Menu
WomanOnly
Hubnutí

Přibírání na váze při antikoncepci. Jak s ním účinně bojovat?

Užívání hormonální antikoncepce mnohdy není žádný med. U spousty žen se projevují mnohé nežádoucí účinky, ke kterým patří také přibírání na váze. Jak vybrat antikoncepci a jak si udržet stále stejnou váhu? Proč dochází při užívání hormonální antikoncepce k přibírání na váze?

Hormonální antikoncepce a nežádoucí účinky

Pokud užíváme hormony, uměle udržují náš měsíční cyklus a všechno se v našem organismu děje tak nějak nepřirozeně. Na farmaceutickém trhu existuje velká nabídka hormonální antikoncepce (HA), ať už se jedná o tabletky, nebo třeba nitroděložní tělísko. Množství pohlavních hormonů se v jednotlivých lécích liší, proto i každý konkrétní farmakologický produkt může mít jiné nežádoucí účinky, které se mohou individuálně lišit i u jednotlivých žen.

Mezi nejčastější nežádoucí účinky při užívání hormonální antikoncepce patří snížená chuť na sex, přibývání na váze, změny nálad až deprese, bolesti hlavy, nevolnost a zvýšená tvorba pigmentových skvrn v obličeji po oslunění. Mezi závažnější nežádoucí účinky však patří vyšší riziko vzniku trombózy a problémů s cévami, rozvoj silných migrén a depresí, zvýšené riziko vzniku rakoviny prsu nebo také snížená možnost otěhotnění po vysazení antikoncepce. V neposlední řadě je to i negativní vliv na naše životní prostředí.

Pravda o hormonální antikoncepci. Jsou lepší pilulky nebo nitroděložní tělísko?

Hubnutí a hormony. Jak spolu souvisí?

Jak ovlivňují hormony proces hubnutí, růst svalové hmoty a přibírání na váze? Rozhodně velmi! Záleží na tom, jestli se jedná pouze o progesteronové preparáty, anebo o určitý poměr estrogenů a progesteronu. Každý z pohlavních hormonů má v těle svou práci a jinak na nás působí. Také v průběhu samotného ženského cyklu se množství hormonů mění.

Zatímco na počátku až do ovulace projevují svou sílu estrogeny, v druhé polovině cyklu je zase pro změnu rozhodující progesteron, jehož hladina se přirozeně zvyšuje. Dochází tak k premenstruačnímu syndromu a následně k menstruaci.

To všechno úzce souvisí, jak s našim výkonem, tak i se zadržováním vody a přibíráním na váze. V průběhu celého cyklu se může u žen váha výrazně měnit!

Estrogeny a hubnutí

První polovina cyklu probíhá ve znamení folikulární fáze, ve které dozrává vajíčko. Stoupá hladina estradiolu, který patří mezi estrogeny. Ženy se cítí velmi dobře, mají více energie, větší výkon, cítí se ve větší psychické pohodě, protože stoupající estrogeny ovlivňují také produkci dalších hormonů, například dopaminu, a blokují produkci stresových hormonů.

V této fázi cyklu nedochází k přibírání na váze, naopak se ženám daří dobře si udržet váhu, nebo zhubnout. Tento čas je velmi vhodné využít ke sportu, cvičení či dodržování stanoveného jídelníčku, protože se i lépe spalují tuky. Bohužel právě tato zcela přirozená fáze ženského cyklu při užívání hormonální antikoncepce obvykle vůbec nenastává.

Jak hormony ovlivňují náš život. S těmito triky je budete mít pod kontrolou

Progesteron a přibírání na váze

V druhé polovině cyklu se snižuje hladina estrogenů a naopak narůstá progesteron. To má za následek vznik premenstruačního syndromu se všemi typickými fyzickými i psychickými projevy. V této době dochází k zadržování vody v těle, otokům, snížení výkonnosti, únavě, psychickému rozladění až k depresím a úzkostem, podrážděnosti či vzteku, snížené chuti na sex, a samozřejmě i k přibírání na váze. A právě na tohle všechno se můžete těšit při užívání hormonální antikoncepce!

Přibírání na váze v druhé polovině cyklu pod vlivem narůstajících hladin progesteronu není způsobeno jen zadržováním vody. V této době mají ženy tendence více jíst, mají větší chuť na sladké, anebo jídlem a sladkostmi zahánějí chmury, nervozitu a deprese. Ručička na váze může někomu ukazovat i 2 až 3 kila navíc.

V druhé polovině cyklu není vůbec snadné zhubnout, ale s pevnou vůlí se dá alespoň do určité míry váhu si udržet. Pokud by žena měla při každém PMS přibrat 2 kila, a poté je nezhubnout, za jediný rok by přibrala přes 20 kg!

Jak si udržet váhu při užívání hormonální antikoncepce?

Pokud zvolíte HA, která obsahuje pouze progesteron, máte se na co těšit. Hubnutí se vám nebude zřejmě příliš dařit. O to více je důležitý zdravý životní styl, dostatek spánku a pohybu na čerstvém vzduchu a konzumace odlehčené a zdravé stravy, jinak se s hubnutím můžete zcela rozloučit. Hubnutí při užívání HA nepůjde snadno. Určitě je lepší antikoncepce kombinovaná, ale vše záleží na tom, jaký druh a jakou formu HA zvolíte, a jaké se u vás budou či nebudou projevovat nežádoucí účinky.

Kromě tabletek si můžete nechat zavést tělísko, které do těla uvolňuje určité dávky potřebných hormonů, používat se dají také podkožní implantáty nebo hormonální náplasti, které vydrží po určitou dobu. Pokud vám zvolená antikoncepce nevyhovuje, můžete po poradě se svým gynekologem vyzkoušet jinou. Proberte s lékařem také vliv konkrétní HA na přibírání na váze. Na výběr máte z mnoha možností, což je dobrá zpráva.

Výhody a nevýhody ketodiety. Je pro vaše hubnutí to pravé?

Dá se při užívání HA redukovat váhu?

Při dobrém výběru antikoncepce a pod dohledem nutričního terapeuta, ale také především za přičinění vlastní vůle a disciplíny s dodržováním stanoveného stravovacího režimu, je možné při užívání HA i zhubnout. Nutriční terapeutka Pavla Janovská se nesetkala ve své praxi s tím, že by se nedalo při užívání hormonální antikoncepce nedalo zhubnout.

“Co se týče hormonů, nesetkala jsem se v praxi s tím, že by se díky užívání antikoncepce nedařilo ženě zhubnout. Co je obecně známo, je fakt, že některé typy hormonální antikoncepce můžou vést k zadržování vody – a tím i k nárůstu váhy. Daleko větší vliv na zvýšení hmotnosti ale mají kortikoidy nebo hormonální léčba u neplodnosti, kde se užívají tzv. antiestrogeny (Clostilbegyt, Tamoxifen),“ vysvětluje Pavla Janovská.

“Z mé vlastní zkušenosti mohu prozradit, že po porodech obou dětí mám hormonální tělísko Mirenu. Jsem velmi spokojená a na mé váze se nikterak neprojevilo zavedení tělíska či dlouhodobé užívání. Pokud ovšem mají ženy pocit, že právě jejich antikoncepce přispívá ke zvýšení váhy, doporučuji se informovat u svého gynekologa. Pakliže může mít vliv, snažte se jíst co nejvíc v duchu racionálního stravování. Mnohdy se stane, že se ženy na antikoncepci vymlouvají, bohužel je to tak. Když pak nahlédnu do jejich jídelníčku, vidím ty chyby. V současné době mám přesně tento případ v poradně a klientka už krásně redukuje,” dodává.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Přibírání na váze při antikoncepci. Jak s ním účinně bojovat?