Menu
WomanOnly
Apetit

Proč nejíst houby, jsou opravdu radioaktivní, nebo je to fáma?

Na internetu se světelnou rychlostí šíří poplašná zpráva o tom, že je velmi nebezpečné sbírat a hlavně jíst houby, které jsou údajně radioaktivní. Široká veřejnost je tedy sužována obavami a nikdo pořádně neví, jestli je tedy bezpečné houby jíst, nebo jestli by je měli ze svého jídelníčku nadobro vyřadit. 

Odborníci se shodují – jedná se o fámu

Tématem radioaktivních hub se již začaly zabývat i ty nejserióznější deníky České republiky. Ani lékaře a odborníky téma nenechává klidnými a vášnivě o něm diskutují. Avšak  ty největší kapacity  z oborů biochemie a radioaktivity se shodují na tom, že se jedná o nesmyslnou poplašnou zprávu.

Vše začalo e-mailem

Fáma o tom, že houby obsahují těžké kovy a radioaktivitu vznikla tak, že se začal přeposílat varovný e-mail. V něm se píše, že výbuch jaderné elektrárny ve Fukušimě ovlivnil složení hub, které údajně obsahují již zmíněné těžké kovy. Proto by se houby měly stát nebezpečnými pro zdraví, například zvyšovat pravděpodobnost rakoviny.

Irena Malátová ze Státního ústavu radiační ochrany ČR ale tvrdí, že jde o klasickou falešnou poplašnou internetovou zprávu. „Takových zpráv se na internetu šíří nespočet, takže není žádný důvod k obavám,“ říká Malátová. I další odborníci její tvrzení podporují s argumentem, že se radioaktivita z Fukušimi dostala do České republiky v tak malém množství, že není nebezpečná.

Oživené obavy z Černobylské radioaktivity

Mezi lidmi se také opět rozšířila obava, že se i po necelých třiceti letech od výbuchu Černobylské elektrárny v houbách vyskytuje nebezpečné cesium 137.  Jedná se o radioaktivní prvek, který vzniká při výbuchu jaderných elektráren. Ovšem pracovníci Státního úřadu pro jadernou bezpečnost se shodují na tom, že zbytkové množství radioaktivity v houbách není zdraví škodlivé. 

Musela byste jíst houby po kilech, aby byly nebezpečné

Mírná radioaktivita je přirozenou vlastností hub, která se u nich projevovala již před jadernými neštěstími. I po nich by zdravý dospělý člověk musel sníst více než 10 kg hub za rok, aby mu způsobily zdravotní problémy. Odborníci se shodují na tom, že například kouření je mnohem nebezpečnější. Jediné pravidlo, které byste měla dodržovat je, nesbírat houby v okolí silnic!

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Proč nejíst houby, jsou opravdu radioaktivní, nebo je to fáma?