Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Příznaky a komplikace cukrovky, které mohou zabíjet

Alena Zelová

Alena Zelová

9. 5. 2014

Cukrovka dokáže být velmi nebezpečná! Pokud na sobě pozorujete příznaky, ukazující na diabetes, navštivte co nejdříve lékaře. Nebudete-li nemoc léčit, váš zdravotní stav se může velmi zhoršit a zkomplikovat vám život!

Hyperglykémie a hypoglikémie, pokaždé jde o život

Náhlé komplikace, které mohou nastat, jsou hypoglykémie nebo hyperglykémie. Podle určitých znaků je lze předpovídat. Tyto znaky nepodceňujte! Ať už v případě hypoglykémie nebo hyperglykémie musíte rychle zareagovat.

Silné bolesti hlavy, mravenčení, křeče, třes, pocení, zvýšený tep, závratě, zvracení až ztráta vědomí jsou příznaky hypoglykémie (nízká hladina cukru v těle). Velká fyzická zátěž, alkohol nebo stres mohou být spoštěči tohoto stavu, stejně jako třeba i opomenutí jídla! Zasáhne-li vás nebo někoho ve vašem okolí hypoglykémie, musíte rychle zareagovat např. dát nemocnému sklenici ovocného džusu nebo krajíček chleba. Je-li dotyčná osoba v bezvědomí, aplikujte glukagon do svalu, jestli jej máte k dispozici a volejte lékařskou pomoc.

Podobné příznaky má i hyperglykémie (vysoká hladina glukózy v těle), opak hypoglykémie. Mimo bolesti břicha, zvracení, výkyvů nálad, se projevuje i velkou žízní, častým močením, dehydratací, špatným viděním a dýcháním, nízkým krevním tlakem či únavou. Hyperglykemie vzniká vynecháním dávky inzulínu. Opět musíte vyhledat lékařskou pomoc, jinak může dojít až ke ketoacidóze, narušení organizmu, které si často žádá hospitalizaci. Lze ji zjistit díky speciálním proužkům, které testují moč.

Chronické komplikace

Změnou režimu, jídelníčku a dodržováním rad od odborníků lze předcházet řadě problémům. Co může nastat, když nebudete rady odborníků dodržovat?

Retinopatie – poškození oka, díky čemuž dochází k špatnému vidění až slepotě!

Nefropatie – poškození ledvin až následné selhání

Neuropatie – poškození nervových zakončení a postupná ztráta citlivosti. Pacienti, kteří trpí tímto onemocněním, mívají častá zranění kůže – popáleniny, pořezání apod.

Další onemocnění, která se mohou objevit – vysoký krevní tlak, infekce v dutině ústní a dásní, angina pectoris, infarkt nebo mrtvice.

Syndrom diabetické nohy – postihne asi 5 % diabetiků, ale lidé toto onemocnění znají velmi dobře, protože může končit amputací dolní končetiny! Onemocnění vzniká poruchami tkáně a nervů. Kvůli tomuto narušení organizmu dochází k poruchám funkce nohy, hlavně pod kotníkem, a noha často trpí vředy nebo infekcemi, které způsobuje i drobné poranění.

Prevence komplikací

Cukrovka není konec života. Pravděpodobně mnoho pacientů si jako jednu z prvních věcí po vyřknutí diagnózy představí, jak mu amputují nohu. To jsou až extrémní případy, které nejsou vyloučeny, ale můžete se alespoň pokusit je odvrátit.

  1. Selfmonitoring – sledujte svoje tělo, měřte si pravidelně hladinu cukru v těle
  2. Poslouchejte rady odborníků a řiďte se jimi
  3. Změňte svůj životní styl – jídelníček, sport (vybrané sporty, adrenalinové a bojové sporty nejsou vhodné), nekouřit, nepít alkohol, vyvarujte se stresu…
  4. Pečujte o své tělo – obzvláště nohy (pro diabetiky jsou speciální diabetické boty i ponožky), zrak a chrup (choďte na pravidelné prohlídky, to platí i o návštěvách diabetologa)

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Příznaky a komplikace cukrovky, které mohou zabíjet