Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

4 věci, co závažně poškozují játra a nedaří se nám jim vyhýbat

Veronika Tichá

Veronika Tichá

23. 2. 2017

Játra mají důležitou úlohu v našem těle, protože z něj dokážou odstraňovat škodlivé látky. Všeobecně se ví, že játrům neprospívá velké množství alkoholu, ale ten kupodivu nepatří k tomu nejškodlivějšímu, před čím bychom měli játra chránit.

1. Léky

Uvádí se, že některé léky vám můžou poškodit játra už při jednorázovém užití relativně malého množství. Mnohem děsivější je fakt, že mnoho léků, které bereme, patří na seznam těch, které nejsou vhodné z důvodu velkého rizika poškození jater. Známe jich téměř tisíc!

Do některých antibiotik, antiepileptik, analgetik a podobných skupin léků, se přidávají látky, které by se neměly kombinovat s jinými léky, a také by se mělo přísně dbát na doporučené dávkování. O všech lécích, pokud se nejedná o celaskon nebo pastilky proti bolení v krku, se raďte s lékařem a v žádném případě si neordinujte nic sami, mohlo by se vám to zle vymstít.

7 příznaků, které signalizují onemocnění jater. Mohou být nenápadné

Při užívání rizikových léků je rovněž nutné hlídat i náš jídelníček a další látky, které konzumujeme. Mnohé látky obsažené ve stravě mohou vstupovat do chemických reakcí s léky a prudce zvyšovat či snižovat jejich účinky. Velmi známé jsou příklady např. některých druhů zeleniny, která snižuje účinky Warfarinu, či naopak výtažků z grepů, které zvyšují účinnost léků na vysoký krevní tlak či srdeční problémy. Nevhodná strava tak může způsobit nutnost navýšení dávkování léků a tím zvýšit zátěž pro naše játra!

2. Alkohol

„Příjem 80 gramů alkoholu denně, tj. přibližně 0,7 litru vína, po dobu 20 let vyvolá u mužů cirhózu jater. U žen je to ještě o dvě třetiny méně, tedy už něco přes 2 dcl vína denně,“ uvádí odborný lékař MUDr. František Križanovič. Větší než malé množství zkrátka není žádoucí. Játra ale mají poměrně velkou schopnost regenerace, už při krátké alkoholové abstinenci se velmi rychle hojí.

Pokud se přeci jen rozhodnete konzumovat větší množství alkoholu, je nezbytné současně dodržovat správný stravovací režim a nehladovět. Při užívání alkoholu totiž konzumace zejména tučných jídel, může mít protektivní účinek. Nesmí to ovšem probíhat dlouhodobě!

3. Éčka

Problémem jsou také různé konzervanty, dochucovadla nebo barviva v potravinách, které ve větším množství dokážou v játrech udělat pěknou paseku. Pozor bychom si ale měli dát i na chemické složky přidávané do kosmetických přípravků, které se dostávají do jater přes pokožku. Kupujte jen takové, které jsou na našem trhu známé, které jsou k dostání v lékárnách, nebo si je vyrábějte sami doma.

4. Obezita

Pokud se delší dobu ukládají tuky do jaterní tkáně, může to způsobit onemocnění jater. Lékaři tento stav označují jako steatózu jater. V kombinaci s alkoholem si můžete přivodit velmi komplikované zdravotní problémy, které můžou vést k selhání tohoto orgánu.

To, že ukládání tuků není dobré pro žádné z našich orgánů, nebude pro vás asi velkým překvapením, přesto jej očividně lidé podceňují. Podle amerických studií bude již v roce 2025 hlavním důvodem pro transplantaci jater právě nealkoholové poškození jater způsobené steatózou jater.

Onemocnění jater se tedy můžete vyhnout zdravou výživou, omezenou konzumací alkoholu a hlídáním množství léků, které berete. Nejlepší je nechat si občas udělat tzv. „jaterní testy“. V případě, že nebudete jaterní nemoci léčit, může dojít až k jaterní cirhóze, která může vést ke smrti.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

4 věci, co závažně poškozují játra a nedaří se nám jim vyhýbat