Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Prepperství a survivalismus učí lidi přežít. Víte jak se připravit na apokalypsu?

Víte, kdo je to prepper a co znamená prepperství, prepping nebo survivalismus? Tyto směry jsou dnes velice populární a nabízí možnosti, jak přežít v drsných podmínkách, pokud nastane válka, přírodní katastrofa nebo se z jiných důvodů odpojíme od všech zdrojů. Úzce souvisí se soběstačností a nezávislostí všeho druhu. Preppeři mají své stránky, časopisy, eshopy nebo dokonce i zážitkové kurzy. Pojďme si to všechno představit trochu blíže, protože kdo je připraven, není překvapen!

Kdo je prepper a co to znamená

Prepper z angličtiny znamená být připraven. A kdo je připraven, není překvapen. A toto je v podstatě celá filozofie prepperů. Preppeři jsou tedy lidé, kteří se učí přežít v případě, že nastane jakákoli katastrofa, ať už ekologická, přírodní (potopy, tornáda, zemětřesení apod.), jaderná, válka nebo třeba invaze mimozemšťanů, to je jedno. Jde o to, že přijdeme o výdobytky naší moderní civilizace, například dojde k odpojení od elektřiny a všech zdrojů. Nebudeme mít wifi. Budeme postrádat své pohodlí a všechno, na co jsme byli zvyklí. Bude potřeba umět přežít v přírodě nebo krajině bez přirozených zdrojů.

Zásadní je, aby se člověk uměl postarat sám o sebe. Aby nebyl na nikom závislý. Ve chvíli nouze neexistuje závislost na nějakém sociálním společenství nebo státu. Samozřejmě to ani nevylučuje umění poskytnout pomoc druhým ve svém okolí. Preppeři si ve svých hlavách vykreslují všechny katastrofické scénáře a připravují se na to, aby zvládli přežít a fungovat i v těch nejhorších podmínkách, které by někdy v budoucnu mohly nastat. Proto je podle nich třeba už teď žít tak, abychom v budoucnu nestrádali a dokázali zajistit svou rodinu bez závislosti na systému a okolních zdrojích.

Prepperstvi

Zdroj: Shutterstock

Co je survivalismus a jak souvisí s prepperstvím

Dalším pojmem, který se úzce váže k prepperství, je survivalismus. Tento termín je odvozen od anglického slova survival, což znamená přežít. Vysvětlení je tedy zcela jasné. Survivalismus je hnutí jednotlivců či skupin nazývaných preppeři, kteří mají jasný cíl: přežít v rozvratu sociálního, ekonomického a politického uspořádání, v nastalém chaosu a ohrožení života celé lidské společnosti. Do popředí jejich zájmů se dere nejen možnost obživy a zvládnutí náročných životních podmínek včetně nedostatku pitné vody, ale třeba také obrana před nebezpečím, zásady první pomoci, budování bunkrů a příprava evakuačních zavazadel.

Jak poznáte preppera a co je pro něj typické

Pokud máte ve svém okolí nějakého preppera nebo se jej snažíte odhalit, není na tom nic těžkého. Poznáte ho snadno třeba podle následujících znaků a typických projevů chování:

 • často mluví o tom, že může nastat konec světa nebo nějaká katastrofa
 • nevybíravě se vyjadřuje o společenském, ekonomickém a politickém uspořádání
 • netají se svou snahou vymanit se ze systému a být soběstačný
 • nosí maskáčové oblečení a různé outdoorové vybavení
 • nakupuje v army shopu
 • chodí hodně do přírody a na místa, kam lidská noha nevkročila
 • pokud byste ho tajně sledovali, zjistili byste, že má někde v lese vykopaný bunkr
 • kupuje si časopisy a knihy pro preppery
 • snaží se žít ekologicky a chodí všude pěšky nebo jezdí na kole
 • nechce zanechávat uhlíkovou stopu
 • pěstuje si vlastní ovoce, zeleninu, případně i obilí a luštěniny
 • snaží se preventivně vydržet nějaký čas bez mobilu a bez wifi
 • má doma připravené evakuační zavazadlo
 • shromažďuje si zásoby potravin a jídla
 • neshromažďuje majetek, který není k praktickému užitku
 • nevytváří si závazky
 • žije ze dne na den

Odkud pramení mesiášský komplex a jak nás potřeba pomáhat může ohrožovat?

Co by mělo obsahovat evakuační zavazadlo?

Prepper má mít doma vždy připravené evakuační zavazadlo, stejně jako těhotná žena svůj kufřík do porodnice. Toto zavazadlo by mělo být na dostupném místě, ideálně v podobě batohu na záda. Obsahovat má především trvanlivé potraviny v sáčku, pitnou vodu, nezbytné dokumenty, balíček první pomoci, nůž, provázek, ručník, praktické přístroje nutné k přežití, osobní léky, náhradní oblečení, nutné prostředky pro hygienu, papírové kapesníky, vybavení na spaní a případně něco nezbytného a cenného, co je pro nás důležité. Nic ostatního v případě krize nepotřebujeme.

Je survivalismus na místě, nebo to preppeři přehání?

Otázkou je, jestli je tohle skutečně nutné. V prvé řadě je třeba projevit veškerou možnou toleranci a respekt k tomu, co chtějí druzí dělat, co je pro ně důležité a čemu se chtějí věnovat. Prepperům se možná někdo směje. Na druhou stranu, pokud k něčemu dojde, a s ohledem na mnohé celosvětové události to není zase až tak vyloučeno, budou se smát preppeři. Protože to oni budou připraveni a budou dobře vědět, tedy alespoň by měli, co dělat a jak se v případě nouze zachovat. Otázka proč se stát prepperem tedy zase není tak od věci…

Prepperstvi

Zdroj: Shutterstock

Prepperské stránky, časopisy a kurzy

Prepperské hnutí se vyskytuje po celém světě a existuje mnoho webů i tištěných časopisů na toto téma. Zároveň všechny army-shopy a jim podobné internetové obchody mohou mít jistotu, že budou mít v prepperech vždy své dobré a věrné zákazníky. Pokud vás prepperství zaujalo, stačí když trochu zapátráte na internetu a jistě si přijdete na své. Dozvíte se, jak postavit bunkr nebo můžete absolvovat velice oblíbené kurzy přežití v přírodě, které existují také pro děti.

Zdroje: prepper.cz, city-prepper.de

Ohodnoťte tento článek:
2,8
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Prepperství a survivalismus učí lidi přežít. Víte jak se připravit na apokalypsu?