Menu
WomanOnly
Rodina

Práce na mateřské dovolené? Není se čeho bát!

Adéla Beranová

Adéla Beranová

25. 7. 2014

Jak skloubit péči o malé dítě s prací řeší stále více rodičů. Nebo je lepší dát si od zaměstnání pauzu? Je vůbec možné pracovat, a přitom dítě v ničem nezanedbávat?

V Česku je na rozdíl od zemí západní Evropy stále běžné zůstávat doma s dětmi i několik let. Otázkou ale je, zda je to dobrovolné rozhodnutí rodičů nebo se část z nich třeba jen podřizuje zvyklosti a předsudkům.

Izolace může být frustrující

Většina lidí u nás stále věří, že nejvíce svému dítěti prospějí svou neustálou přítomností a péčí. Některé ženy ale tuto „povinnost“ špatně snáší. A zdaleka to nemusí být bezcitné kariéristky. Jen prostě mají vysokoškolské vzdělání nebo podnikatelský talent a třeba kvůli mateřské dovolené opustili uspokojivou a zajímavou práci. Pokud se navíc museli vzdát i koníčků, může je dlouhá izolace s dětmi v domácnosti spíše traumatizovat. Dříve či později se u nich přihlásí pocity méněcennosti, frustrace, nenaplnění a osamocení.

Kdo řekne, co je nejlepší

Ani všichni psychologové a pedagogové se neshodnou, zda je pro děti opravdu přínosné, aby první tři roky života strávilo jen s dospělým. Navíc pokud přistoupíme na argument, že spokojený rodič znamená spokojené dítě, pak je většinou alespoň částečné zapojení rodičů do práce už během rodičovské dovolené tou správnou cestou.

Málokterý rodič přestane mít s příchodem dítěte chuť se realizovat, něco nového se naučit či pracovat na své kariéře, svým znalostech a dovednostech. To ale přece není potřeba!

Získáte vy i dítě

Mnoho rodičů vidí optimální řešení v práci na částečný úvazek nebo třeba flexibilní pracovní dobu v kombinaci s prací z domova. Mohou si tak užívat naplno chvíle s dítětem, stejně jako práci na rozvoji své osobnosti a kariéry. Dítě naopak těží z kontaktu s další osobou, babičkou nebo třeba chůvou.

České firmy zatím příliš nereagují

Zaměstnavatelé zatím nejsou příliš flexibilitě pracovních úvazků nakloněni, proto mnozí rodiče volí spíš třeba cestu drobného podnikání. „Pokud už firmy částečný úvazek nebo home-office nabízejí, týkají se tyto možnosti v drtivé většině stávajících, tedy již osvědčených zaměstnanců. Těm se zaměstnavatel snaží vyjít vstříc.  Nově vypsaná flexibilní pracovní místa tohoto typu jsou bohužel stále spíše výjimkou,“ uvádí personalistka Petra Karlachová ze společnosti GoodCall.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Práce na mateřské dovolené? Není se čeho bát!