Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Co na pálení žáhy? První pomoc určitě najdete i v kuchyni

Redakce

Redakce

15. 9. 2014

Pálení žáhy, odborně nazývané pyróza nebo gastroesofageální reflux, je onemocnění trávicího ústrojí. Jedná se o návrat žaludečních šťáv do jícnu. Většina z nás ten nepříjemný pocit alespoň jednou zažila. Pálí vás jícen tak moc, až si myslíte, že budete chrlit oheň jako drak z pohádky.

Nejčastěji pálení žáhy pociťují těhotné ženy, po porodu ale nepříjemné pálení většinou odezní. Na pozoru by se měli mít ti, jejichž strava obsahuje hodně tučných a smažených jídel, silně kořeněné pochoutky, nebo kyselé nápoje. Pálení žáhy mohou způsobovat také vajíčka natvrdo.

Byla jste na oslavě narozenin a druhý den vás od rána pálí žáha? Není se čemu divit, pálení žáhy způsobuje nejen kouření cigaret, ale také pití alkoholu.

Opakující se pálení žáhy

Pokud tímto onemocněním trpíte často a nejste těhotná žena, upravte své stravovací návyky. Vyhněte se nadměrnému pití kávy a alkoholu, nejezte večer tučná a těžká jídla. Pokud trpíte nadváhou, která je také častým spouštěčem, pokuste se přidat více pohybu, jezte více zeleniny a ovoce.

První pomoc

Jestliže vás pálí žáha, není nic jednoduššího než navštívit lékárnu a koupit si přípravky, které vás nepříjemného pálení zbaví. Přepadlo vás pálení o víkendu, lékárna má zavřeno, chemie vám nepomáhá? Nevadí, hrdlo vám uhasí i vychlazené mléko, jedlá soda rozpuštěná ve vodě, nebo trocha coca coly.

Co s dlouhodobým pálení žáhy

Zkoušela jste již všechno a stále vás žáha pálí? Dlouhodobé pálení žáhy může znamenat nějaký závažnější problém. Měla byste navštívit lékaře, internistu. Lékař vám může udělat gastroskopické vyšetření. Toto vyšetření se provádí pomocí kabelu s malou kamerou, kterou vám lékař zavede do krku, není dvakrát příjemné, ale je velice přínosné. Může vás také čekat RTG vyšetření.

Nepodceňujte dlouhodobé pálení žáhy a navštivte lékaře, v nejhorších případech může vést časté pálení až ke vzniku vředu nebo zhoubného nádoru.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Co na pálení žáhy? První pomoc určitě najdete i v kuchyni