Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

Léčivý rozmarýn a jeho využití. Zkuste olej, víno či repelent!

Rozmarýn je oblíbená aromatická bylinka, která má všestranné využití. Mimo jiné se používá jako koření, anebo v aromaterapii, a to pro svou výraznou vůni a cenný obsah léčebných silic. Kdysi se s rozmarýnou vykuřovala obydlí proti moru a zlým silám. Co všechno lze z rozmarýnu vyrobit dnes a jaké má léčivé účinky?

Jak pěstovat rozmarýn a kde roste

Rozmarýn lékařský (Salvia rosmarinus, syn. Rosmarinus officinalis) je silně aromatický keř s dřevnatými stonky a typickými zeleno-stříbřitými jehlicovitými listy. Kvete bíle, bleděmodře až nachově, a to od začátku léta.

Rozmarýn se přirozeně vyskytuje v oblastech Středomoří, ale lze jej pěstovat i u nás na zahrádce, anebo ještě lépe v květináči. Potřebuje suché a slunné místo, přezimovat musí ve skleníku, nebo v zimní zahradě. Je pochopitelně náchylný na promrznutí a nesnáší zimu. Dorůstá výšky až dvou metrů.

Epilepsii dnes můžeme mít pod kontrolou. Dříve lidé při záchvatech i umírali

Rozmarýn – účinky a využití

Rozmarýn má celou řadu léčebných účinků a využití. Silně aromatické jehličkovité lístky se libovolně odstřihávají z keře rozmarýnu a čerstvé i sušené se používají jako koření do různých pokrmů, zejména se hodí k masu. Rozmarýn je součástí provensálského koření a skvěle se hodí například ke zvěřině, nebo k jehněčímu masu. Jeho další využití je také v aromaterapii a kosmetice. Obsahuje totiž velké množství silic, také flavonoidy, hořčiny a třísloviny.

Rozmarýn podporuje trávení, je močopudný a žlučopudný, má protizánětlivé účinky a zvedá tlak, celkově prokrvuje organismus, léčí revma a dnu. Pomáhá při křečích hladkého svalstva, uvolňuje napětí, snižuje vnímání bolesti a prospívá při únavě a celkové fyzické i psychické vyčerpanosti. Své uplatnění má i v neurologii – pomáhá při zánětech, nervových bolestech, neuropatii a podobně. Kdysi se používal k léčbě epilepsie a podávalo se například rozmarýnové víno proti mdlobám a závratím.

Rozmarýnový olej a jeho prohřívající účinky

Rozmarýnový olej se využívá také při nachlazení, zánětech dutin, zánětech průdušek a zápalu plic, navíc prohřívá, stimuluje, podporuje paměť, navozuje pocit dobré nálady a podporuje dobrou psychickou vyrovnanost. Je dobrý i na zuby, dásně, k dezinfekci ústní dutiny, proto se v malém množství přidává i do zubních past a ústních vod.

V aromaterapii má rozmarýn všestranné použití, esenciální olej z rozmarýnu se pak využívá i blahodárným masážím a bývá obsažen v mnoha přípravcích pro sportovce na namožené svaly a také k úlevě napětí a bolesti při potížích s klouby, páteří a s nervy.

Protože rozmarýn celkově povzbuzuje, nepoužívejte ho před spaním. Naopak můžete rozmarýn vdechovat, či si s rozmarýnovým olejem či tinkturou natřít spánky, pokud se chystáte duševně pracovat, učit na zkoušky nebo řídit auto.

Domácí provensálské koření: Recept, který vás přenese do Středomoří

Rozmarýnové víno

Z rozmarýnu lze vyrobit také vynikající léčivé víno na všechny neduhy. Stačí jen pořádně nechat vylouhovat množství 75 g rozmarýnu v kvalitním bílém vínu (1 litr). Rozmarýn macerujeme týden až dva, poté rozmarýn přecedíme a víno uchováváme v uzavřené tmavé láhvi. Rozmarýnové víno užíváme jako lék, tedy ne více než půl deci denně. Toto rozmarýnové víno pořádně zvedá tlak, takže je vhodné pro unavené osoby, které trápí nízký tlak a motání hlavy, ovšem ti, kteří trpí na vysoký tlak by měli být naopak opatrní!

Repelent na klíšťata z rozmarýnu

Rozmarýn může posloužit mnoha způsoby. Protože jde o silně aromatickou rostlinu, často se využívá také proti parazitům, například blechám, molům, vším a podobně. Sušené snítky rozmarýny se dávají do prádla jako prevence proti molům. Rozmarýn také odpuzuje klíšťata, proto si z něj můžete vyrobit repelent na léto.

Postup je jednoduchý, stačí nechat dva týdny macerovat lístky rozmarýnu v lihu, vodce či jiném destilátu. Poté se macerát scedí a uchovává v uzavřené tmavé lahvi. Hotový produkt můžete naředit destilovanou vodou, nalít do rozprašovače a přidat ještě třeba pár kapek esenciálního oleje, například eukalyptus, levanduli nebo tea tree.

Rozmarýnová tinktura

Podobným způsobem lze vyrobit rozmarýnovou tinkturu z lihu, kterou můžete používat k zevní dezinfekci. Sílu tinktury nebo repelentu volte podle vlastního uvážení, na základě toho pak si pak určete množství rozmarýnu, které budete macerovat. Ideální je k tomu použít zavařovací sklenici a postavit ji na přímé slunce.

Rozmarýnový šampon

Rozmarýnovým odvarem se kdysi umývaly vlasy, můžete to klidně vyzkoušet. Rozmarýnový esenciální olej pak můžete přidávat i do kosmetických prostředků a šamponů, například děti tak zbavíte vší a pejska blech. Opatrně ale s množstvím, čistý esenciální bývá velmi agresivní vůči pokožce, sliznicím a očím, navíc může vyvolat alergickou reakci, proto je potřeba volit jen opravdu pár kapek! Někteří domácí mazlíčci však takové přípravky nesnáší a jsou i ve velmi malém množství pro ně toxické a nebezpečné. Dávejte tedy na to velký pozor.

Rozmarýnová mast

Vyrobit si můžete také rozmarýnovou mast, která může sloužit k prokrvení pokožky a pomoci od bolesti při namožení či zranění celého pohybového aparátu. Mast můžete uvařit z vepřového sádla i bambuckého másla, ideálně podle receptu, který vám bude vyhovovat. Spousta konopných mastí také obsahuje rozmarýnový extrakt nebo rozmarýnový olej, stejně tak se to týká i například kostivalové masti. Kombinace rozmarýnu s eukalyptem, kafrem a levandulovým olejem je rovněž oblíbená, žádaná a účinná.

Silná rozmarýnová mast se maže dětem na nemocné průdušky a podporuje vykašlávání. Pomáhá i při migrénách a bolestem hlavy, maže se na spánky.

Rozmarýn – nežádoucí účinky

Rozmarýn nepatří mezi 100 % bezpečné byliny, které byste mohli užívat neustále. Někomu vůbec nemusí udělat dobře a vyšší dávky rozmarýnu jsou toxické. Proto se ani nedoporučuje často popíjet rozmarýnový čaj nebo směsi bylin s rozmarýnem. Rozmarýn vnitřně bohatě stačí jen jako koření v malém množství. Jinak je vynikající při používání zevně, a to hlavně v souvislosti s pohybovým aparátem a nervovou soustavou.

Rozmarýn by měly výrazně omezit těhotné ženy, protože rozmarýn hodně zvedá tlak a celkově prokrvuje, proto by jim mohl způsobit vážné problémy vedoucí k předčasnému porodu či potratu. Rovněž není rozmarýn vhodný pro osoby s vysokým tlakem, ale při arytmii působí jako mírné srdeční tonikum. Rozmarýn se ani nedoporučuje nabízet dětem, rozmarýnová silice se nikdy nesmí užívat vnitřně, je silně toxická, a to pro každého.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Léčivý rozmarýn a jeho využití. Zkuste olej, víno či repelent!