Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Tmavá moč jako varovný signál. Co ji způsobuje a kdy jít k lékaři?

Barva moči je ukazatelem našeho zdraví. Její změny mohou poukazovat na závažná i méně závažná onemocnění či dietní chyby, nicméně jejich příčinou může být i řada vnějších faktorů. Jaká barva moči je správná a co všechno barva moči signalizuje?

Jaká je správná barva moči?

Za správnou barvu moči je považována světle žlutá. Pokud hovoříme o tmavé moči, máme obvykle na mysli různé odstíny tmavě žluté až hnědé. V moči jsou přirozeně obsažena žlutá barviva, která se nazývají urobilin a urochrom. Čím tmavší moč je, tím vyšší koncentrace těchto barviv se v ní nachází. Možných příčin tmavé moči je však celá řada, často je na vině dehydratace čili nedostatek tekutin.

Zánět močových cest. Proč vzniká a jak mu předcházet?

Co barva moči signalizuje?

Dehydratace, k níž dochází nejčastěji v důsledku nedostatečného pitného režimu či nadměrné konzumace alkoholu, je nejčastější příčinou změny barvy moči. Tmavá moč však může signalizovat například také onemocnění jater nebo zánět močových cest, při kterém se v moči někdy objevuje krev. Naopak správná barva moči vypovídá o tom, že je organismus dostatečně hydratován.

Tmavá moč může signalizovat:

  • infekci močových cest
  • cirhózu jater
  • jiné onemocnění jater
  • hepatitidu
  • močové kameny
  • žlučové kameny
  • rakovinu ledvin
  • rakovinu slinivky

Výčet možných příčin rozhodně není kompletní. Tmavá moč může být způsobena mnoha dalšími onemocněními, popřípadě vnějšími faktory. Mezi ty patří například užívání léků (některých antibiotik, laxativ, chemoterapie, léků na ředění krve apod.) nebo konzumace červené řepy, rebarbory, borůvek, malin či jahod. Pokud jste si právě všimli, že je vaše moč tmavší než obvykle, popřemýšlejte, co jste v posledních dnech jedli.

Tmavě žlutá až hnědá moč

S různými odstíny tmavě žluté až hnědé se v souvislosti se změnou barvy moči setkáváme nejčastěji. Ve většině případů je viníkem dehydratace, nicméně příčinou mohou být i onemocnění jater, nádorová onemocnění, žlučové či ledvinové kameny nebo některé léky.

Pokud tmavou moč pozorujete ráno, s největší pravděpodobností se nemusíte děsit. Během noci tělo produkuje mnohem menší množství moči a ta je proto ráno koncentrovanější (a tedy i o něco tmavší). To je také důvodem, proč je právě ranní moč vyžadována při lékařských prohlídkách.

Jak léčit zánět močových cest doma bez antibiotik. Na co nezapomenout!

Oranžová moč

Naše moč se může zbarvit do oranžova v důsledku nadměrné konzumace mrkve, podobně jako naše pokožka. Důvodem je velká dávka karotenu, který je v mrkvi obsažen a který je následně vylučován močí. Oranžová barva moči leckdy signalizuje také dehydrataci, popřípadě může jít o vedlejší účinek léků na ředění krve.

Červená nebo růžová moč

Červené či růžové zbarvení moči obvykle značí přítomnost krve. Ta se v moči objevuje například při zánětu močového měchýře nebo ledvin, ve vážnějších případech je příznakem nádoru v této oblasti. Na vině však může být například i konzumace červené řepy, rebarbory nebo malých bobulovin.

Zelená moč

Nazelenalá moč obvykle specificky zapáchá a většinou signalizuje bakteriální zánět v těle. Mnohem častěji je však její příčinou konzumace chřestu nebo užívání některých léků.

Bylinky, které vám pomohou zbavit se ledvinových kamenů

Kdy navštívit lékaře?

Jestliže jste zaznamenali tmavou moč, zaměřte se nejprve na dostatečný pitný režim. V případě, že nedojde k žádné změně, je potřeba vyhledat lékařskou pomoc. Pokud současně trpíte bolestmi zad, břicha nebo boku, může být příčinou tmavé moči ledvinový kámen nebo zánět močových cest, proto je nutné lékaře navštívit okamžitě. Totéž platí i tehdy, když se potýkáte s jinými doprovodnými příznaky.

K lékaři rovnou vezměte vzorek ranní moči, aby bylo možné provést vyšetření a případně zjistit přítomnost látek, které by mohly způsobovat příslušné obtíže. V případě potřeby mohou následovat další vyšetření, například krevní obraz, jaterní testy apod. Léčba pak bude záviset na konkrétní diagnóze.

Ohodnoťte tento článek:
3,4
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Tmavá moč jako varovný signál. Co ji způsobuje a kdy jít k lékaři?