Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Potraviny a léky, které nejdou dohromady. Kdy se vyhnout citrusům a kdy kávě?

Adéla Lišková

Adéla Lišková

29. 12. 2017

Že některé léky mají protichůdné účinky, a není tak vhodné je brát současně, víme asi všichni. Pozor byste si však měli dát také na to, s jakými potravinami je kombinujete – i ty totiž mohou některé účinky rušit.

Některé potraviny mohou nejen potlačovat příznivé působení léků, ale také způsobovat nežádoucí vedlejší účinky. Lékařka Aisling Hillicková je shrnula v následujícím seznamu, který publikoval prestižní britský list Daily Mirror.

Listová zelenina a léky proti srážlivosti krve

Léky proti srážlivosti krve obvykle obsahují tzv. antikoagulanty, jež omezují produkci vitaminu K, který je za srážení krve zodpovědný. Právě vitamin K je však ve značném množství obsažen v listové zelenině. Její konzumace tak působí přímo proti účinkům těchto léků.

Uzené maso a antidepresiva

Tzv. inhibitor monoaminooxidázy, který je v mnohých antidepresivech, může v kombinaci s přemírou tyraminu zvýšit krevní tlak až na nebezpečnou úroveň. Hodně tyraminu obsahuje právě uzené maso včetně salámů, ale také zrající sýry. Pokud je inhibitor monoaminooxidázy ve vašich antidepresivech, raději tyto potraviny nekonzumujte.

Grep a statiny

Statiny se obvykle vyskytují v lécích na regulaci krevního tlaku a hladiny cholesterolu. Pokud takové léky užíváte, nekombinujte je s grepem v jakékoli podobě. Například i grepový džus může v tomto případě vyvolat nežádoucí vedlejší účinky, zejména bolesti svalstva.

Citrusy a léky na kašel

Citrusy sice obsahují zdraví prospěšný vitamín C, na druhou stranu ovšem tělu znesnadňují odbourávání látky zvané dextrometorfan, která je často součástí přípravků proti kašli. „Nadbytečné množství této látky v těle může vést až k halucinacím a k mátožnosti,“ vysvětluje Hillicková.

Kofein a stimulanty či léky na astma

Lidé, kteří užívají léky se stimulanty, jako je například ritalin, kterým se léčí porucha pozornosti a hyperaktivita, by neměli přijímat příliš mnoho kofeinu. „Šálek kávy či tabulka čokolády jsou jednou za čas přípustné, větší množství  by ovšem mohlo způsobit problémy,“ uvádí Hillicková. Přemíra kofeinu by mohla vést k nervozitě, k bušení srdce či k nespavosti.

Kofeinu se také vyhněte v případě, že užíváte léky na astma s obsahem bronchodilatans. Ty totiž rozšiřují dýchací cesty, což někdy způsobuje tzv. palpitace, jež se projevují zrychleným bušením srdce a podrážděností. Konzumace kofeinu pravděpodobnost vzniku palpitací u těchto pacientů výrazně zvyšuje.

Alkohol a antihistaminika či léky na cukrovku

Alkohol by se obecně neměl kombinovat s žádnými léky, ovšem zejména ne s těmi, které musejí zpracovávat játra. K těm patří léky na cukrovku, antihistaminika i některé přípravky proti bolestem. Pokud totiž játra musí navíc rozkládat ještě alkohol, tato nadměrná zátěž může snadno vést k jejich poškození. Vedlejším účinkem této kombinace je rovněž malátnost.

Na trh vstupuje hráškové mléko. Budete mít odvahu ho ochutnat?

Mléko a antibiotika

Antibiotika je vhodné brát zhruba 2 hodiny po jídle, jelikož některé potraviny, zejména pak mléčné výrobky, mohou způsobit, že se nedostatečně vstřebají. Prášek tak rozhodně nezapíjejte mlékem.

Banány a léky na tlak

Pokud berete léky na tlak, měli byste se obloukem vyhnout banánům. Obojí totiž obsahuje velké množství draslíku a pokud ho máte v těle příliš, vede to k nebezpečným vedlejším účinkům. Při léčbě tlaku se také vyhněte pomerančům a listové zelenině – jejich konzumace by mohla vyvolat zrychlený či nepravidelný tep.

Ohodnoťte tento článek:
4,1
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Potraviny a léky, které nejdou dohromady. Kdy se vyhnout citrusům a kdy kávě?