Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Hledáte rychlou pomoc při pálení žáhy? Máme pro vás několik tipů!

Alena Zelová

Alena Zelová

10. 9. 2018

Pálení žáhy trápí řadu lidí, někoho méně, někoho více. Jde o nepříjemný pocit, kdy cítíte, že něco není v pořádku v oblasti krku až hrudi, hromadí se vám sliny v ústech a těžko se vám polyká. Jak se pálení žáhy zbavit a jak si od ní rychle pomoct? Poradíme vám!

Co je to pálení žáhy?

K tomuto nepříjemnému pocitu dochází, když se žaludečná šťávy vrací zpět, a tak způsobují pálení. Rádoby zvracení, které však není úplné tak, jak ho známe. Přesto znáte pachuť a pálení při zvracení, takže si určitě dovedete představit, jak to probíhá ve vašem těle a je vám jasné, proč to tedy tolik pálí.

Vše se odvíjí od jídla, proto dodržujte tato pravidla:

  • Jezte pomalu, žádný spěch
  • Rozumné porce
  • Jezte pravidelně
  • Nejezte pozdě večer
  • Jídlo pečlivě kousejte a nehltejte

Snížením hmotnosti se můžete zbavit pálení žáhy

Lidé trpící nadváhou často trpí pálením žáhy. V Georgetown University Medical Center se zabývali vlivem váhy na pálení žáhy a zjistili, že zhubnete-li alespoň o 4 kg, sníží se i vaše potíže s pálením žáhy.

Omezte nebo úplně odstraňte z jídelníčku jídla, která vám nesvědčí

Pálení žáhy má nejčastěji svůj původ v jídle (často také dochází k pálení žáhy v těhotenství). Snažte se zjistit, které potraviny vám nesvědčí a následně je omezte nebo úplně vyškrtněte ze svého jídelníčku. Každý reaguje na potraviny jinak, ale zpravidla pálení žáhy způsobují tučné potraviny, džusy, čokoláda nebo citrusy.

Velkým spouštěčem pálení žáhy je alkohol a také perlivé nápoje.

Pár babských rad na pálení žáhy

V lékárnách je řada přípravků, které zmírňují pálení žáhy, avšak co když vás pálení žáhy z ničeho nic přepadne, lékárny jsou zavřeny nebo daleko?

Jako rychlá pomoc vám může pomoci sklenice vody nebo mléka, které většinou máte doma v lednici. Také pomáhá hlávkový salát, čínské zelí nebo okurky.

Jak vyzrát na pálení žáhy? Inspirujte se babskými radami

Co na pálení žáhy? První pomoc určitě najdete i v kuchyni

Pálení žáhy se ozývá, když si lehnete. Podložte si hlavu polštářem, pokud to nebude stačit, tak i hrudník, aby vrchní část těla, kde je daný problém, byla výš než břicho, a tak došlo k snadnějšímu uvolnění.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Hledáte rychlou pomoc při pálení žáhy? Máme pro vás několik tipů!