Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Jak léčit zánět močových cest doma bez antibiotik. Na co nezapomenout!

Redakce

Redakce

6. 2. 2019

Bolestivé, nebezpečné, omezující…A přitom to skoro každá žena zažila – záněty močových cest. Nosíme bokovky, tanga, pijeme kávu a příliš sladíme a pak se divíme. Je pravda, že muži touto nemocí trpí daleko méně, je to způsobeno jednoduše tím, že mají o dost delší močovou trubici, a tak bakterie mají podstatně delší cestu do močového měchýře než u ženy.

Infekce močových cest jsou v naprosté většině případů způsobeny bakteriemi, které se běžně vyskytují ve stolici a díky relativní blízkosti vývodu močové trubice dojde k rozšíření a vzniku zánětu. Obvyklými příznaky jsou zvýšená dráždivost močového měchýře, která se projevuje častým a urputným nucením na močení, při kterém je objem vyloučené moči relativně malý. Také můžete pociťovat bolesti v podbřišku a únavu.

Pokud ale máte i teplotu a bolesti v bedrech, tak máte větší problém, protože se infekce dostala až do ledvin. V tomto případě je absolutně nutné vyhledat lékaře. Na druhou stranu v některých případech slabšího zánětu močových cest není úplně nutné hned nasadit antibiotika. Nicméně i toto rozhodnutí byste měla nechat na lékaři.

Důkladné zaléčení vám pomůže zabránit častým recidivám, které trápí velkou část žen trpících touto diagnózou. Antibiotika vám pomohou zatočit s bakteriemi, ale pokud byste chtěla udělat něco navíc, tak existuje spousta staletími osvědčených bylinek a rad, které vám neuškodí a naopak. Zabíraly dlouhé generace, mohou pomoci i vám.

Jak léčit zánět močových cest? Brusinky a čaj pomáhají jen v počátcích

 

Dodržujte pitný režim

Naprosto nejjednodušší a zároveň nejdůležitější je dostatečný přísun tekutin. Několik litrů denně nejlépe heřmánkového čaje či brusinkové šťávy. Zapomeňte na alkohol, kávu či černý čaj. Představte si bakterie přilepené u vás v měchýři a musíte je důkladně vypláchnout. Právě brusinky, které jsou asi nejoblíbenější v domácím léčení zánětů nám pomáhají, aby se bakterie v měchýři nepřichytily ke stěně, a tak je můžeme lépe vymočit. Také snižují pH moči, čímž zhoršují podmínky k rozmnožování bakterií. Brusinky můžete používat v mnoha podobách, jako šťávu (myslete ovšem na to, že ne každý brusinkový džus je 100%), sušené či extrakt z brusinek, který seženete v lékárně.

Podporujte močení

Další dostupné potraviny, které mají mírný diuretický (tedy močopudný) účinek jsou například mrkev, petržel a celer, ze kterých si můžete udělat šťávu, která sice neléčí samotnou infekci, ale pomůže vám zvýšit objem vyloučené moči.

Prevence zánětu močových cest. Zkuste tyto osvědčené čaje

 

Močopudné účinky má taktéž kopřiva dvoudomá, jalovec či medvědice lékařská. U poslední jmenované je potřeba dodržovat dávkování a neprovádět pitnou kůru déle než 14 dní a ne více než 5x do roka. Stačí vzít lžičku usušených listů, přelít horkou vodou, nechat vylouhovat a poté se pustit do proplachování. U jalovce je nevhodné používání v akutní fázi zánětu. Funguje totiž tak, že dráždí ledviny, čímž sice zvýší množství vylučované moči, ale ve fázi akutního záchvatu je nevhodný. V akutní fázi se doporučují spíše bylinky obsahující flavonoidy, které nedráždí, ale taktéž mají protizánětlivé a diuretické účinky. Jedná se například o přesličku nebo o vrbovku.

Zlepšete imunitu

Na zlepšení imunitní reakce, kterou nutně potřebujete, aby si vaše tělo poradilo s nákazou se doporučuje česnek, který obsahuje přírodní antibiotika. Další rostlinou se schopností bojovat s infekcí je lichořeřišnice. Výtažek ze jejích semen naleznete například v kapkách.

Účinky zázračné lichořeřišnice. Zbaví vás streptokoka a vyhladí pokožku

Zbavte se kvasinkové infekce

Vzhledem k tomu, že infekce mohou být způsobeny i kvasinkovou infekcí doporučuje se zvýšený příjem probiotik ve formě jogurtů nebo rovnou přejít na Lactobacillus z lékárny.

Bylinky jsou určitě skvělé a nedá se čekat, že by vám jakkoliv uškodily, jedná se ale pouze o doplňkovou léčbu při léčbě ATB popřípadě mohou pomoci v úplných začátcích choroby. Nečekejte, že vám pytlíček brusinek pomůže porazit zánět ledvinné pánvičky a vyrazte za doktorem, který vám nasadí vhodnou léčbu a také poradí, která přírodní léčba je pro vás vhodná či nevhodná.

Ohodnoťte tento článek:
3,5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak léčit zánět močových cest doma bez antibiotik. Na co nezapomenout!