Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Jak se zbavit refluxu? Vyzrajte na pálení žáhy a nepříjemný pocit na hrudi

Reflux se projevuje pálením žáhy, tlakem na hrudi a pocity na zvracení. Nepříjemných symptomů se můžete zbavit změnou životního stylu.

Gastroesofageální reflux

Gastroesofageální reflux označuje zpětný tok kyselého obsahu žaludku do jícnu (ezofagu). Žaludeční kyseliny, zejména pak kyselina chlorovodíková, poškozují sliznici jícnu. To se projevuje především pálením žáhy. K nemoci se však postupně přidávají i další příznaky, které se netýkají jen oblasti trávení. Často spolu souvisí reflux a špatné dýchání. V případě dlouhodobého refluxu se může vyvinout refluxní choroba jícnu spojená s poškozením sliznice jícnu.

Co je bezlaktózové mléko a pro koho je určeno?

Jaké má reflux příznaky?

  • Pálení a horkost v hrudi nebo hrdle po jídle
  • Pálivá, kyselá, nahořklá nebo slaná tekutina v zadní části hrdla
  • Žaludeční šťávy v ústech, které mohou způsobit i pálení jazyka reflux
  • Potíže při polykání
  • Chronický kašel, chraptění
  • Tlak za hrudní kostí
  • Pocity nadmutí
  • Problémy s průduškami a plícemi
  • Říhání
  • Škytavka
  • Zkažený dech
  • Křeče
  • Bolesti v oblasti žaludku a dolní části jícnu
  • Pocity na zvracení nebo zvracení

Příčiny refluxu

Mezi jícnem a žaludkem se nachází jícnový svěrač, který se otevírá vždy při průchodu potravy z jícnu do žaludku. Pokud se nezavře správně nebo se svěrač příliš uvolní, může docházet k návratu částečně natrávené potravy společně se žaludeční šťávou zpět do jícnu.

Potraviny a nápoje

K refluxu dochází často z důvodu konzumace určitých potravin. Nejproblematičtější jsou mastné a smažené pokrmy, tučné maso, citrusy, tučné mléčné produkty, pikantní jídla, sladké pokrmy, kofeinové nápoje a alkohol.

Velké porce a spánek po jídle

Tělu vadí také konzumace velkých porcí, rychlé jezení, spánek po jídle a večeře těsně před usnutím.

Nadváha

Příčinou refluxu jícnu bývá také nadváha, při které dochází ke zvýšenému tlaku na žaludek a otevírání svěrače.

Stres

Častou příčinou bývá také stres, zejména ten dlouhodobý.

Oslabení žaludečního svěrače

K refluxu dochází také v důsledku oslabení žaludečního svěrače nebo při nadměrné produkci žaludeční šťávy a nedostatku ochranného hlenu na sliznici žaludku.

Kýla

Potíže způsobuje také tzv. hiátová kýla, při které se mezerou v bránici mohou části žaludku protlačit do hrudní dutiny a zvýšit tak riziko vzniku refluxu.

Hledáte rychlou pomoc při pálení žáhy? Máme pro vás několik tipů!

Léky

K refluxu může docházet i v případě dlouhodobého užívání některých léků.

Vyšetření na reflux

V případě podezření na reflux se využívá terapeutický test s inhibitory protonové pumpy, tzv. 24h pH-metrie nebo gastroskopie.

Možné komplikace refluxu

Pokud se reflux ignoruje a dlouho neléčí, stav se někdy začne zhoršovat. Dojít může k zánětu jícnu, krvácení, případně k jeho zúžení. V tom případě se zvyšuje riziko vzniku rakoviny. Při neléčené nemoci se objevuje často kašel, chraptění a problémy s dýchacím systémem. Žaludeční šťávy mohou trvale poškodit sliznici jícnu a vyvolat řadu zánětlivých onemocnění. Někdy bývá nutný operativní zákrok.

10 tipů, jak se zbavit refluxu

Zásadou úspěšné léčby refluxu jsou režimová opatření. Pokud vás tedy reflux trápí, můžete si pomoci několika úpravami životního stylu. V mnoha případech se podaří reflux zcela zastavit nebo alespoň zmírnit.

  1. Při jídle v klidu seďte, nikam nespěchejte a každé sousto pořádně rozžvýkejte.
  2. Dietní program při refluxu žádá vyškrtnutí pikantního koření, mastných a tučných jídel. Místo toho si na talíř nandejte vařenou zeleninu, bylinky, libové maso, ryby a jogurty.
  3. Zapomeňte na citrusy a místo nich si dopřávejte jablka, hrušky, bobulovité ovoce, broskve a banány.
  4. Nejezte cibuli, česnek a čerstvé pečivo.
  5. Vyvarujte se sladkostí, sladkého pečiva, piškotů, čokolády a slazených nápojů.
  6. Vyhněte se nadměrné konzumaci alkoholu.
  7. Omezte zvedání těžkých věcí. Zabráníte tak návratu obsahu žaludku do jícnu.
  8. Típněte poslední cigaretu a skoncujte s kouřením.
  9. Zařaďte do svého jídelníčku bylinné čaje. Nejlépe působí rozmarýn, lékořice, heřmánek a šalvěj.
  10. Změňte své spánkové návyky. Nechoďte spát ihned po jídle a hlavu položte do zvýšené polohy. Zabráníte tak zpětnému toku žaludečních šťáv zpět do jícnu. Pár hodin po jídle dosahuje hladina žaludečních šťáv svého vrcholu. Proto si nelehejte, udržíte tak kyselé šťávy na svém místě.

Nejčastější léky na reflux

Léky na reflux vám může individuálně předepsat gastroenterolog. Refluxní choroba se léčí přípravky podporujícími peristaltiku střev a posun potravy ze žaludku (kinetika). Používají se také medikamenty snižující agresivitu žaludečních šťáv (omeprazol, lasnoprazol, pantoprazol, esomeprazol). Tyto léky sice neobnoví antirefluxní mechanismy mezi jícnem a žaludkem, ale snižují tvorbu žaludečních kyselin a posilují peristaltiku.

Další druhy refluxu

Kromě nejčastějšího gastroesofageálního refluxu existují i další typy refluxu, které se liší svým původem.

Duodenogastrický reflux

Tupou bolest a pálení v žaludku, pocity plnosti a nechutenství někdy vyvolává tzv. duodenogastrický reflux. V tomto případě se trávenina vrací z dvanáctníku do žaludku. Protože toto onemocnění může vyvolat závažné zdravotní komplikace, je dobré už při prvních příznacích co nejdříve navštívit lékaře.

Co se při děje při duodenogastrickém refluxu

Zdravému člověku brání prstencový svěrač mezi žaludkem a tenkým střevem návratu žluči zpátky do žaludku. Tato funkce se však může narušit a přsipět k rozvoji refluxu. Příčinou bývá chronické onemocnění trávicího ústrojí nebo pooperační stav po zákroku v oblasti žaludku. Návrat agresivních žlučových šťáv do žaludku způsobuje výrazné podráždění žaludeční sliznice a napomáhá k rozvoji chronického zánětu.

Jak vyzrát na pálení žáhy? Inspirujte se babskými radami

Léčba

Toto onemocnění se stejně jako gastroesofageální reflux léčí úpravou stravya zařazením léků, které podporují posun tráveniny zažívacím systémem. Někdy je potřeba přejít k chirurgickému zásahu.

Laryngofaryngeální reflux

Při laryngofaryngeálním refluxu se kyselý obsah žaludku přelévá do hltanu a hrtanu, kde poškozuje výstelku dýchacích cest. Na rozdíl od jiných refluxů není hlavním projevem pálení žáhy. Mezi běžné příznaky patří chrapot, obtížné polykání, chronický kašel, pocit cizího tělesa v krku, dráždění v hrdle, časté odkašlávání a zhoršená průchodnost hrtanu. Doprovodnými jevy jsou chronické záněty nosních dutin, porušení zubní skloviny a výtok ze středního ucha.

Léčba

K léčbě laryngofaryngeálního refluxu se používají léky na snížení kyselosti žaludečního obsahu. Důležitá je změna životosprávy, které je stejná jako při gastroesofageálním refluxu. Lékaři doporučují také zhubnutí, abstinenci, nošení volného oblečení a zvýšení polohy hlavy ve spánku.

Ohodnoťte tento článek:
4,3
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak se zbavit refluxu? Vyzrajte na pálení žáhy a nepříjemný pocit na hrudi