Menu
WomanOnly
Zahrada

7 prudce jedovatých rostlin, které můžete mít na zahradě a ani o tom nevědět!

Rostliny někdy svou jedovatostí bojují o vlastní přežití, je to jejich evoluční výhoda. Přitom se často nejedná o nějaké ošklivé kytky. Právě naopak to bývají ty nejbarevnější rostliny, jak nakonec praví úsloví: čím krásnější tím jedovatější. Mnohdy si tak jimi krášlíme zahradu, aniž bychom si byli vědomi jejich jedů. Nejsou přitom nebezpečné jen zvědavým dětem a zvířatům, i nám může po manipulaci s nimi vyskočit nepříjemná vyrážka. Jaké nejjedovatější rostliny tedy na své zahradě můžeme mít a pěstovat?

1. Konvalinka vonná dokáže zastavit srdce

Jak na pohled, tak i svou vůní je konvalinka bezpochyby okouzlující. Jenže její krása je také nebezpečná. Nejprve se příznaky otravy projevují zvracením a průjmem, postupně se však mění také srdeční rytmus. Konvalinka obsahuje až 30 druhů srdečních glykosidů, které zpomalují činnost srdce. Tyto látky dokážou ovlivňovat kontrakce myokardu natolik, že se srdeční sval může úplně zastavit. Kromě otravy z požití byly zaznamenány i případy kontaktní dermatitidy. Z takového důvodu se příliš nedoporučuje mít květinu na zahradě. Riziko představuje nejčastěji pro děti, u nichž bylo zaznamenáno i nejvíce případů otravy. Podobně jako konvalinka je jedovatý i náprstník a projevuje se velmi podobnými symptomy.

Prudce jedovatý oleandr krášlí naše zahrady. K čemu se kdysi používal?

2. Oleandr obecný – ke smrti stačí pouhý list!

Tato květina byla opěvována již za starého Říma jako krásná rostlina s okázalými květy. Často se oleandr pěstuje jako živý plot nebo dekorativní keř. Ale pozor! Oleandr je považován za jednu z nejjedovatějších rostlin vůbec. Obsahuje glykosidy oleandrin a neriin a všechny jeho části jsou jedovaté. Na usmrcení dospělého člověka stačí pozřít dva listy, ke smrti dítěte stačí i jeden. Vyskytují se dokonce i případy, kdy k otravě došlo při požití medu z opilovaných rostlin, nebo vypití vody z vázy, kde byly květiny namočené. Otrava se projevuje zvracením, průjmem, nepravidelným pulsem, epileptickými záchvaty, kómatem a nakonec i smrtí. Naštěstí je chuť oleandru natolik hořká, že jsou otravy vzácnější. V některých případech je však možná i kontaktní dermatitida.

3. Skočec obecný – zdroj nechvalně proslulého sovětského jedu

Skočec je oblíbená okrasná květina, která je ceněna především pro svou nenáročnost. Z této rostliny se vyrábí vysoce ceněný ricinový olej, tak proč je skočec vlastně tolik jedovatý, když jeho olej naopak léčí? Při zpracování semen a jejich drcení na olej dochází k detoxikaci, aby byly zachovány jeho specifické účinky a zároveň nebyl prudce jedovatý. Jak moc jedovatý? Možná se vám čistý ricin vybaví ve spojitosti se Sovětským svazem a Ruskem, kdy byl a je používán jako buněčný jed pro odstraňování politicky nepohodlných lidí. Po požití (či jiné aplikaci) se dostává do jater a vstřebává se do buněk, kde dochází k zastavení rozkladu bílkovin. Toxické účinky se objevují během několika hodin a ve většině případů jsou smrtelné. Nejjedovatější jsou semena, nicméně i při požití listů dochází k ataxii, svalovému třesu a nadměrnému slinění.

Ricinový olej je v kosmetice nenahraditelný. Lisuje se z prudce jedovatých semen

Rulík zlomocný používaly ženy pro sexy pohled, vy to však nezkoušejte

4. Rulík zlomocný přináší sladkou smrt

Jedná se o bylinu, která se řadí mezi nejjedovatější středoevropské rostliny. Otravy rulíkem jsou natolik časté, že z poloviny případů v Česku za nimi stojí právě on. Rulík se zmiňuje také v kultuře – v legendě o Macbethovi údajně vojáci otrávili své protivníky vínem vyrobeným z rulíku. Tímto je také nejvíc nebezpečný, je totiž náramně sladký, což oceňují především děti, ale i neznalí dospělí. Obsahuje toxiny atropin a skopolamin, který se nachází ve všech částech rostliny. Způsobuje paralýzu hladkého svalstva a tedy i dýchacího ústrojí a srdce. Při dotyku způsobuje kontaktní dermatitidu.

5. Bolehlav plamatý – zabiják filosofů

Další z řady prudce jedovatých rostlin je bolehlav, který se často vyskytuje jako běžný plevel na lučních zahradách, lze si jej ale snadno splést třeba s kravskou petrželí. Masivně se šíří kolem cest, skládek a různorodých rumišť. Vyskytuje se všude, kde jsou nížiny. Obsahuje mnoho alkoloidů, jako například koniin, které jsou jedovaté nejenom pro zvířata, ale také pro lidi. Už jen malá konzumace působí respirační selhání a následně smrt. Znát jej můžete z Platónova díla, neboť bolehlavem byl popraven jeho slavný učitel Sokrates, když musel vypít celou číši tohoto jedu.

Jedovatý bolehlav si můžete splést i s mrkví. Pozor ať nedopadnete jako Sokrates

6. Rododendron – surovina na šílený med

Rododendron byl první rostlinou, která poskytla svůj jed pro chemické zbraně. V prastarých časech se z něj dokonce vyráběl tzv. šílený med, který omámil celou armádu, aby na ni byl usnadněn útok. Rododendron obsahuje diterpenové sloučeniny, které působí na srdeční rytmus. Již 3 ml nektaru na kilogram hmotnosti je smrtelná dávka. Kromě pálení v ústech, způsobuje zhoršené vidění, zažívací potíže. V postupujícím stádiu otravy dochází ke stahování cév a tepen, až dojde k následnému dušení a srdeční tachkardii. Lidské tělo pak umírá na absolutní selhání organismu.

Azalka rozzáří zahradu, terasu i byt. Víte, jak ji správně pěstovat?

7. Vistárie – jedovatá popínavka ze zahradních altánů

Všechny části vistárie obsahují lektin a wisterin, které jsou toxické pro domácí a hospodářská zvířata, ale také lidi. Největší nebezpečí číhá v samotných luscích, neboť jsou nejjedovatější z celého stromu. Tyto toxiny mohou způsobit cokoli od nevolnosti a průjmu až po smrt, pokud jsou pojídány ve velkém množství. Příznaky se obecně vyvíjejí rychle a mohou trvat až půl dne.

Vistárie je impozantní strom, který potřebuje jen 2x ročně prořezat. Odmění vás bohatým květem!

Zdroje: gardeningknowhow.com, housebeautiful.com, csuvth.colostate.edu, britannica.com, csuvth.colostate.edu, rferl.org, poisonousplants.ansci.cornell.edu, europeana.eu, kew.org, rhodyman.net

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

7 prudce jedovatých rostlin, které můžete mít na zahradě a ani o tom nevědět!