×
WomanOnly

Proč nepít kafe? Známe 11 škodlivých dopadů kofeinu

Zdroj: Shutterstock.com

Káva je považována za společensky přijatelnou drogu. Pro vaše tělo už tak přijatelná ale není. Může způsobit nejrůznější zdravotní potíže a při dlouhodobém popíjení ve větším množství podle některých vědeckých studií dokonce zkracuje život.

Zdroj: Shutterstock.com
Zdroj: Shutterstock.com

1. Více než 4 šálky kávy denně zkracují život

Americká klinika Mayo provedla studii, ve které vědci zjistili, že více než 4 malé šálky expressa denně vedou prokazatelně k 21% hrozbě předčasného úmrtí na srdeční či jiné příhody.

2. Zvýšení krevního tlaku

Pravidelné popíjení kávy zvyšuje krevní tlak, s čímž mohou mít potíže hlavně lidé, kteří hypertenzí trpí i bez kávy. Krevní tlak se totiž vrací po vypití kávy do normálu až po dvou až třech hodinách, kdy si často člověk dopřeje další šálek.

3. Kofein může způsobit inkontinenci

Studie univerzity v Alabamě ukázala, že u žen, které konzumovaly větší množství kofeinových nápojů, se projevila inkontinence o 70% častěji než u ostatních.

4. Káva může vést až k nespavosti

Kofein proudící v žilách i několik hodin před spaním může způsobit dlouhodobější problémy s nespavostí.

5. Kofein souvisí s překyselením žaludku

Lidé, kteří pijí pravidelně kávu nebo jiné kofeinové nápoje, si častěji stěžují na pálení žáhy a překyselený žaludek. Tyhle symptomy se objevují zejména když pijete kávu na lačný žaludek.

6. Bolesti hlavy po kávě

Pokud si dopřejete šálek dobré kávy jednou za čas, není to nic katastrofického. Problém ale může nastat při pravidelném a častém popíjení, které může způsobovat i bolesti hlavy a migrénu.

7. Káva ve spojení s neplodností

Podle některých studií, například té z The Univerzity of Nevada School of Medicine, může kofein dokonce snižovat možnost ženy otěhotnět. Vědci uvádějí zatím nepotvrzený odhad, že káva snižuje plodnost až o 27 %.

8. Kofein není vhodný pro diabetiky

Výzkum americké diabetologické asociace dává do spojitosti také kávu a zhoršování stavu pacientů trpících diabetem 2 typu.

9. Předávkování kávou

Předávkování kofeinem je sice vzácné, ale může vést k nejrůznějším symtomů, a to včetně smrti. Zvlášť, pokud se účinky kofeinu spojí s některými jinými zdravotními problémy. Někteří lidé můžou mít snížený práh tolerance kofeinu než jiní.

10. Horší průběh menopauzy

Nedávná studie publikovaná v The Journal of The North American Menopause Society ukázala, že ženy v menopauze, které popíjely dál pravidelně kávu prožívaly její projevy intenzivněji a byly pro ně náročnější na zvládnutí.

11. Alergie na kofein

Někteří lidé můžou mít zvýšenou citlivost na kofein a alergickou reakcí může být třeba vyrážka nebo intenzivní bolest hlavy. Ale ani když netrpíte přímo alergií, nemáte zajištěné, že se u vás některé reakce neprojeví.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*