Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Co poškozuje játra a co jim prospívá? Onemocnění jater se netýká jen alkoholiků

Každý léčitel vám řekne: “Máte zdravotní problémy? Detoxikujte si játra!” Zdravá játra jsou základem pro fungování celého organismu, o tom není pochyb. Co všechno je zatěžuje a poškozuje? Jaké vrozené nemoci existují? Ne vždy totiž za všechno může alkohol…

Nemocná játra nemají jen alkoholici

Ne každý si svá játra poškodí alkoholem a užíváním návykových látek. Existuje spousta nemocí, které nám ničí játra bez našeho vlastního přičinění. Když opomeneme získaná infekční onemocnění jako jsou žloutenka a mononukleóza, může jít například také o dědičnou poruchu metabolismu žlučového barviva bilirubinu, zvanou Gilbertův syndrom.

Gilbertův syndrom se nejčastěji diagnostikuje už u mladých lidí, a to ve věku 15 – 30 let. Nejedná se o vážnou nemoc, ale je třeba počítat s tím, že játra se musí opravdu hodně šetřit, proto se nedoporučuje pití alkoholu, nadměrné užívání léků ani nevhodná strava a nesprávná životospráva.

Protože se u tohoto onemocnění přebytečný bilirubin ukládá do tkání, někdy dochází k zežloutnutí bělma nebo pokožky a objevuje se také vyšší únava a bolest v oblasti jater, tedy pod pravým žebrem.

Co zatěžuje játra?

Játra jsou detoxikačním orgánem a zatěžují je především jakékoli toxické látky, mezi něž patří především drogy, jedy, léky a alkohol, který by se dal také označit jako nervový jed. Neprospívá jim ani nadměrný příjem tuků a smažených jídel, ale i cukru, živočišných a mléčných produktů, bílého pečiva, kávy a černého čaje. O tom, že také škodí stres nemůže být pochyb.

Oslabená játra a příznaky

Jak poznáme oslabená játra? Příznaky mohou být různé, a to od fyzické únavy, kožních potíží, problémů se zrakem, trávících potíží, bolesti pod pravým žeberním obloukem, až po zežloutnutí bělma i kůže a větší podrážděnosti. Uvádí se, že člověk, který nemá v pořádku játra, je nadmíru zlostný, agresivní, snadno se rozzlobí a vybuchne.

Na obličeji se někdy vytváří takzvaná jaterní rýha, která se nachází mezi očima u kořene nosu. Bývá to příčná nebo podélná vráska, případně můžeme zaznamenat i vyvýšení místa mezi obočím.

Co prospívá játrům?

Játrům v prvé řadě prospívá detoxikace. Velice výrazné a regenerační účinky má látka silymarin obsažená v semenech ostropestřce mariánského. Semínka ostropestřce se doporučují k přímé konzumaci, nejčastěji rozdrcená na prášek, ale lisuje ze z nich se také lisuje olej. Další možností léčby jater je užívání tinktury z ostropestřce. Ta je však vyrobená z lihu, obsahuje tedy alkohol, který pro játra není zrovna nejvhodnější. Tinktura se však může užít v horkém nápoji, kdy se nechá alkohol vyprchat, nebo se naředí s trochou čisté pramenité vody.

Základem ovšem bývá dieta, která by měla být prosta alkoholu, návykových látek a tuků. Jídelníček člověka, který má potíže s játry, by měla tvořit převážně čerstvá zelenina, především ta listová, dále červená řepa, čekankové puky, ředkvičky, okurky, brokolice, z ovoce jsou vhodná jablka nebo grepy.

Jak upravit brokolici: 3 jednoduché recepty, které si zamilujete

Doporučují se též obiloviny s vysokým obsahem vlákniny. Prospívají jáhly, pohanka, otruby, ovesné vločky nebo kroupy. Skvělá je rovněž kurkuma, kořen pampelišky a čekankový kořen – z praženého kořene lze popíjet výbornou obilnou kávu, avšak lépe bez mléka a bez cukru.

Toxické poškození jater je varující

Toxické poškození jater může být alarmujícím následkem nezřízeného života, pokusu o sebevraždu nebo třeba i chemoterapeutické léčby. Bohužel často již bývá nevratné a fatální. Záleží do jaké míry se nám játra poškodí, a zda třeba dojde i k jejich ztvrdnutí, tedy k cirhóze. Může nastat i celková otrava s rozvinutím alergické nebo toxické reakce celého organismu. Poškození jater je vždy závažným stavem, který může mít trvalé a chronické následky, anebo může i končit smrtí.

Jak poznat bolest jater

Bolest jater se často projevuje jako tlak nebo bolest pod pravým žeberním obloukem, kde se játra nacházejí. Při zánětu dochází k jejich zvětšení a bolestivosti, protože tlačí na žebro – někdy může dojít k pocitu, že nás žebro bolí v souvislosti s možným zablokováním páteře, ale zpravidla se jedná o potíže s játry, které bývají i doprovázeny dalšími příznaky, například trávicími problémy nebo při zánětu zvýšenou teplotou. Správnou diagnózu provede lékař na základě pohmatu a vyšetření z krve.

Pokud zjistíte, že vás bolí játra, není třeba se hned děsit. Neuškodí vám okamžité zahájení jaterní diety a popíjení bylinkového čaje určeného pro léčbu potíží s játry a žlučníkem. Pokud vás potíže obtěžují delší dobu a máte i další příznaky, určitě byste měli neprodleně navštívit lékaře.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Co poškozuje játra a co jim prospívá? Onemocnění jater se netýká jen alkoholiků