Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

Proč jíst med? Je to přírodní antibiotikum!

Alena Zelová

Alena Zelová

20. 5. 2014

Med, tekuté přírodní zlato, které má blahodárné účinky na naše tělo. Dříve, než byla antibiotika, naše prababičky používaly med jako lék proti nemocem. Dodnes se med používá jako podpůrný lék v době nachlazení. Jaké jsou účinky medu? Který med je nejlepší pro děti?

Druhy medu

V obchodech i přímo u včelařů nabízí hned několik druhů medu. Základními však jsou tři druhy – květový, lesní a smíšený. Také můžete narazit na označení zahradní med. Ten obsahuje nektar z rostlin a stromů, které běžně nalezneme na zahradách

Květový med

  • řepkový – velmi častý med, světle žluté barvy, který rychle krystalizuje
  • akátový med – tento med je oblíben díky své příjemné akátové vůni
  • lipový med – obdobně jako akátový med je oblíbený pro svou vůni. Lipový i akátový med mají světle žlutou barvu, trochu tmavší než řepkový.

Češi květový med (obzvláště řepkový) podceňují a moc jej nechtějí, avšak na západě je hodně oblíbený díky svojí lehké stravitelnosti, proto je často doporučován pro děti.

Lesní med

  • Vzniká z medovice, které produkují mšice. Mšice se živí šťávami ze stromů (jedle, smrky), spotřebují část látek a zbytek vyloučí jako medovici, kterou pak sbírají včely a přemění ji v med.
  •  Tmavý lesní med je těžký, kořeněné lesní vůně
  •  Dlouho vydrží v tekutém stavu

Pastovaný med

  •  Typ medu, který včelaři vytváří, aby med tak rychle nezkrystalizoval. Jedná se o takovou pastu, která se snadno natírá.

Lidé chtějí med v tekutém stavu. Zcukernatělý je špatný. V tom se ale pletou!

Každý med jednou zcukernatí. Květový med dříve než lesní, proto pravděpodobně lesní med lidé považují za ten zdravější. Avšak o tekutosti to není!

Když vám med zcukernatí, nic se neděje…

Dáváte-li med do čaje, tak by cukernatění nemělo ničemu vadit. Ale když přece jen máte raději tekutý med, lépe se vám nanáší na chleba nebo si medem sladíte ovesnou kaši? Nezoufejte, med lze opět uvést do tekutého stavu.

  1. Vodní lázeň – do hrnce nalijeme vodu, do které ponoříme sklenici s medem. Předtím ještě ze sklenice sundáme víčko. Na mírném stupni pak zahřejeme. Postupně vidíte, jak se med rozpouští. Nedávejte moc vysokou teplotu, aby vám nepraskla sklenice!
  2. Rozehřívání v troubě – rozehřívat lze v troubě s termostatem při teplotě 45 °C
  3. Na radiátoru – můžete využít v zimě

Med neroztavujte v mikrovlnné troubě!

Na co je med dobrý?

Největší poptávka po medu je v zimě, kdy řádí jedna nemoc za druhou (angíny, chřipky, ale i běžný kašel a rýma).

Teplota medu by neměla přesáhnout 40 °C, proto byste měli chvíli počkat, než si jej dáte do čaje.

Med má kladný vliv na vysoký tlak, pálení žáhy, zácpu, nervy, nespavost, podporuje dobrou náladu. Určitě jste si všimli řady krémů, které obsahují med. Med má hojivý efekt na kůži – suché rty, suchá pleť, popáleniny, omrzliny…

Med nezpůsobuje zubní kazy!

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Proč jíst med? Je to přírodní antibiotikum!