Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

Jak vyzrát na pálení žáhy? Inspirujte se babskými radami

Adéla Lišková

Adéla Lišková

16. 9. 2015

Tuto nepříjemnou záležitost spojenou s bolestí a kyselou pachutí v ústech většina z nás dobře zná. Jak utišit pálení žáhy přírodními prostředky?

Pálení žáhy se odborně označuje jako pyróza. Každý den se s ní potýká celá desetina populace a nejméně jednou měsíc se s ní setká téměř každý druhý člověk na planetě.

Odkud se pálení žáhy bere?

Za otravným a bolestivým pálením stojí agresivní žaludeční šťávy, které se při trávení potravy vracejí do jícnu a někdy také do úst, kde vyvolávají kyselou pachuť. Tomuto tzv. refluxu napomáhá oslabený svěrač mezi jícnem a žaludkem.

Pálení se zpravidla objevuje v oblasti hrudní kosti, ale často zasahuje až do krku. Může se také objevit nadměrné slinění, říhání, problémy s polykáním či dokonce zvracení.

Pálení žáhy často postihuje osoby, jejichž žaludek z neznámých důvodů produkuje nadbytečné množství trávicích šťáv. Dovede také pěkně potrápit těhotné ženy, kde jsou na vině hormonální změny v organismu a také rostoucí děloha. Po narození dítěte však problémy většinou vymizí.

25 příznivých účinků jablečného octa. Poradíme i s užíváním a dávkováním

Za pyrózu často může špatná strava

S pálením žáhy se však dá bojovat. Někdy postačí trochu zapracovat na životosprávě. Problémům s pálením žáhy napomáhá nezdravý životní styl, zejména nezodpovědné stravování, dále stres, kouření a nadváha.

Pokud máte potíže s pálením žáhy, vyhněte se alkoholu, hlavně pivu a červenému vínu, pití kávy a přeslazených nápojů, smaženým a tučným jídlům. Váš jídelníček by naopak měl obsahovat dostatek čerstvé zeleniny a ovoce, zeleninových polévek a vlákniny.

paleni_zahy_mata_bylinky

Čaj z máty je dobrým pomocníkem proti pálení žáhy, Zdroj: Shutterstock.com

Zázvor pomůže ihned

Existuje také spoustu osvědčených triků, jak nepříjemné pálení zahnat ihned. Jedním z nich je zázvorový čaj. Připravíte jej pomocí jedné kávové lžičky nastrouhaného zázvoru, který necháte po dobu 10 minut louhovat v šálku horké vody. Zázvor působí proti nevolnostem a uvolňuje svaly kolem jícnu. Čaj vypijte spolu se čtvrt až půllitrem vody  – žaludeční tekutiny se spláchnou zpět tam, kam patří.

Jak připravit zázvorový čaj. Pomůže od nachlazení i nevolnosti

Pozitivní účinky mají i čaje z pampelišek, pelyňku, máty nebo meduňky či šťáva z aloe vera. Vyzkoušet můžete také bylinky – například kapky z kopretiny řimbaba.

Jedlá soda či syrová brambora

Další okamžitou pomocí je jedlá soda. Stačí zalít půl kávové lžičky sody vodou a po usazení krystalků roztok vypít. Na pálení žáhy pomáhá také mléko, které neutralizuje kyselost, anebo voda se šťávou z citronu či s jablečným octem.

Úlevu od pálení dále mohou poskytnout škroby obsažené v bramborech anebo nastrouhaná mrkev. Při potížích rovněž pijte dostatečné množství vody a pokud možno seďte ve vzpřímené poloze, aby se trávící šťávy zbytečně nedostávaly ven z žaludku.

Když žáha pálí v noci

Pokud kvůli pálení žáhy nemůžete v noci spát, otočte se na levou stranu. Žaludeční šťávy se tak drží dál od jícnu a nemohou se tak snadno dostat do krku. Pomůže také, pokud alespoň tři hodiny před spaním nebudete jíst.

Ohodnoťte tento článek:
3,3
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak vyzrát na pálení žáhy? Inspirujte se babskými radami