Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

Pravidla pitného režimu: voda pro vaše zdraví i krásu

Adéla Svobodová

Adéla Svobodová

25. 4. 2013

Dostatek tekutin je potřeba přijímat celoročně, teď však přichází období, kdy na něm obzvlášť záleží. Pojďte si s námi připomenout základní zásady pitného režimu a možná se dozvědět i pár zajímavostí navíc.

Kolik toho vypít? Záleží na vaší hmotnosti

Jednoduchou pomůckou, která napoví, kolik tekutin je optimální přijmout, je vzoreček, jenž říká, že každý jeden kilogram vaší váhy potřebuje 30 – 35 ml tekutin. To znamená, že pokud vážíte například 60 kg, měla byste vypít přibližně 1,8 – 2,1 litru. Příjem tekutin je ideální rozložit do celého dne, před spaním už jej mírně omezíme, aby nedocházelo k přerušování spánku.

Více tekutin v zátěžových situacích

Ve dnech, kdy sportujeme, samozřejmě příjem tekutin navýšíme. Množství, které tělo vypotí, bychom měli opět doplnit. Stejné pravidlo platí i v letních dnech, kdy teploty dosahují tropických hodnot. Dostatečným pitným režimem předejdeme přehřátí a malátnosti.

Vybírejte pečlivě

Nejspíš vás nepřekvapí, že se sladké limonády pro každodenní pití nehodí. Vhodné ale nejsou ani džusy, neboť jsou plné přidaného cukru, mnohdy i konzervantů. Ideální je čistá neperlivá voda doplněná o ovocné a bylinkové čaje, jednou za čas obohacená i minerální vodou s vyšším obsahem minerálů. Ideální teplota nápoje má být 8 – 10 °C, případně vyšší. Do pitného režimu nepočítáme kávu, černý čaj ani alkohol, tyto nápoje totiž naopak spíše dehydrují.

Správný pitný režim přináší spousty benefitů

Voda tvoří 60 – 65 % naší hmotnosti, je tedy opravdu důležité ji během dne tělu dodávat. Dostatek tekutin může napomoci ke krásnější pleti a omezení výskytu celulitidy. Je důležitý i pro ty, kteří se snaží redukovat svou váhu. Nedostatečný příjem tekutin pak může vést k vytváření ledvinových kamenů, ale i ke sklonům k únavě.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Pravidla pitného režimu: voda pro vaše zdraví i krásu