Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Prasklá žilka v oku může být projevem vážnější nemoci

Petr Gorás

Petr Gorás

15. 4. 2022

Prasklá žilka v oku, odborně podspojivkové krvácení (subkonjunktivální hemoragie), mnohdy vypadá hrozivě, ale ve většině případů nejde o nic vážného. Objevit se může v podstatě v jakémkoli věku. Pokud se však objevuje pravidelněji, může jít o vážný problém.

Co je vlastně prasklá žilka v oku?

Podívejme se nejdřív krátce na anatomii oka. Většina povrchu oka je pokryta tenounkou průhlednou vrstvou, které se říká spojivka. Začíná u rohovky ve středu oka a rozpíná se přes celé bělmo až k okraji víček. Jedná se o sliznici, která je protkaná tenoučkými krevními cévami, které ji prokrvují a vyživují. Za normálních okolností nejde žilky ani spatřit. Jen když některá ze žilek praskne, projeví krvavou skvrnkou.

Vzhledem k tomu, že spojivka překrývá pouze bělmo očí – a nikoliv rohovku s čočkou – zrak není nijak ovlivněn. Často nejde o nic vážného a zarudnutí do týdne či dvou pozvolna zmizí. Někdy však může být varovným signálem mnohem závažnějšího zdravotního problému.

Pylový kalendář po celý rok. Na jaké alergeny dávat pozor?

Příčiny – proč v oku praskají žilky

Mezi hlavní příčiny patří především mechanické poškození spojivky. Kromě zranění oka, kdy je příčina zjevná, může k prasknutí žilky v oku dojít například při silném mnutí očí, při jejich namáhání i v souvislosti s kontaktními čočkami. Žilka může prasknout i při nečekaném tlaku, třeba při velmi silném kašli a kýchání, zvracení, nebo při zvedání těžkých předmětů.

Další kategorií příčin jsou pak různá onemocnění, ať už samotného oka, nebo jiného orgánu. Prasklá žilka v oku tak může být jedním z prvních varovných příznaků něčeho vážnějšího, zvlášť pokud se objevuje pravidelně. Typicky se jedná o diabetes, systémový lupus, zvýšený tlak a poruchy srážlivosti krve. Pak mohou případy prasklých žilek přibývat s věkem.

Není známa žádná spojitost mezi prasklou žilkou a bolestmi hlavy. Na druhou stranu však může být prasklá žilka vedlejším účinkem užívání aspirinu.

Prasklá žilka v oku u dětí

Podspojivkové krvácení se někdy objevuje už u novorozenců, a to následkem vaginálního porodu. Ani u kojenců a větších dětí však většinou nejde o nic vážného a platí to, co pro dospělé. Pokud nedošlo k poranění hlavy, dítěti se nezhoršuje zrak a nepociťuje v oku bolest, pravděpodobně se jedná o obyčejný případ prasklé žilky v oku, který by měl do dvou týdnů zmizet.

Co na zánět spojivek? Pomoci si můžete i doma

Léčba a varovné příznaky prasklé žilky v oku

Pokud k prasknutí žilky v oku nedošlo následkem poranění hlavy, zpravidla se nejedná o nic vážného a do dvou týdnů by zarudnutí mělo samo od sebe zmizet. V případě svědění či podrážděnosti očí lze opatrně chladit, případně podávat obyčejné zvlhčující oční kapky (umělé slzy).

Kdy vyhledat lékaře? Pokud se červená skvrna zvětšuje, nebo k prasknutí žilky dochází často, je na místě lékařské vyšetření, které prověří celkový zdravotní stav pacienta. Návštěvu lékaře je třeba zvážit i při poruše vidění nebo bolestech oka, neboť tyto příznaky rozhodně nepatří k běžným případům podspojivkového krvácení.

Zdroje: medicalnewstoday.com, healthline.com, mymseyecare.com, mayoclinic.org, Subconjunctival hemorrhage: risk factors and potential indicators (Tarlan, 2013)

Ohodnoťte tento článek:
4,1
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Prasklá žilka v oku může být projevem vážnější nemoci