Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

Proč jíst mléčné výrobky a jakých mýtů se vyvarovat?

Redakce

Redakce

4. 4. 2014

Když jsme byly malé, náš svět by bez mléka neexistoval. Pravidelné konzumování mléčných výrobků, hodně másla, plnotučné mléko, u babičky na venkově někdy i přímo od kraviček, to všechno bylo podle našich rodičů i prarodičů nutné pro náš zdravý vývoj.

Během dospívání však většina z nás vyměnila plnotučná mléka za odtučněná, jogurty za nízkotučné a máslo jsme nahradily margarínem. A rádoby vědecké články v médiích nás v tom utvrzovaly. Jak je to tedy doopravdy?

Potřebujeme ke svému životu a zdravému vývoji našeho organismu i kostí mléčné výrobky, nebo ne? Mohou nám naopak uškodit?

Mléko jako zdroj vápníku i bílkovin

Mléčné výrobky představují důležitý zdroj vápníku a bílkovin, konkrétně nasycených mastných kyselin. Ty jsou pro naše tělo nezbytné. Lze je nahradit jinými výrobky, jako třeba rybami, bílým masem a dalšími. Ale vlastně není tak úplně důvod.

Mléku a mléčným výrobkům by se totiž měli vyhýbat pouze lidé s alergií, jejich konzumace se nedoporučuje rovněž při nasazení určitých antibiotik. Někteří lidé odmítají jejich konzumaci také z důvodu zahlenění, to však nebylo vědecky potvrzeno.

Tučných sýrů, jogurtů a smetany by se měli vyvarovat i ti, jež si hlídají hladinu cholesterolu nebo drží dietu. Naopak máslo si můžeme v malém množství dopřávat pravidelně, neboť je pro naše tělo jeho konzumace přirozená a jsme na něj zvyklí. Na rozdíl od margarínu.

Zapomeňte na slazené jogurty

Pozor však, jestli máte pocit, že děláte něco pro své zdraví, když pravidelně konzumujete slazené jogurty, mléko i další. Vybírejte si takové mléčné výrobky, které konzervanty, umělá sladidla i barvivo, dochucovadlo a stabilizátory neobsahují, pokud možno vůbec.

Velmi prospěšné jsou zato zakysané mléčné výrobky, neboť udržují přirozenou mikroflóru ve střevech, a napomáhají tak dobrému trávení i posilují imunitu. Obdobnou probiotickou funkci naleznete i v obyčejném bílém jogurtu. A pokud patří mléčné výrobky mezi vaše oblíbené, vyzkoušejte například také ovčí sýr či kozí mléko. Dobrou chuť!

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Proč jíst mléčné výrobky a jakých mýtů se vyvarovat?