Menu
WomanOnly
Zábava a volný čas

Přemýšlíte, který sport je pro vás nejvhodnější? Vyberte si plavání!

Proč? Protože nemůžete udělat chybu! Plavání je vhodné úplně pro každého, snad s výjimkou těch, kdo mají strach z vody. Projděme si spolu výhody plavání a podívejme se, co by nemělo chybět ve vaší sportovní tašce, až si příště půjdete zaplavat do bazénu či na koupaliště.

Univerzálnost

Máte sedavou práci u počítače nebo dřete na stavbě? Nikdy dřív jste nesportovali? Máte nadváhu? Trápí vás chronické bolesti kloubů, páteře, krku nebo hlavy? Pak je pro vás plavání ideální. Ale doporučit ho můžeme úplně všem. Při tomto sportu vás neomezuje míra fyzické kondice ani věk. Pohyb ve vodě se doporučuje těhotným ženám a dokonce i malým miminkům. A i když víc inklinujete k dynamickým sportům, plaváním je výborně vyvážíte.

Komplexnost

Při plavání aktivizujete současně téměř všechny svaly v těle. Tělo tak posilujete komplexně, a to pomáhá vytvářet pěknou, souměrnou postavu.

Udržování optimální hmotnosti

Při plavání se sice nezpotíte (tedy, přesněji řečeno, pocení ve vodě nebudete vnímat), ale kalorie přesto spálíte. Jen tak pro představu: za půl hodiny spotřebujete cca. 190 (znak) až 550 kalorií (motýlek).

Téměř nulová zátěž pro klouby

Voda nadlehčuje, a tím pádem téměř nezatěžuje klouby. Ve vodě se nedá prudce hýbat, nehrozí silné otřesy ani nárazy.

Zdraví

Plavání zvyšuje kapacitu plic (to by mohlo zajímat například astmatiky či kuřáky) a slouží jako prevence před kardiovaskulárními chorobami. Je to i aktivní odpočinek, při kterém se dokonale fyzicky a psychicky uvolníte. A proto – jako každý sport – přispívá k dobrému zdravotnímu stavu, imunitě a kondici.

Toto si vezměte s sebou

Než vyrazíte, obstarejte si něco, v čem si potřebné vybavení ponesete. Pěkné a praktické sportovní tašky nabízí například e-shop TopSki. Myslete na to, že ať už se rozhodnete pro batoh, crossbody tašku, tašku přes rameno nebo do ruky, mělo by to být zavazadlo dostatečně prostorné, s větším počtem oddělených kapes. Jedině tak se vám v ní podaří udržet pořádek a budete mít přehled o tom, co v ní máte. Vnitřní kapsa výborně poslouží na mokré věci, kosmetiku nebo žabky. Do vnější kapsy se dají schovat různé drobnosti, které potřebujete mít vždy po ruce – mobil, klíče, drobné apod. Je výhodné, aby taška byla z odolného, na údržbu nenáročného materiálu, s voděodolným dnem a pohodlná na nošení.

Nejjednodušší je, když se nemusíte moc rozmýšlet, prostě si oblečete plavky, kraťasy Under Armour a volné tričko. Teplé jaro či léto jsou jako stvořené na plavání venku. Při něm byste se teoreticky mohli obejít bez ručníku, protože vlhké tělo i oblečení rychle schne. Ale raději vám doporučujeme si ho vzít s sebou. A také deku, opalovací krém, balzám na rty, hřeben (příp. gumičku do vlasů), klobouk nebo kšiltovku a sluneční brýle. S menšími obměnami to platí, i když si jdete zaplavat do krytého bazénu: něco vynecháte a naopak si přibalíte vhodnější kosmetiku, koupací čapku, případně náhradní spodní prádlo. A v obou případech si raději vezměte i vodu na pití a něco k svačině, protože při plavání člověk vždycky dostane hlad jako vlk.

U krytého i venkovního bazénu se neobejdete bez žabek. Podívejte se, zda vás neosloví pantofle Nike. Výhoda tohoto typu bot spočívá v rychlém nazouvání a vyzouvání v rychleschnoucích či voděodolných materiálech. A protože okolí bazénů bývá obvykle kluzké, měly by pantofle či žabky mít protiskluzovou podrážku. Kolem venkovních bazénů mohou na zemi být ostré kamínky či dokonce sklo. Úlohou pantoflí je vás chránit před zraněním a úrazem. A slouží i jako ochrana před různými plísněmi nohou, které můžete chytit u bazénu, ale i ve sprše před a po plavání.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Přemýšlíte, který sport je pro vás nejvhodnější? Vyberte si plavání!