Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

9 příznaků ztučnělých jater. Na tuk v játrech ukazuje třes rukou, tmavá moč i obezita

Adéla Lišková

Adéla Lišková

10. 4. 2018

Steatóza jater neboli jejich ztučnění je nejčastější metabolickou poruchou tohoto orgánu. Způsobit ji mohou zcela běžné věci, jako je například obezita či přemíra alkoholu. Jste si jistí, že jí netrpíte?

1. Únava

Ztučněná játra nefungují úplně na 100 procent. Tělo ve snaze je podpořit tak přirozeně zvyšuje průtok krve do orgánů. To může vést k pocitu vyčerpání a neustálé únavě, ke zmatenosti a někdy dokonce i k depresi.

2. Obezita

Mohlo by se zdát, že obezita je spíše příčinou ztučnělých jater než jejich symptomem. Skutečně tomu tak je, ovšem následně se tyto dvě věci vzájemně ovlivňují. Játra totiž významným způsobem působí na to, jak jsou do těla vstřebávány živiny. A tak není náhodou, že 75 % lidí s tímto problémem trpí také nadváhou.

3. Genetika

Trpěl ztučnělými játry někdo z vašich rodičů či prarodičů? Pak je pravděpodobné, že více náchylní k problémům s játry budete i vy. Někteří lidé mají již od narození nízkou hladinu jaterních enzymů, což v kombinaci se špatnou životosprávou snadno ústí v problémy s játry.

4. Žloutnutí kůže a očí

Jedním z nejviditelnějších příznaků ztučnění jater je žloutenka. Nesprávně fungující játra nezajišťují dostatečný odvod žluči, což způsobuje mírné zažloutnutí kůže a také očního bělma.

5. Tmavá moč

Ztučnělá játra nedokáží moč dostatečně filtrovat od toxinů, což způsobuje, že má nezvykle tmavou barvu, hustou konzistenci a výrazně páchne. Močení také může být bolestivé. Barvu může měnit rovněž stolice – buď je bělavá, anebo zašedlá.

6. Změny na kůži

Žloutenka není jediným na pohled viditelným příznakem ztučnělých jater. Ukazuje je na ně také hrubnutí kůže a všeobecně změna odstínu pleti. U lidí se ztučnělými játry také často dochází k viditelnému popraskání cévek, zejména na obličeji, v oblasti zad a na ramenou.

7. Bolest břicha

Příznakem přemíry tuku v játrech či dokonce jejich selhání jsou intenzivní bolesti břicha, zejména ve středu a v pravé horní části. Ty jsou způsobeny nadměrným zadržováním tekutin. Spolu s bolestmi se také objevuje zvracení se stopami krve.

8. Zadržování vody v nohou

Pokud trpíte ztučnělými játry, voda se nezadržuje jenom ve vašem břichu, ale zejména ve vašich nohou a chodidlech. Jestliže tak máte často pocit nepříjemně těžkých nohou, pak je to možná váš případ. Problém se dá léčit diuretiky.

9. Třes

Ztučnění jater často vede k tzv. Dupuytrenově kontraktuře. Při ní dochází ke zkracování šlach v rukou a prstech, které vede k nepříjemnému svalovému třesu. Ztučnělá játra navíc nejsou schopná metabolizovat bílkoviny, což ústí v celkovou ochablost svalů a také oslabování kostí, které se pak často lámou.

Ohodnoťte tento článek:
4
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

9 příznaků ztučnělých jater. Na tuk v játrech ukazuje třes rukou, tmavá moč i obezita