×
WomanOnly

Příznaky jaterního selhání mohou být nenápadné, hrozí ale smrt!

Zdroj: Shutterstock.com

Naše játra jsou jakousi čistírnou organismu. Pokud nefungují správně, nedokáže se tělo zbavit škodlivých látek. Vzhledem k této důležité funkci v metabolismu jsou jejich onemocnění často závažná, jelikož jaterní funkce jsou nenahraditelné.

Zdroj: Shutterstock.com
Zdroj: Shutterstock.com

Funkce jater a jejich umístění

Játra jsou největším orgánem dutiny břišní a jejich primární funkcí je detoxikace organismu, při které se jedovaté látky přeměňují na nejedovaté. Játra se podílejí též na trávení potravy v tenkém střevě. Mezi další funkce patří produkce některých hormonů a syntéza bílkovin krevní plazmy, která je nezbytné pro srážení krve.

Projevy jaterních onemocnění

Při selhání jaterních funkcí se objevují hormonální poruchy, poruchy metabolismu a srážení krve. Tyto poruchy mohou zapříčinit selhání ledvin a poškození mozku, které může vést až k jaternímu kómatu a smrti.

Mezi nejčastější projevy patří únava, nevýkonnost, hubnutí, nadýmání a průjmy. Při vážnějších poruchách může dojít ke krvácivým projevům a psychickým potížím (zmatenost, agresivita nebo naopak apatie).

Funkční rezerva jater

Játra mají velkou funkční rezervu. I pouhých 20% celého orgánu je schopno plnit základní funkce jater a kromě této rezervy mají ještě nezanedbatelnou schopnost regenerace, což znamená, že umějí nahradit své poškozené buňky zdravými. Pokud však dojde k překročení únosné hranice, buněčné pochody začnou selhávat.

Typy jaterních onemocnění

Žloutenka neboli Hepatitida je viry způsobené onemocnění. Rozlišujeme druhy A-G, nejrozšířenějšími typy jsou A, B a C. Jejich výskyt je celosvětově velice vysoký. Hepatitida typu A je označována jako nemoc špinavých rukou zatímco typ B a C se přenáší krví, např. při pohlavním styku.

Poškození jater toxickými látkami. Látky, které poškozují jaterní tkáň, se odborně nazývají hepatotoxiny. Mezi nejrozšířenější hepatotoxin patří etanol. Jeho nadměrné užívání může vést až k cirhóze jater. Dále to mohou být látky obsažené v lécích jako je paracetamol nebo toxiny v některých houbách.

Dále to mohou být metabolické poruchy jako hemochromatóza, při které dochází k nadměrnému vstřebávání železa do organismu, zejména do jater a jejich následnému selhávání a dědičné choroby.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*