Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Příznaky těhotenství aneb 6 změn, které naznačují radostnou zprávu

Některé ženy uvádějí, že přesně vědí, kdy bylo jejich dítě počato. Jiné zase jistě ví, že jsou těhotné, přestože prozatím nemají žádné příznaky samotného těhotenství. A část žen prostě čeká na vytoužené dvě čárky, které se objeví na těhotenském testu. Jaké příznaky však mohou začátek těhotenství ohlašovat?

Vynechání menstruace

Většina žen ví, kdy jejich očekávané dny nastanou. Některé mají cyklus přesný jako hodinky, jiné to dokáží v určitém rozmezí odhadnout. A tak vynechání pravidelné menstruace může značit počínající těhotenství.

Menstruační cyklus je však ošemetný a termín se může opozdit např. díky nemoci, velkému stresu, redukční dietě a podobně. A tak není od věci všímat si i dalších změn.

Mimoděložní těhotenství a jeho příznaky. Jaká existují řešení tohoto stavu?

Ranní nevolnosti

Typické především pro první trimestr těhotenství jsou ranní nevolnosti. Některé nastávající maminky však trápí po celé těhotenství, jiné tento nepříjemný jev vůbec neznají. A spousta je jich takových, které trpí nevolností, ale v jinou denní dobu. A neobvyklé není ani to, že tento stav přetrvává od samotného rána po celý den.

Nevolnost přichází a zhoršuje se s prázdným žaludkem, což může být další neklamné znamení toho, že jste těhotná.

Citlivé poprsí

Spousta žen ještě před termínem následující menstruace cítí podivné napětí v prsou. Ta jsou citlivá na dotek i tlak a jako by nateklá. Některé  ženy mohou mít podobné příznaky před samotným příchodem menstruace, pro jiné je to zcela neznámá záležitost, která může leccos napovědět.

Falešně pozitivní či negativní těhotenský test. Proč někdy nejsou výsledky spolehlivé?

Bolesti zad

Příznakem počínajícího těhotenství mohou být také bolesti v zádech, především v bederní oblasti. U dotyčných žen pak často přetrvávají ještě delší dobu.

Změny nálad a emočního naladění

Vlivem těhotenských hormonů, které se do krve začínají od oplodnění vajíčka vyplavovat, může žena pociťovat změny nálad a emočního naladění a také jiné reakce, než na jaké je zvyklá. Tato změna ale může souviset i se samotným menstruačním cyklem či s jinými situacemi v životě ženy a řídit se těmito příznaky není příliš spolehlivé.

Rozhovor s porodní asistentkou. Jak poznat těhotenství a proč některé ženy nevnímají těhotenské příznaky

Těhotenský hormon

Do krve (a následně do moči) se již od devátého dne po oplození vajíčka začíná vyplavovat těhotenský hormon β-HCG, který odhalí těhotenský test.

Těhotenských testů je na trhu více druhů s různou citlivostí, a tak není problém tuto radostnou událost odhalit s velkým předstihem před následujícím termínem měsíčků.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Příznaky těhotenství aneb 6 změn, které naznačují radostnou zprávu