Menu
WomanOnly
Hubnutí

Předejít jojo efektu se vám s drastickou dietou nepodaří

Adéla Beranová

Adéla Beranová

4. 9. 2014

Jojo efekt je podle definice opětovné přibrání hmotnosti po zhubnutí. Předejít mu nebývá snadné, začít ale můžete už při hubnutí. Většina nezdravých a drastických diet totiž k jojo efektu přímo vede, a proto byste se měla už při redukci váhy zamyslet do budoucna. 

Jojo efekt znamená, že se vám podaří zhubnout, ale už nezvládnete novou váhu udržet. Vrátíte se ke starým stravovacím návykům a vaše vyšokované tělo si udělá ještě větší zásoby, nakonec tedy paradoxně přiberete. Spousta programů i článků se věnuje tomu, jak zhubnout. Moc jich ale neradí, jak se vyhnout jojo efektu. My pro vás máme hned několik tipů.

Rozumná dieta

Pokud jste se rozhodla zhubnout, je potřeba změnit celkově životní styl. A hlavně s ním počítat už navždy. Nemá smysl si úplně zakázat sladké či pečivo nebo naordinovat každodenní sport, když dopředu víte, že to vydržíte maximálně pár týdnů. Ano, drastickou dietou se vám podaří zhubnout, ale jojo efekt bude zákonitě následovat.

Proto je daleko lepší se zaměřit na kvalitu a množství potravin, přidat zeleninu a pohyb, který vám ale bude příjemný. Neměníte se na pár týdnů, ale na zbytek života. Nový styl by vám neměl být nepříjemný a naopak byste v něm měla najít postupně zalíbení a užívat si pozitivní změnu.

Udržujte nové návyky

Způsob, jakým jste zhubli by měl plynule přejít do přirozeného životního stylu. Musíte se připravit na to, že změna návyků potrvá dlouho, ale bude to stát za to. Když se vám přece jen některý den nezadaří a večer si budete připadat jako otesánek, neberte to jako prohru! Jen je potřeba se zase vrátit k do správně vyjetých kolejí.

Ani po ukončení diety také nezapomínejte na sport. Už v době hubnutí byste si měla najít takový pohyb, který vás bude bavit a na kterém si prakticky utvoříte závislost. Pak nebude problém se sportování věnovat nadále.

Buďte pozitivní

Když se vám už jednou podaří zhubnout, je to obrovský úspěch! Neustále se chvalte a nechte pochválit od okolí. Berte to jako životní vítězství, které to skutečně je. A myslete pozitivně i do budoucna. Když si řeknete, že se vám podaří novou váhu udržet, tak se to i stane.

Tip: Vyhoďte nebo darujte staré oblečení, které vám je velké. Nebudete pak mít možnost se k němu v případě drobného zakolísání váhy vrátit a rezignovat. Nové kousky v šatníku začnou být těsnější, což je dobrý signál, abyste zase trochu přibrzdili.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Předejít jojo efektu se vám s drastickou dietou nepodaří