Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Příznaky jaterního selhání mohou být nenápadné, hrozí ale smrt!

Redakce

Redakce

13. 8. 2014

Naše játra jsou jakousi čistírnou organismu. Pokud nefungují správně, nedokáže se tělo zbavit škodlivých látek. Vzhledem k této důležité funkci v metabolismu jsou jejich onemocnění často závažná, jelikož jaterní funkce jsou nenahraditelné.

Funkce jater a jejich umístění

Játra jsou největším orgánem dutiny břišní a jejich primární funkcí je detoxikace organismu, při které se jedovaté látky přeměňují na nejedovaté. Játra se podílejí též na trávení potravy v tenkém střevě. Mezi další funkce patří produkce některých hormonů a syntéza bílkovin krevní plazmy, která je nezbytné pro srážení krve.

Rozdíl mezi hepatitidou A a B a které další typy žloutenky existují?

Projevy jaterních onemocnění

Při selhání jaterních funkcí se objevují hormonální poruchy, poruchy metabolismu a srážení krve. Tyto poruchy mohou zapříčinit selhání ledvin a poškození mozku, které může vést až k jaternímu kómatu a smrti.

Mezi nejčastější projevy patří únava, nevýkonnost, hubnutí, nadýmání a průjmy. Při vážnějších poruchách může dojít ke krvácivým projevům a psychickým potížím (zmatenost, agresivita nebo naopak apatie).

Funkční rezerva jater

Játra mají velkou funkční rezervu. I pouhých 20% celého orgánu je schopno plnit základní funkce jater a kromě této rezervy mají ještě nezanedbatelnou schopnost regenerace, což znamená, že umějí nahradit své poškozené buňky zdravými. Pokud však dojde k překročení únosné hranice, buněčné pochody začnou selhávat.

Hemangiom jater se nejčastěji vyskytuje u žen. Je nebezpečný?

Typy jaterních onemocnění

Žloutenka neboli Hepatitida je viry způsobené onemocnění. Rozlišujeme druhy A-G, nejrozšířenějšími typy jsou A, B a C. Jejich výskyt je celosvětově velice vysoký. Hepatitida typu A je označována jako nemoc špinavých rukou zatímco typ B a C se přenáší krví, např. při pohlavním styku.

Poškození jater toxickými látkami. Látky, které poškozují jaterní tkáň, se odborně nazývají hepatotoxiny. Mezi nejrozšířenější hepatotoxin patří etanol. Jeho nadměrné užívání může vést až k cirhóze jater. Dále to mohou být látky obsažené v lécích jako je paracetamol nebo toxiny v některých houbách.

Dále to mohou být metabolické poruchy jako hemochromatóza, při které dochází k nadměrnému vstřebávání železa do organismu, zejména do jater a jejich následnému selhávání a dědičné choroby.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Příznaky jaterního selhání mohou být nenápadné, hrozí ale smrt!