Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Pozor na zánět dásní. Přispívá ke vzniku rakoviny prsu či problémům s erekcí

Adéla Lišková

Adéla Lišková

28. 2. 2016

Orgány našeho těla jsou propojenější, než se zdá. Zánět dásní se tak nemusí projevit pouze bolestí v ústní dutině, ale může přispět ke vzniku dalších vážnějších nemocí.

Onemocnění dásní a impotence

Na vztah mezi těmito dvěma problémy se zaměřili vědci z univerzity v turecké Malatyi. Výsledkem studie bylo překvapivé zjištění – muži, kteří mezi 30. a 40. rokem věku trpí bolestmi dásní a zubů, mají až třikrát větší pravděpodobnost vzniku poruch erekce než zdraví muži.

Do výzkumu se zapojilo 80 mužů trpících problémy s erekcí a 82 zdravých mužů. U 53 % mužů s erektilní dysfunkcí (neschopnost dosáhnout erekce nebo ji udržet) byly zároveň zjištěny i zanícené dásně.

„Potenciálním pojítkem mezi dentálními problémy a sexuálním výkonem je zdraví krevních cév. Erekce totiž vzniká ve chvíli, kdy mozek zaznamená sexuální stimulaci, začne působit na svaly v cévních stěnách a v erektilní tkáni v penisu a zvýší oběh krve do houbovitých tkání orgánu. Cévy se poté uzavřou, aby si v této oblasti udržely potřebnou krev. Onemocnění dásní pak může snížit elasticitu endoteliálních výstelek krevních cév, což má nejčastěji vliv právě na problémy s erekcí,“ vysvětluje gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan.

Stejné rizikové faktory

Dalším důvodem je fakt, že oba problémy jsou spojeny se shodnými rizikovými faktory. Jedná se o stárnutí a kouření, ale také o určitá onemocnění, zejména cukrovku či ischemickou poruchu srdeční. Zánět dásní pak bývá spojen i s vaskulárními srdečními obtížemi, koronálními srdečními onemocněními, cukrovkou mrtvicí či předčasným porodem.

Příčiny poruch erekce

Erektilní dysfunkce se nejčastěji objevuje u můžu starších 50ti let, přičemž v této věkové kategorii se s problémy s erekcí potýká více jak polovina mužů. Ani u mladších se však rozhodně nejedná o vzácnou záležitost. Příčiny bývají většinou psychosomatické, nelze ovšem vyloučit že jde o příznak vážnější nemoci.

Jak se bránit?

Nejlepší obrana je prevence – muži by se tudíž měli snažit vyhnout se rizikovým faktorům, jako je obezita či kouření. U prvních příznaků erektilní dysfunkce je nezbytné změnit životní styl. To znamená snížit tělesnou hmotnost, zvýšit fyzickou aktivitu, omezit kouření a pití alkoholu, vyhýbat se stresovým situacím a dbát na dostatek spánku. Pokud se zhoršená kvalita erekce nezlepší, je na místě vyrazit za lékařem.

Zánět dásní a rakovina prsu

U žen může onemocnění dásní přispět ke vzniku rakoviny prsu. Ukázala to studie z newyorské univerzity, do které se zapojilo 74 tisíc žen v přechodu. Riziko se významně zvyšuje zejména u kuřaček – je až o 30 % vyšší než u žen, které nekouří a dentálními problémy netrpí.

Bolest dásní u žen nejčastěji způsobuje nesprávný životní styl, jako je nedostatek příjmu potravy, absence fyzického pohybu a nadměrné pití alkoholu, což vede k celkovému snížení zdraví. Pro riziko rakoviny prsu je ovšem zánět dásní jedním z mnoha faktorů, klíčové jsou genetické a hormonální faktory.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Pozor na zánět dásní. Přispívá ke vzniku rakoviny prsu či problémům s erekcí