Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Zánět močových cest. Proč vzniká a jak mu předcházet?

Trápí vás časté záněty močových cest? Jak tomuto nepříjemnému onemocnění předcházet a jak jej léčit?

Vznik zánětu močových cest

Onemocnění může zasáhnout jak dolní močové cesty (močový měchýř), tak ty horní (ledviny). Původcem zánětu je zpravidla bakterie Escherichia coli, která zapříčiňuje přibližně 80–90 % infekcí močových cest. Tato bakterie se v lidském organismu běžně vyskytuje a je součástí přirozené mikroflóry člověka. Nebezpečí vzniká ve chvíli, kdy se dostane do močových cest. V kombinaci s nedostatečným pitným režimem dojde k jejímu množení a usazování, což může vést až k zánětu močového měchýře. Zánětem močových cest trpí častěji ženy než muži, přičemž 50 % žen se s ním potýká alespoň jednou za život.

Projevy zánětu a diagnóza

Mezi první příznaky zánětu močových cest patří časté močení a nepříjemné pocity při něm. Chození na malou většinou doprovází bolest a pálení, avšak z močové trubice zpravidla nevyjde takřka žádná tekutina. Po snaze o vyprázdnění však nastává opět pocit plného močového měchýře a nucení na močení. Samotná moč je pak kalná, někdy i s příměsí krve. Rovněž můžete zaznamenat nepříjemný zápach. Všechny tyto příznaky mohou znamenat zánět močových cest, nicméně vždy je lepší nechat si diagnózu potvrdit lékařem. Ten vás vyšetří pohmatem podbřišku a následně otestuje vzorek moči. Pokud jsou prvotní výsledky nejednoznačné, může navrhnout doplňující vyšetření ultrazvukem.

Léčba zánětu močového měchýře

Pokud se diagnóza potvrdí, lékař vám předepíše antibiotika či chemoterapeutika a doporučí klidový režim na lůžku. Během léčby se snažte udržovat oblast břicha a beder v teple a zvyšte příjem tekutin – pomůže vám to zbavit se zánětu močových cest snadněji. Ideálně kombinujte čistou vodu s urologickými čaji. Přípravky s výtažky z brusinek jsou rovněž skvělým prostředkem pro podporu normální funkce močové soustavy.

Jak zánětu močových cest předcházet

Ne nadarmo maminky a babičky upozorňují, že v zimě je základem teplé oblečení. Nicméně pouze „být v teple“ nestačí k tomu, abyste se zánětu močových cest vyhnuli. Nedostatečná hygiena, nechráněný pohlavní styk, nízký příjem tekutin či stres – všechny tyto faktory mohou stát za vznikem zánětu močových cest. Základem prevence je tedy především dostatečný pitný režim. Místo obyčejných sprchových gelů používejte ty, které nenarušují poševní mikroflóru. Dbejte na intimní hygienu a zároveň zbytečně nezadržujte močení. Rovněž můžete do svého jídelníčku zařadit pravidelné popíjení bylinných čajů a užívání dalších doplňků stravy pro zdraví vašich močových cest.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Zánět močových cest. Proč vzniká a jak mu předcházet?