ale i keř s jedlými plody

Zalévání potosu

Při zálivce by měla půda úplně vyschnout. Pokud bude půda příliš vlhká, kořeny budou uhnívat, což nejprve poznáte tak, že listy začnou žloutnout. Mohou se také objevit černé skvrny na listech nebo se zkroutit. Jakmile šplhavnice začne listy nést dolů, znamená to, že potřebuje vodu. Suché a hnědé okraje pak znamenají, že potos je příliš dlouhou bez vody.

Potos má rád vysokou vlhkost a proto je pro něj výborné umístění kuchyň či koupelna, nebo zkrátka vlhčí místnosti – přece jen je to liána z tropických oblastí. Také jej potěšíte, pokud jej občas osprchujete a smyjete z něj prach. Avšak dobře se mu daří i s minimem vlhkosti, ta je pro něj jen takovým bonusem.

Hnojení potosu

Šplhavnici se daří v chudé půdě, ale i tak hnojte na jaře a v létě jednou za dva měsíce. Naopak v žádném případě nepřihnojujte ve vegetativním klidu, tedy v zimě. Typ hnojiva postačí univerzální pro pokojové rostliny. Aplikujte zředěné tekuté hnojivo pro pokojové rostliny asi jednou měsíčně.

Jak potos prořezávat

Seřízněte vinnou révu těsně nad listem, aby byla rostlina košatější. Velké voskové listy mohou shromažďovat prach – pravidelně je jemně otírejte. Odstraňte všechny shnilé nebo odumřelé stonky a všechny skvrnité listy.

Kdy je třeba potos přesadit?

Čas přesazení se orientuje podle velikosti nádoby, v níž potos roste. Čím větší a rozvětvenější šplhavnice je, tím víc bude požadovat prostoru pro kořeny. Zpravidla nedostatečnost nádoby poznáte tak, že zatímco potos dlouhý čas prospíval, začínají mu náhle opadávat listy, nebo je jeho vzhled povadlý a to bez ohledu na množství zálivky. Toto je znakem, že již přerostl svůj květináč a je třeba jej přesadit do větší nádoby. Ujistit se také můžete tím, že z drenážního otvoru budou vylézat kořeny. Pak tedy rostlinu přesaďte do nádoby o jednu či dvě velikosti větší. Samozřejmostí je nový substrát, do něhož potos přesadíte.

Potos netrpí na škůdce

Nemoci a škůdci se potosu vyhýbají. Maximálně se může stát, že jej napadnou vlnatky. Na ty ale platí insekticidní mýdlo, ale i potření listů alkoholem pomocí vatového tamponu.

Zdroje: en.wikipedia.org, gardeningknowhow.com, almanac.com, thespruce.com, gardendesign.com, gardenbeast.com

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Potos je rostlina vhodná pro začátečníky, pokud chcete začít s pokojovkami