Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

Proč jíst syrová vejce a jakou mají roli v naší stravě?

Nemálo sportovců si zajisté klade otázku, jaký vliv mají syrová vajíčka a různé koktejly z nich vyrobené na nárůst svalové hmoty. Není divu, Rocky Balboa na nich témeř přežíval. Pravdou je, že jsou vejce výborným zdrojem bílkovin.

Samozřejmě se již dnes vyvrátila fakta o zvýšeném cholesterolu z vajíček. Cholesterol, který je obsažen ve vaječném žloutku totiž nemá vůbec nic společného s tím, který nám může zapříčinit různé zdravotní komplikace, nejčastěji však ty kardiovaskulární.

To ovšem není všechno. Vejce jsou zároveň plná různých vitaminů, minerálů a dalších látek, které mají velice pozitivní vliv na naše zdraví. Mezi ty nejdůležitější patří vitamin B12, vitamin D, Jód  Selen a Zinek, známé jako antioxidanty. Ty nám pomáhají odbourávat škodlivé kyslíkové radikály z našich buněk a zlepšují naši imunitu.

Možná právě kvůli vitaminům se vejce začaly konzumovat syrové. Tepelnou úpravou se totiž mnohé látky zničí nebo se snižuje jejich funkce na naše zdraví.

Je ale rozumné jíst syrová vejce?

Odpovědi na tuto otázku se značně liší. Odborníci však varují před různými patogeny, jako je například salmonela. Dle průzkumů však nejvíce otrav salmonelou vzniklo z vajíček, které snesly slepice chované na farmách. Evropská unie však nově zavedla různá opatření, která tak snížila výskyt salmonely při konzumaci syrových vajec.

Proč jsou vejce tak oblíbená u sportovců?

Na jídelníčku mnoha sportovců jsou vejce naprosto nezbytnou potravinou. Proč ale?

Vejce mají skvělé zastoupení bílkovin a dalších látek, které nám pomáhají při hubnutí. Jako většina bílkovin, i vejce, se poměrně dlouho tráví a tak se díky nim cítíte déle syti. Zároveň pomáhají sportovcům při nárůstu svalové hmoty.

Ohodnoťte tento článek:
4,2
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Proč jíst syrová vejce a jakou mají roli v naší stravě?