Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Hemangiom jater se nejčastěji vyskytuje u žen. Je nebezpečný?

Petr Gorás

Petr Gorás

21. 10. 2021

Hemangiomy známe spíše jako červené skvrny na hlavičkách novorozenců, ale existuje také hemangiom jater, který se objevuje většinově u žen. Co to vlastně hemangiom je a jak ho poznáme?

Co je to hemangiom?

Hemangiomy jsou nezhoubné nádory, které se tvoří z krevních cév. Často se například vyskytují na povrchu kůže kojenců ve formě červených skvrn či „znamének“ (tzv. oheň), která sice mohou vypadat hrozivě, ale většinou jsou naprosto neškodná a samovolně vymizí. Takovéto nezhoubné nádory se kdykoli během života mohou kromě kůže vyskytnout i ve vnitřních orgánech, zejména na játrech. Ani tady však nejde o nic vážného a podle různých odhadů se hemangiom jater vyskytuje docela běžně u 7 až 20 % populace.

Co poškozuje játra a co jim prospívá? Onemocnění jater se netýká jen alkoholiků

Hemangiom jater. Představuje riziko?

Hemangiom se většinou odhalí u lidí mezi třicátým a padesátým rokem a mnohem častěji u žen. Zvláště pak u těch, které byly těhotné – předpokládá se, ačkoli to není zcela ověřené, že růst hemangiomu zde způsobuje zvýšená hladina hormonu estrogenu. Ze stejného důvodu se častěji vyskytuje i u žen, které podstupují estrogenovou terapii (například při menopauze).

Zpravidla jde o jediný nádor na játrech, který nebývá větší než 3 centimetry. Teprve až tehdy, když ve vzácnějších případech narůstají hemangiomy do větších rozměrů, mohou způsobovat určité symptomy.

Hemangiom jater a jeho příznaky

Mezi typické symptomy hemangiomu jater patří bolest v oblasti jater, nevolnost a zvracení, případně i nezvykle brzký pocit nasycení během jídla. Za těmito symptomy však může stát nespočet jiných příčin a vůbec proto nemusí poukazovat na hemangiom.

Jelikož hemangiom jater samotný ve většině případů nezpůsobuje žádné znatelné příznaky, většinou se odhalí náhodou v až rámci nějakých jiných vyšetření – je zjistitelný na ultrazvuku, magnetické rezonanci i na CT vyšetření.

9 příznaků ztučnělých jater. Na tuk v játrech ukazuje třes rukou, tmavá moč i obezita

Hemangiom jater a léčba

Pouze v případech, kdy hemangiomy abnormálně narostou, nebo při bolesti rezistentní na analgetika se přistupuje k jeho chirurgickému vyjmutí. Nejsou známy žádné případy, kdy by se z hemangiomu stal zhoubný nádor.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Hemangiom jater se nejčastěji vyskytuje u žen. Je nebezpečný?